Reklama

Polityka obronna

Wicepremier Błaszczak w Korei Południowej i rollout FA-50 dla Polski

FA-50
Polski FA-50
Autor. DGRSZ via Twitter

Współpraca wojskowa między Polską i Koreą Płd. będzie tematem rozmów wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka, który w dniach 5-7 czerwca złoży wizytę w tym kraju – poinformował w niedzielę resort. Przewidziano też prezentację pierwszego egzemplarza samolotu szkolno-bojowego FA-50 dla Polski.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rozmówcami szefa MON będą jego południowokoreański odpowiednik Lee Jong-sup, odpowiadający za program zakupów obronnych minister Eom Dong-hwan, a także zastępca szefa doradcy bezpieczeństwa Lim Jong-deuk. Jak zapowiedział resort obrony, w czasie tych spotkań zostanie omówiona dalsza współpraca wojskowa pomiędzy Polską i Koreą Południową.

W środę minister Błaszczak weźmie udział w rollout (uroczystym wyprowadzeniu) z zakładów KAI Factory pierwszego samolotu FA-50 Fighting Eagle z kontraktu dla Polski.

Reklama

Ministrowie obrony obu państw będą też obserwować szkolenia ogniowe z wykorzystaniem systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo oraz samobieżnej armatohaubicy K9. Polska kupiła od Korei oba te systemy, podobnie jak czołgi K2.

Ministrowie podpiszą porozumienie o powołaniu wspólnej polsko-koreańskiej rady ds. współpracy w sprawach obronnych i przemysłów obronnych. W programie wizyty jest pierwsze posiedzenie tej rady, której będą przewodniczyć szefowie resortów obrony. Będzie się ona składać z sześciu komitetów roboczych, których głównym zdaniem będzie zacieśnianie współpracy wojskowej, edukacji i badań badawczo-rozwojowych.

Plan wizyty przewiduje również spotkania z przedstawicielami koreańskiego przemysłu zbrojeniowego, których wiodącym tematem będzie przyspieszenie wzmocnienia potencjału obronnego Wojska Polskiego z udziałem polskiego przemysłu obronnego we współpracy z koncernami koreańskimi.

We wrześniu ub.r. szef MON zatwierdził dwie umowy wykonawcze na zakup lekkich samolotów bojowych FA-50, których Polska zamówiła 48 egzemplarzy.

Jedna z umów dotyczy zakupu 12 samolotów w obecnie dostępnej wersji, używanej przez koreańskie lotnictwo wojskowe; druga przewiduje dostawę 36 maszyn w wariancie zgodnym z wymaganiami polskich Sił Powietrznych. 12 samolotów w dostępnej konfiguracji zostanie dostarczonych w bieżącym roku; dostawy 36 kolejnych przewidziano na lata 2025-28. Kontrakty zawierają także szkolenie, wsparcie logistyczne i techniczne. Łączna wartość umów to 3 mld dolarów: 700 mln dolarów za 12 pierwszych maszyn i 2,3 mld USD za samoloty w specjalnej wersji dla Polski

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (18)

 1. Borzysław

  Do sfrustrowanego Wani: „Chcieliśmy jak najlepiej, ale wyszło nam jak zawsze.” – powiedział Jewgienij Maksimowicz Primakow, premier Federacji Rosyjskiej w latach 1998–1999.

 2. DIM1

  Prawie 64 mln USD za sztukę samolotu FA-50PL ? 58 mln USD za wersję podstawową ? A w takim razie, w którym miejscu te samoloty kilkakrotnie tańsze są od F-16 ? Czy to nie wymaga przedstawienia wyjaśnień ?

  1. wert

   "Kontrakty zawierają także szkolenie, wsparcie logistyczne i techniczne" Trudności w czytaniu ze zrozumieniem? MiGów praktycznie nie ma, Su kończą resurs w 2024. Uważasz że drzwi od stodoły wystarczą?.

  2. DIM1

   @Wert. Uważam że są ludzie winni tego stanu rzeczy. I ci propagandyści pustosłowia czy wręcz herezji dalej mają się dobrze.

  3. wert

   płaczesz nad rozlanym mlekiem zamiast wyciągać wnioski i docenić tych którzy nadrabiają to co stracono BEZPOWROTNIE. Powinniśmy miec eskadrę więcej efów ale "oszczędzono" gebelsowym MiGoszrotem PO 1 ojro/tojro. Ludzie dalej chcą tych szkodnikó i co zrobisz? FA-50 będzie tańszy w użytkowaniu i bardzo dobry do misji najniższego piętra CAS SCAR AI AP itp. W lotach ewaluacyjnych w Korei wykonywał również misje TI przechwytując różne cele, od neutralnych po reagujące ofensywnie, manewrujące. Czyli np Kalibry nam nie straszne przy minimalnych kosztach. Np zuzycie paliwa to ok 50% F-16 a ilość roboczogodzin obsługi F-50 to 10% wymaganych dla F-16 C/D. FA-50 będzie wymagał niewiele więcej

 3. Redaktor kapusta

  Niech jedzie i załatwia. Za poprzedników przyjęcie Euro miało zapewnić większe bezpieczeństwo militarne niż wojsko.

