Reklama

Wiadomości

Więcej Abramsów w Wesołej

Polskie M1A1FEP.
Polskie M1A1FEP.
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej/X

Na profilu 1. Brygady Pancernej w serwisie X poinformowano o dostarczeniu do jednostki w Wesołej kolejnej partii czołgów M1A1FEP (Firepower Enhancement Package) Abrams.

Reklama

Do Polski z USA dostarczono już 69 ze 116 zamówionych czołgów M1A1FEP. Zgodnie ze znanymi harmonogramami do końca tego roku do Polski powinno dotrzeć jeszcze 47 czołgów. Liczba 116 maszyn pozwoli przezbroić dwa bataliony czołgów, liczące po 58 wozów każdy, zgodnie z obecnie obowiązującymi strukturami. Czołgi po rozładunku w porcie, wpierw transportowane są do Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu.

Reklama

W WZM S.A. czołgi poddawane są tzw. deprocessingowi, czyli zdejmowana jest z nich konserwacja założona na czas transportu morskiego, a pojazdy są sprawdzane pod kątem sprawności i wyposażenia oraz ich zgodności z dokumentacją. Po wykonaniu wszystkich odbiorów wozy przekazywane są wojsku i transportowane do jednostek. Od 2025 do końca 2026 roku dostarczonych ma zostać jeszcze 250 nowych Abramsów w najnowocześniejszej wersji - M1A2SEPv3.

Ponadto oprócz czołgów zamówiono również 38 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, 25 mostów szturmowych M1110, pomoce szkoleniowe, części zamienne, warsztaty, symulatory, amunicja bojowa i ćwiczebna. Polskie władze wysłały także kolejny wniosek o zakup 25 czołgów saperskich M1150 wraz z pakietem logistycznym.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. Tani2

    Temat ludzi jest zawsze trudny. U nas na szkole w kompanii było 28 luda. Do rzutu granatem zgłosiło się nas ....sześciu. Armia za komuny nigdy nikogo nie zmuszała. Moja porażka to AT. Czyli granat przeciwpancerny. Ćwiczebnym trafiałem bojowym ani razu. Samo życie dlatego kamieniami w nikogo nie rzucę. W końcu łatwiej się pisze jak robi. Mòj dowòdzca był wyćwiczony,bojowym raz rzucił i trafił Aha myśmy w sześciu wyrzucili za 28 iu. Dało się ? Dało

  2. Tani2

    Goście ja to już pisałem przy ukr ,nie da się wprowadzić modelu amerykañskiego u nas. Nie da się bo inna mentalność. Silna pozycja korpusu podoficeròw to tylko w USA i UK. U nas to nie przejdzie bo nikt na to nie pòjdzie.

  3. Ein

    Przy przejściu na baony 44 pojazdowe będzie trochę dziwacznie. Zostanie 28 wozów, można mieć kompanię szkoleniową, ale to za dużo. Rezerwa sprzętowa? W przypadku Sepv3 też wychodzi 5 i pół baonu. Przy wszystkich dostarczonych M1, byłoby w jednym batalionie pół na pół nowszych i starszych. W sumie w strukturze 44 mielibyśmy 8 batalionów na M1 i kompanię szkolną (ale bez rezerwy wtedy). 352 wozy w linii.

    1. Tani2

      Struktura jest odzwierciedleniem koncepcji. Być może nie jesteśmy w stanie ogarnąć starej struktury. Być może ,za komuny batalion miał 31 czołgòw. Za mało wiem żeby cokolwiek pisać. Wyjdzie w praniu czyli w życiu. Aaaa struktura nie jest zależna od typu czołgu.

    2. Tani2

      Ein strukturą bym się nie przejmował będzie taka aby najbardziej optymalnie wykorzystać sprzęt. Nie jest też tajemnicą że zawsze są rezerwy sprzętu na pokrycie ew ubytkòw ewidencyjnych. To wszystko jest w planach tylko to nie jest jawne. Bo w sumie do niczego to nam nie jest potrzebne. Co do Żurawicy to miało to sens w epoce przewozu czołgòw koleją bo to bardzo duży węzeł kolejowy. Ale Dębica też jest węzłem kolejowym. Gdzie wysłać pontoniarzy? Do Żurawicy będą machali pagajami po Sanie. Bo Wisłoka to mała rzeczka. Za moich czasòw młodych to były garnizony mojej Dywizji X Sudeckiej ktòrej patronem był gen Karol z Bieszczad😁 Świerczewski. Co jest dzisiaj w Dębicy? Nie wiem.

    3. skition

      Do Tani. A czym te Abramsy zajechały do Warszawy? Ze zdjęcia wynika ,Że koleją. Jadąc zaś po drogach Przez Zamość i Chełm nie trzeba forsować Wieprza. Owszem można drogą S 17 ale można też objechać po prawej stronie Wieprzów Tarnawacki.

  4. bezreklam

    Ma to sens. poprzedni - oecny Rzad chcial bronci PL dopieo od lini wisly. Czolgi pod Warszawa to pomysl ok

  5. Buczacza

    Zdaje się, że na koniec tego roku. Polska będzie miała najwięcej nowoczesnych czołgów w Europie cywilizowanej i tej mniej cywilizowanej...

    1. skition

      Oczywiście jeżeli liczymy około 111 T72 które są magazynem części zamiennych dla PT91 Twardy. Twardy to jak na razie pomostówka dla K2 ale z czasem staną się zbędne.

  6. skition

    A dlaczego te Abramsy nie są w Żurawicy?

    1. Tani2

      Bo za blisko granicy ruskiej. Żurawica to prawie Przemyśl nie jest dobrze tam trzymać drogie czołgi.

    2. Prezes Polski

      Tam Abramsy też trafią. 1b.cz. właśnie się na nie szkoli. Na marginesie, lokalizacja bez sensu. Jeden z garnizonów wojsk zmechanizowanych, gdzie nie ma podstawowej infrastruktury do szkolenia. Wszystko muszą wozić do Nowej Dęby. Kasa zamiast na szkolenie, idzie na transport.

    3. Tani2

      Prezes nic się nie wozi dajesz pięć czołgòw na poligon i batalion szkolisz. Tak było za komuny i demokracji. Ja tam byłem i wòdkę piłem. Ale jeszcze raz czołgòw bym tam nie trzymał. To jest moje prywatne zdanie. Ps pole ogniowe więcej nie zmieści. Jeśli to tajne to proszę skasować.😁

  7. rwd

    Niezręcznie wyjdzie jeśli czołgów kupimy tyle, że każde województwo będzie mogło wystawić BPanc, full innego sprzętu a tu wojna na Ukrainie skończy się remisem, a my zostaniemy z tym wszystkim sprzętem i długami, przy których te za Gierka były jak kieszonkowe.

    1. Pegaz

      Myślisz że jak skończy się remisem to ruscy odpuszcza? Przez następnych parę lat będą produkować uzbrojenie i znów wrócą, gdy tym czasie zachód będzie się cieszył z chwilowego zwycięstwa.

    2. De Aristo

      Ni i o to chodzi. One nie mają walczyć na wojnie. Uzbrojenie, które kupujemy, w tym czołgi, ma wojnie zapobiec. Będą to wtedy najlepiej wydane pieniądze w ostatnich dziesięcioleciach.

    3. szczebelek

      Nie skończy się remisem tego jestem pewny już FR i Chiny do tego nie dopuszczą .

  8. Chyżwar

    Ta jednostka wojskowa się przezbroi. Ale generalnie zamiast przezbroić powinno być ponownie uzbroić. Wszak dzisiaj wielu naszych pancerniaków na piechotę lata.