Reklama

Siły zbrojne

Widzieć w nocy. Rozszerzona rzeczywistość dla żołnierzy US Army

ENVG-B. Fot. L3Harris
ENVG-B. Fot. L3Harris

Pododdziały 2. Brygadowego Zespołu Bojowego Stryker (SBCT) „Lancer Brigade” otrzymały partię nowych gogli noktowizyjnych Enhanced Night Vision Goggle-Binocular (ENVG-B) i rozpoczęły ich eksploatację na poligonach. Nowy system ma zapewnić radykalną poprawę zdolności bojowych amerykańskich żołnierzy w nocy i przy ograniczonej widoczności.

Nowy osobisty, nahełmowy system obserwacji noktowizyjnej żołnierza został zaprojektowany dla U.S. Army na podstawie dotychczasowych doświadczeń i rozwiązań z urządzeniami tego typu. Jego opracowaniem zajęły się połączone siły wojskowych zespołów z Program Executive Office Soldier (PEO Soldier), Soldier Lethality Cross Functional Team (SL-CFT) i Army Futures Command (AFC) we współpracy z amerykańską spółką L3Harris. W założeniu ma on pozwolić na podwyższenie obecnych zdolności reprezentowanych przez aktualnie używane lornetki termowizyjne w zakresie możliwość obserwacji i przemieszczania się, w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych, a także w warunkach ograniczonej widoczności lub zaciemnienia.

Główny nacisk w tym systemie położono na to, by jego użytkownik nie tylko lepiej widział co dzieje się wokół niego w każdych warunkach widoczności, ale także dokładnie rozróżniać to co widzi. Jak dotąd kwestia ta była największym problemem wszystkich dotychczas używanych urządzeń tego typu. Prezentowany żołnierzowi obraz z tradycyjnych noktowizorów był zielony i często rozmazany bez wyraźnych konturów i percepcji głębi. Wszystko to utrudnia rozpoznawanie detali oraz długotrwałe skuteczne wykorzystywanie w warunkach pola walki, a co za tym idzie, zmniejsza efektywność żołnierzy.

image
Reklama

Nowy noktowizor prezentuje obraz w kolorze białym, z cieniowaniem z wyraźnie zarysowanymi konturami ludzi, obiektów i terenu dzięki wykorzystaniu elementów rzeczywistości rozszerzonej. Dodatkowo system ten wyraźnie separuje cele takie jak ludzie czy pojazdy od ich tła błyskawiczną umożliwiając identyfikację i podjęcie skutecznych działań. Wykorzystując kamerę termowizyjną, umożliwia także widzenie przez przeszkody sytuacyjne takie jak dym czy pył. Każdy z okularów lornetki może być odchylany niezależnie od siebie co umożliwia zarówno wykorzystywanie naturalnego wzroku żołnierza jak i obrazu z noktowizora.

Według deklaracji producenta oraz wyników dotychczasowych tekstów system ten ma zapewniać skuteczność w zakresie rozpoznawania celu wielkości człowieka na poziomie 80% prawdopodobieństwa w odległości od 150 do 300 metrów, oraz odpowiednio 50% prawdopodobieństwa w odległości do 300 do 550 metrów. Czas pracy tego noktowizora wynosi od 7,5 do 15 godzin nieprzerwanej pracy. Masa całego systemu ma wynosić 0,68 kg do 1,13 kg w zależności od jego konfiguracji, co nie stanowi zbyt wielkiego obciążenia dla noszącego go na hełmie żołnierza.

Reklama

Komentarze

    Reklama