  1. GB

   Bo to prawda. O gospodarkę trzeba dbać na równi z bezpieczeństwem militarnym. Gdyby taka Grecja nie była w strefie Euro to nikt by palcem nie kiwnął i pozwoliłby jej zbankrutować. A wiesz bez kasy to samoloty przestają latać, czołgi jeździć, a okręty pływać. A za rogiem Erdogan który tylko patrzy na wyspy greckie u wybrzeży Turcji. Już się raz Turcja połasila na cześć Cypru, właśnie wtedy gdy w Grecji był kryzys. A PiS uprawia rozdawnictwo nie gorzej jak Grecy.

  2. kanapowy Wódz Naczelny

   Akurat dla Grecji bankructwo było by znacznie lepsze niż to co się stało. Dodatkowo do problemów w takiej postaci by nie doszło gdyby Grecy mieli własna walutę. Obecnie w hipotetycznej sytuacji gdyby Turcja miała euro to już by zbankrutowała lub wyprzedawała wyspy , porty i zakłady przemysłowe a że ma własna walutę to może i ma katastrofalna dla obywateli inflację ale państwo działa. Argument bezpieczeństwa w kontekście euro ma sens jedynie w odniesieniu do najmniejszych państw takich jak państwa bałtyckie których walutami bardzo łatwo było manipulować na rynku. Euro służy gospodarce Niemiec , Holandii i kilku innych państw o specyficznych uwarunkowaniach , Niemcy bez euro mieli by katastrofalną deflację statystyczny Niemiec na kilka lat stał by się super bogaty zanim efekt zapaści w eksporcie a co za tym idzie przemyśle nie odwrócił by tej tendencji o 180 stopni i to trwale na dekady, dla większości euro jest katastrofą ograniczająca rozwój z której bardzo trudno się wyplątać.

  3. wert

   GB@ marne pojęcie masz o ekonomii. Grecję zarżnął przyjęty kurs wymiany drachmy. Im nizszy kurs tym lepiej dla zagranicznej produkcji i krajowego nieprodukcyjnego emeryta. Doczytaj dlaczego Chiny sztucznie zaniżają kurs juana, może coś zrozumiesz. Pisowskie "rozdawnictwo" zaowocowało dużym wzrostem gospodarki, likwidacją głodu dzieci, kosmiczną kasą na przezbrojenie WP w najnowocześniejszy SpW. Ciekawe czy Eurostat jest pisowski skoro podaje że zadłużenie Polski do PKB spadło z odziedziczonych 54% do 51% a za chwilę sięgnie 47- 48%. Konfiaste "łekonomisty" jak widać maja trudności z prostym dodawaniem i odejmowaniem ale podobno z tego się wyrasta. Jestem pełen "nadzieji"

 4. LMed

  Hmmm...Gdyby minister przyleciał do kraju na tym dodatkowym fotelu samolociku, zrobiłby furorę i marketingowo byłby do przodu. Szkoda że to niemożliwe więc.

 5. LeonAmator

  Jeżeli chodzi o współpracę to pewnie chcemy sprzedać Korei nasze Pioruny albo licencje na Borsuki albo wieże

  1. Prezes Polski

   Licencja na borsuka - dobre.

  2. Chyżwar

   @Prezes Polski Akurat Borsuk to znacznie lepszy BWP od ichniego K21. AS21 też się w Polsce nie bardzo popisał.

  3. Davien3

   @Chyzwar akurat Borsuk nie jest lepszy od K21 a ich AS21 Redback nie ma nawet u nas konkurenta Co nie zmienia faktu ze Borsuk bedzie doskonałym BWP

 6. Pitbull

  DIM1 czyli mniej wiecej tyle co najnowsza wersja F-16, a osiagi gorsze w kazdej kategori.

 7. Cyber Will

  Korea to odpowiedni kierunek pod każdym względem co pokazała współpraca przy Krabie. Maja też własciwy tj. NIEKOLONIALNY mental

 8. kopacz033

  Będzie to klęska, Unia nas Rosji sprzeda A to będzie ich strzał w stopę. Bo też dostaną po dupie za swoją głupia mysl polityczna. Pistolet do głowy dostaną i będą klepać przed putkiem na kolanach za swoje decyzje . Nie wiedzą chyba jak wywiad działa swoimi działaniami albo zachowują się jak dzieci we mgle. Niech się obudzą bo cała Europa dostanie tak w dupe że będą do USA wstydu spierniczac swoim głupim zachowaniem . To co na necie pisze co się dzieje w ustach to jest tylko 2 procent co tam się dzieje i w większości to nieprawda. Dużo dezinformacji niestety. Tak to jest

