Reklama

Wiadomości

Sejm odrzucił wniosek o odwołanie Mariusza Błaszczaka z funkcji szefa MON

Błaszczak, Mariusz Błaszczak, Szef MON, Sejm, głosowanie, wotum nieufności
Szef MON Mariusz Błaszczak
Autor. kpr. Sławomir Kozioł

Sejm odrzucił w piątek wniosek o wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który został złożony przez kluby KO i Lewicy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Za odwołaniem ministra Błaszczaka głosowało 217 posłów; 235 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Kluby KO i Lewicy przygotowały wniosek o wotum nieufności wobec szefa MON Mariusza Błaszczaka w maju. W uzasadnieniu do wniosku podkreślono, że "działania podejmowane na przestrzeni ostatnich tygodni przez Mariusza Błaszczaka wyraźnie ukazują, że nie jest on osobą na tyle odpowiedzialną, aby w obliczu wojny toczącej się tuż za polską granicą wypełniać stanowisko Ministra Obrony Narodowej". W tym kontekście wymieniono m.in. sprawę rosyjskiej rakiety, która spadła w grudniu pod Bydgoszczą.

Reklama

Czytaj też

Przypomniano m.in., że 16 grudnia 2022 r. w miejscowości Zamość pod Bydgoszczą spadła rakieta rosyjskiej produkcji, zdolna do przenoszenia głowic nuklearnych. "O zdarzeniu poinformowano dopiero pod koniec kwietnia 2023 r., kiedy to na rakietę natknęła się przypadkowa osoba postronna - klient pobliskiego pensjonatu, który znalazł obiekt i powiadomił o sprawie policję" - czytamy we wniosku.

Pod koniec kwietnia minister sprawiedliwości poinformował na Twitterze, że prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie szczątków obiektu powietrznego znalezionego w lesie pod Bydgoszczą. MON przekazało, że ok. 15 km od Bydgoszczy, znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego.

Czytaj też

11 maja szef MON oświadczył, że "procedury i mechanizmy reagowania w sprawie obiektu znalezionego pod Bydgoszczą zadziałały prawidłowo do poziomu dowódcy operacyjnego". Zarzucił dowódcy operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomaszowi Piotrowskiemu, że nie poinformował jego ani odpowiednich służb o pocisku, który wleciał w polską przestrzeń powietrzną. Według ministra w sprawozdaniu z 16 grudnia, które otrzymał od DORSZ, znalazła się informacja, że tego dnia "nie odnotowano naruszenia ani przekroczenia przestrzeni powietrznej RP, co - jak później się okazało - było nieprawdą". Dodał, że ewentualne decyzje personalne zostaną podjęte po konsultacji z prezydentem.

Czytaj też

BBN oświadczyło dzień później, że informacje, którymi dysponuje prezydent, "nie uzasadniają podjęcia decyzji personalnych" dotyczących najwyższej kadry dowódczej Wojska Polskiego, a prezydentowi nie przedstawiono też żadnego wniosku w tej sprawie.

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić ministrowi wotum nieufności. Wniosek może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. Kaszana

  Jak jak bym dostał złotą kartę kredytową raz bym był bohaterem mojej rodziny, ludzie zacznjicie myśleć

 2. Ma_XX

  zaraz będzie internetowe komando krzyczało że wzmocnił armię, ustanowił nowe jednostki itd - a drugą prawdą ale już mniej wygodną jest to, że jednostki z zachodniej części Polski zostały pozbawione sprzętu który poszedł na Ukrainę, jednostki się skadrowały bo nie ma sprzętu i nie wiadomo kiedy przyjdzie bo całość idzie do nowych jednostek, pomijam super zakupy w stylu Forda Rangera który w pewnej jednostce wozi jedzenia dla wart. Mniej propagandy sukcesu a więcej cichej, merytorycznej pracy w biurze

  1. Vixa

   Cześć i czołem! Rozkaz był do wzmocnienia zachodnich jednostek WP? Znowu? A nie, to nie Klich, czy Siemoniak... Ale, ale, Błaszczak musi odejść, bo zupę dla warty ktoś Rangerem wozi! ?!?

  2. Ma_XX

   Vixa - nowe jednostki nie gotowe a stare już nie gotowe - to nie jest działanie na rzecz kacapii?

  3. Otas

   Jak zaczęła się modernizacja T-72 to pewnie płakałeś, że remontują jeżdżące trumny, które powinno się zezłomować. I bardzo dobrze, że ten sprzęt poszedł z jednostek na UA bo tam przynajmniej jeszcze się przyda. Trzymanie T-72 w jednostkach bo "mogą sobie jeszcze nim pojeździć" to była by głupota. Forda Ranger ... przecież właśnie m.in. do tego został kupiony. Miał zastąpić Honkery, które są wykorzystywane do wszystkiego w tym transportu poczty czy rozwożenia posiłków.

