Reklama

Siły zbrojne

Wypadek rumuńskiego MiGa-21 LanceR

Fot. A.Hładij/Defence24.pl
Fot. A.Hładij/Defence24.pl

Myśliwiec MiG-21 LanceR należący do sił powietrznych Rumunii rozbił się nieopodal miasta Konstanca we wschodniej części kraju. Samolot spadł na tereny rolnicze, nie powodując strat w ludziach ani większych szkód materialnych. Pilot zdołał się katapultować. Maszyna uczestniczyła w ćwiczeniach Thracian Eagle 2017. 

Do zdarzenia doszło 12 czerwca br. na terenie okręgu administracyjnego Konstanca, nieopodal jednego z głównych rumuńskich miast portowych nad Morzem Czarnym o tej samej nazwie. Należący do sił powietrznych Rumunii myśliwiec MiG-21 rozbił się na obszarze niezamieszkanym, nie powodując strat w ludziach ani większych szkód materialnych. Pilot zdołał się katapultować, jednak z powodu odniesionych obrażeń musiał zostać przetransportowany drogą powietrzną do pobliskiego szpitala okręgowego. Jak poinformowano, poszkodowany był przytomny, a jego stan zdrowia pozostawał stabilny.

Utracony samolot stacjonował w 86. Bazie Sił Powietrznych Rumunii im. por. pilota Gheorghe Mociorniță w Fetești. Do wypadku doszło podczas rutynowego lotu treningowego, który był częścią realizowanych w Rumunii manewrów Thracian Eagle 2017. Powody katastrofy nie są jak dotąd znane. Sprawą ustalenia przyczyn wypadku zajęła się wojskowa komisja prokuratorska delegowana przez dowództwo sił powietrznych Rumunii.

Rumuńskie siły powietrzne wciąż eksploatują ok. 20 MiGów-21 i są obok Chorwacji oraz Serbii jednym z ostatnich europejskich krajów wciąż posiadających maszyny tego typu. Samoloty w wersji LanceR używanej przez rumuńskie siły powietrzne zostały głęboko zmodernizowany przy współpracy z Izraelem. Dzięki temu unowocześniono awionikę samolotów i dostosowano ją do standardów zachodnich, pozwalających na współpracę z maszynami państw NATO. LanceRy uzyskały zdolność przenoszenia nowszych typów uzbrojenia, jak pociski powietrze-powietrze R-73 i Python 3 oraz bomby kierowane laserowo, a także np. zasobników celowniczych Rafael Litening. Obecnie myśliwce są zastępowane przez używane F-16, których docelowo Bukareszt planuje nabyć 24 egzemplarze. 

 

Reklama

Komentarze (8)

  1. BieS

    Serbskie MiGi-21 zostały przeniesione do rezerwy - czyli "odstawione pod chmurkę".

  2. JASIO co wie

    ..mieliśmy Fishbedy , czy Floggery i to samoloty skróconego startu i lądowania (STOL). ( te kształty zmienna geometria parametyry łęzka się kreci ) ..a wystarczyło ..zrewitalizować zostawiając po eskadrze z każdego typu samolotów a pozostałe przeznaczyć na części zapasowe i idąc drogą Rumunów zrewitalizować i byłyby bardzo dobre maszyny do działań policyjnych ,,patrolowych ..no nic zamordyzm technologiczny musi iść drogą politycznie jedynie słuszną ..dobrze że mamy chociaż Fittery bo tylko one jedynie mogą zrobić qq "bombą atomową dla ubogich"

    1. CB

      "bardzo dobre maszyny do działań policyjnych" - piękne kolega ma zapędy... Takie połączenie Mao, Kim Ir Sena i Breżniewa. W dodatku zwielokrotnione, bo nawet żaden z nich nie odważył się używać myśliwców przeciwko własnemu społeczeństwu... A co do meritum, to jest jeszcze coś takiego, jak resurs płatowca. Naprawdę żaden cywilizowany kraj nie używa 50-letnich myśliwców.

    2. Willgraf

      MIG-23MF z Rędzikowa z 28 pułku miały po 300-800 godzin nalotu jak je wycofali ...na razie nadal nie można pisać dlaczego i jaki kraj tego się domagał

  3. Greg

    To jeszcze lata ?

  4. Marcin

    Ciekawe czy po remoncie dałoby się je eksploatowac przez kolejne 10 lat? Polska unikała modernizacji nigdy nie mieliśmy porządnych, współcześnie wyposażonych i uzbrojonych MiG-21 , MiG-23 , MiG-29 czy Su-22. Odnoszę wrażenie iż ten Lancer przewyższa uzbrojeniem i wyposażeniem wszystkie polskie Su i MiG czyli połowę naszego lotnictwa. Piszę , bo widziałem jakie cuda ta maszyna robiła w powietrzu nad Radomiem parę lat temu. Potęga !

    1. kokot

      Niczym nie przewyższa, a to że robi beczki o niczym nie świadczy

    2. Hawkfan

      No to właściwe nic nie widziałeś. Latał podobnie, jak ostatnie MiG 21 z naszego lotnictwa. Widziałem ten lot i nie była to żadna potęga, lecz solidna akrobacje, na miarę tego samolotu, nie dorabiaj sztucznej legendy. Możliwości bojowe, to coś innego, niż akrobacje.

  5. ccc

    A My jako jedyni w Europie mamy nowoczesne Su - 22 !

    1. Irek.i

      Ale mamy też sporo f16 jak byś nie zauważył . Dla przypomnienia to w USA b 52 jeszcze latają . A w rosyjskim skansenie to już w ogóle cuda w powietrzu się unoszą o czym chyba świadczy ilość wypadków w zacofanym rosyjskim lotnictwie .

    2. Filipek

      Które dodatkowo nie pływają.

    3. X

      Generalnie zgoda. Tylko że te samoloty jaki jedyne (?) mają możliwość użycia polskich bomb termobarycznych i minowania narzutowego, a to jest dość istotne.

  6. Tomson

    Gdzieś wyczytałem, że w Chinach właśnie zakończono produkcję MiG 21,po 60 latach od wejścia do służby.

  7. Lewandos

    Tyle, że bez możliwości zrzucania bomb kierowanych laserowo...

  8. wielbiciel MIG

    Uuuuuuuu ! Jaki zabytek - w latach 70 latały w Pyrzowicach ( obecnie port lotniczy KATOWICE ) - takie wehikuły na tamte lata ok! Było ich bodajże 34 sztuki latali całymi dniami non stop . Nie to co obecnie 2-6 godzin na dobę ? No ale skoro nasi zabrali do Rumuni eksponaty muzealne , trudno tylko tym dysponujemy . Oszałamiające są ilości tych samolocików jak i potencjał samej Rumuni ? Jedna baza w Polsce w latach 70 dysponowała większą ilością samolotów co obecnie nie jedno państwo z NATO ???????

Reklama