 9. kopacz033

  Jak KO/PO dojdzie do władzy to nie będzie nic , ani zapachy Ani orki Ani nowych opl czy czołgów i anulacja niektórych projektów wojskowych czy kupno dronow typu reaper mq9 . I koniec będzie baz amerykańskich w polsce dosłownie wszystkich. A Unia może sobie chcieć mieć relacje z Putinem przez tych debila dojdzie do katastrofy. Niech się cieszą że zamachów terrorystycznych nie było na tych wiecach co w niedzieli robili w Wawie bo bylo zero mózgu nic więcej. Ciekawe co by wtedy zrobili jakby ruskie ładunki wynuchowe zdetonowali bo wojna za granicą nasza jest A wywiad bardzo natężenie działa. A nasza służba aż taka najlepsza to nie jest skoro kolaborantów nie mógł złapać pod Rzeszowem. Amerykanie musieli interweniować.

 10. tagore

  Cóż ogólniki, coś sensownego o relacjach Polska - Korea dowiemy się gdy bedzie ujawniony układ własnościowy w wspólnej fabryce amunicji w Polsce.

 11. Vox populi vox dei

  Błaszczak robi świetną robotę 👏🇵🇱

 12. Franek Dolas

  Brawo Błaszczak zamówienia w Koreii USA oraz państwach bezpośrednio zagrożonych Ruską agresją to właściwy kierunek. Ruskie trolle i brejzotrole widzę że każde wzmocnienie Polski powoduje uaktywnienie na forum. Nieprzypadkowa zbieżność interesów?

  1. Davien3

   @Dolas ale wiesz ze w razie W to Korea ci nawet śrubki nie wysle bo taka ma polityke i robi w gacie ze strachu przed Rosją? Choc widze ze roll out FA-50 spowodowal uaktywnienie sie trolli z Nowogrodzkiej.

  2. LeonAmator

   @Davien3 Swoją drogą jestem ciekaw czy taki warunek jak dostawy w czasie W jest lub powinien być ujmowany w naszych umowach o dostawach sprzętu? Czy taki temat był w ogóle poruszany w rozmowach z dostawcami?

  3. Takijeden

   Bez przesady. Jakoś Kraby na koreańskich podwoziach na Ukrainę poszły.

 13. Mały Modelarz

  Były już dwa rollouty z jednego KAI dało nawet film więc jaki pierwszy? Jeszcze raz go wypchną?

  1. Davien3

   @Mały Modelarz nie wiem pewnie zrobia to co zrobili jak Morawiecki most otwierał po pół roku od otwarcia.

 14. Romulus

  Obawiam się, że nasze programy zbrojeniowe zostaną skasowane jak dojdzie do władzy PO. W końcu po co nam czołgi i armato haubice w końcu niemcy je mają

  1. PGR

   Przecież za PO były to PiS tak beztrosko oddawał sprzęt Ukrainie.

  2. Asterimmak

   Ja się obawiam że jak PO dojdzie do władzy to stracisz pracę bo nikt nie będzie płacić za partyjną propagandę

  3. Gieksa

   Niestety obawiam się że masz rację 😪

 15. PGR

  Rosyjskie MANPADsy też muszą mieć co strącać.

 16. ANDY

  jak mon będzie jeździł na prezentację każdego samolotu i czołgu drogo kupionego przez Polskę ... to zabraknie środków na zakup paliwa i uzbrojenia do tego sprzętu

 17. "Pułkownik" Michał

  Bez względu na wszystko Polska musi w końcu wybrać i kupić OP i to jak najszybciej. Wbrew wielu opiniom zresztą mało profesjonalnym, Bałtyk dzięki bardzo trudnym warunkom hydrologicznym jest akwenem bardzo dobrym do operowania dla okrętów podwodnych. posiadanie OP daje nam duże możliwości odstraszania. Jeżeli nie będziemy w stanie kontrolować naszych wód terytorialnych oraz szlaków morskich to nie będziemy obecni w ogóle na morzu, a więc znowu za nas decydować będą inni, przynajmniej jeżeli chodzi o strefę morska, a na to sobie nie możemy pozwolić. Ciekawy byłby miks: 1) trzech KSS-III w wersji oryginalnej lub eksportowej DSME-3000 2) czterech miniaturowych HDS-500 RTN 3) dwunastu mikro OP typu Kronos od ZEA. Takie kontrakty dzięki skali pozwoliłyby na zbicie ceny bądź transfer technologii. Flota dostałaby też okręty o różnych możliwościach i do wielu zadań.

 18. Bellcross

  Pewnie chodzi o kssIII No bo po co minister miałby lecieć do Korei w tak trywialnych sprawach..

  1. Ma_XX

   jakie trywialne sprawy? wybory idą a to ważniejsze niż obronność

  2. Panzeri

   I pomostowe 209🤔

  3. Bellcross

   Panzeri, może być w tym prawda, w końcu Koreańczycy używają ubooty wiec mogą cis kombinować. Ale obstawiam przejęcie jednego z już budowanych kssIII i złożenie zamówienia na 2 kolejne

Reklama