 3. Vixa

  Słabe, słaaaaabe... Dlaczego nie votum nieufności do całego rządu? Po co to gryzienie po kostkach? Myślałem, że chcą się pozbyć całego PISu... Jakby zaczęli podgryzać rząd od nie wiem, ministra edukacji, czy środowiska, to nie wyrządziliby większych strat niż to. Lepiej się przysłużyć moskwie nie mogą?

 4. rwd

  Człowiek powinien zająć się wyłącznie obowiązkami w MON i mniej pokazywać się w telewizji, bo słabo w niej wypada a predyspozycji do bycia celebrytą na pewno nie posiada.

  1. Edmund

   To ma się ukrywać przed telewizją, albo zabraniać jej wstępu do MON? A co ma zrobić, aby dobrze wypaść? Zatańczyć, zaśpiewać, czy włożyć sukienkę? Taki Siemoniak, co rozkładała ręce i mówił::,,jak pieniędzy nie ma to nie ma" to dobrze wypadał?

  2. kapusta

   @rwd - predyspozycji do bycia MON też nie ma, co udowodnił przez wszystkie lata poprzedzające wybuch wojny w Ukrainie

  3. Vixa

   Mniej więcej tak wychodzi tobie pisanie, jak jemu gadanie.

 5. Paweł P.

  Kwik-kwik.

 6. DRB

  i dobrze, mimo pewnych wad, to najlepszy minister ON po upadku komuny.. Klichy i inne sieroty nie mają się co z nm równać.

  1. kapusta

   @DRB - no pewnie, nie ma to jak nic nie robić przez całe lata: kasę z anulowanych, zamrożonych i okrojonych do poziomu defilady programów modernizacji (Kruk, Orka, Narew, Liwiec, Gryf, Rosomak BMS, Caracal, rozpoznanie satelitarne, WRE, Miecznik, Kryl, II faza Wisły, Gryf, Tytan, granatniki ppanc, Zefir, Czapla, wozy rozpoznania, Wilk, Homar itd. itp.) wydawać na drogi samorządowe, mobilne ołtarze, interwencyjne zakupy wieprzowiny lub węgla czy radiowozy i nade wszystko na propagandę; nagle sojusznicy mówią mu że u sąsiada wybuchnie wojna więc panika! - kupujemy absolutnie wszystko byle było szybko, bierzemy na kredyt, wszystko z półki, bez żadnych przetargów, bez patrzenia na PMT czy analizę kosztów użytkowania, ale koniecznie przed wyborami muszą być pierwsze dostawy. Skasował 56 szt. HIMARSa z polonizacją do 18 z półki - no to teraz kupmy pińćset! Nie było czasu na szukanie zastępstwa dla Mi-24? No to weźmy bez offsetu 3 razy więcej niż trzeba! No rzeczywiście najlepszy MON ever!

 7. raczek

  rwd napisal ze minister Blaszczak nie ma predyspozycji na celebryta a co to jest celebryta cpun lewak wywrotowiec mysle ze minister nie pasowalby do takiego timu.

 8. Walczak

  Minister oskarżył Generałów. Generałowie odpowiedzieli że to nie prawda i oskarżyli Ministra. A następnie cisza. Nie ma wniosków, nie ma konsekwencji, nie ma dymisji. Cisza. Jak po strzelaniu z granatnika na komendzie. Nic się nie stało, zamiatamy pod dywan. Kary nie są dla rządzących, kary są dla ciebie zwykły obywatelu. Państwo z kartonu.

  1. Entreri

   Wyłącz TVN i zacznij myśleć.

  2. Edmund

   Bogdan Klich były Minister MON za PO tłumaczy się podczas wywiadu, ze ,,on wydał wojsku rozkazy, ale wojsko go nie słuchało" to było lepiej? Masz blade pojęcie o procedurach i przepisach, obowiązujących w Polsce. To nie piaskj=ownica. W innych państwach jak np. w Niemczech jest pod tym względem znacznie gorzej specjalisto ,,z kartonu". Nowy minister MON Niemiec planuje wszystkie je uchylić, ponieważ skutecznie blokują modernizacje Bundeswery.

  3. MiP

   Wyłącz tvpis i zacznij myśleć bo tam o błędach rządu nie usłyszysz tylko 24 godziny na dobę leje się rządowa wazelina

 9. MiP

  Minister Galareta 🙂

 10. Edmund

  Zabawy totalnej opozycji, zgłaszają kolejne wnioski o odwołanie kolejnych ministrów, chociaż sami zdaja sobie sprawę z ich nieskuteczności.

Reklama