Reklama

Wiadomości

Rosja: nowy ciężki transporter opancerzony

Nowy rosyjski ciężki transporter opancerzony na bazie czołgu T-72 lub T-90.
Nowy rosyjski ciężki transporter opancerzony na bazie czołgu T-72 lub T-90.
Autor. Kanał YouTube Металлокоп в городе

Na amatorskim nagraniu zrobionym w miejscowości Niżny Tagił, w okolicach zakładów UralWagonZawod, zarejestrowano przejazd, najprawdopodobniej prototypu nowego rosyjskiego ciężkiego transportera opancerzonego.

Reklama

Termin nowy jest tutaj trochę na wyrost, ponieważ najprawdopodobniej, jest to reaktywowany projekt ciężkiego transportera opancerzonego (potencjalnie także ciężkiego bojowego wozu piechoty po zainstalowaniu systemu wieżowego z odpowiednim uzbrojeniem), który w źródłach rosyjskojęzycznych nosi nazwę BTR-U.

YouTube cover video

Projekt BTR-U został rozpoczęty prawdopodobnie na początku XXI wieku, natomiast ujawniony został przez Uralskie Biuro Projektowe Budowy Maszyn Transportowych (UKBTM) po raz pierwszy w trakcie XI Ogólnorosyjskiej Konferencji Naukowo-Praktycznej w Sankt-Petersburgu w roku 2008. BTR-U ma de facto bazować na podzespołach czołgu T-90A.

Rysunek prezentuje konfigurację ciężkiego transportera opancerzonego BTR-U, widoczny na nagraniu pojazd ma zbliżoną konfigurację.
Rysunek prezentuje konfigurację ciężkiego transportera opancerzonego BTR-U, widoczny na nagraniu pojazd ma zbliżoną konfigurację.
Autor. UKBTM/UWZ

Być może reaktywacja ma związek z faktem, że pojazdy opancerzone nowej generacji, takie jak czołg podstawowy T-14, ciężki bojowy wóz piechoty T-15 i wóz zabezpieczenia technicznego T-16 na bazie ciężkiej platformy gąsienicowej „Armata” okazały się być zbyt kosztowne i ich produkcja seryjna jest problematyczna.

Reklama

Jak widać, początkowo prace projektowe nad BTR-U nie były finansowane, ale w toku toczonej na Ukrainie wojny, ponoszonych strat stosunkowo lekko opancerzonych wozów rodziny BMP, BMD i MT-LB, podjęto decyzję o wznowieniu BTR-U, który będzie prostszy i tańszy zarówno w opracowaniu jak i produkcji, w porównaniu do pojazdów na bazie platformy „Armata”.

Autor. UKBTM/UWZ

BTR-U widoczny na nagraniu nie jest uzbrojony, ale można domniemywać że może występować zarówno w wersji transportera opancerzonego uzbrojonego jedynie w karabin maszynowy, oraz bojowego wozu piechoty, uzbrojonego w armatę automatyczną, karabin maszynowy i przeciwpancerne pociski kierowane.

Reklama

Nie wiadomo jakim typem silnika napędzany jest BTR-U, może to być zarówno jednostka W-92S2F napędzająca czołgi T-90M, ale również mogą być to takie jednostki napędowe jak turbina gazowa GTD-1250, czy nadal de facto eksperymentalny silnik wysokoprężny A-85-3A stanowiący napęd pojazdów na platformie „Armata”.

Autor. UKBTM/UWZ

Zapewne z czasem dowiemy się więcej o tej nowej, i z całą pewnością bardzo ciekawej konstrukcji.

Reklama

Komentarze

    Reklama