Reklama

Wiadomości

Niemiecka prasa: Wrota do piekieł zostały otwarte

Jest potwierdzenie zastosowania sztucznej inteligencji w działaniach wojennych. Doniesienia The New York Times wskazują, że pierwszym krajem został Izrael.
Jest potwierdzenie zastosowania sztucznej inteligencji w działaniach wojennych. Doniesienia The New York Times wskazują, że pierwszym krajem został Izrael.
Autor. Taylor Brandon/Unsplash

Niemieccy komentatorzy ostrzegają przed niebezpieczeństwem wybuchu na Bliskim Wschodzie wojny, która może przekształcić się w konflikt na skalę światową. Wzywają też Zachód do solidarnej postawy i zastanawiają się, czy Izrael zdecyduje się na odwet za irański atak. Według „Sueddeutsche Zeitung” wrota do piekieł zostały otwarte.

Reklama

„Tą akcją militarną reżim w Teheranie otworzył wrota do piekieł. Pytanie brzmi: czy wszyscy ruszą przez nie z wojennym wyciem, czy też uda się zapobiec najgorszemu – dużej wojnie regionalnej, wobec której toczące się od sześciu miesięcy walki w Strefie Gazy będą jedynie uwerturą” – zastanawia się publicysta „SZ” Peter Muench.

Reklama

Autor przypomina, że wojna między Izraelem a Iranem toczy się od lat, jednak dotychczas „brudną robotę” wykonywali uzbrojeni po zęby sojusznicy Iranu – Hamas w Gazie, Hezbollah w Libanie i Huti w Jemenie. Zdaniem komentatora, obecnie wszystkie opcje są możliwe. „Trudno sobie wyobrazić, że Izrael nie odpowie na ten atak. Jego siła odstraszania bardzo ucierpiała podczas terrorystycznego ataku Hamasu. Izrael nie może sobie pozwolić na ponowną wpadkę” – tłumaczy Muench.

Ostatnia sytuacja, kiedy Izrael został zaatakowany przez inne państwo, miała miejsce w 1991 roku, a sprawcą był iracki dyktator Saddam Husajn. „Teraz Izrael został wyzwany na pojedynek przez wschodzące państwo nuklearne – Iran” – czytamy w „Sueddeutsche Zeitung”.

„Der Spiegel” uważa, że „na Bliskim Wschodzie grozi wielka wojna. Zachód musi zareagować na zagrożenie w sposób zjednoczony, ale musi także oddziaływać na premiera Izraela Benjamina Netanjahu, aby zapobiec eskalacji.

„Konflikt między Iranem a Izraelem miał zawsze potencjał do przekształcenia się w wielką wojnę, wojnę na Bliskim Wschodzie, która obejmie też USA, ich arabskich sojuszników, a także stronników Iranu w regionie. Byłaby to wojna, której oprócz kilku radykałów nikt nie chce. Pomimo tego, świat nigdy jeszcze nie był tak blisko takiej wojny jak obecnie” – ocenia dziennikarz tygodnika Mathieu von Rohr.

Zdaniem komentatora „Spiegla”, regionalny konflikt może przekształcić się w wojnę światową ze względu na trwającą wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, w której Iran wspiera militarnie Rosję, a Zachód stoi po stronie Ukrainy.

„Następstwa geopolityczne byłyby nieobliczalne, zyskałyby na tym Chiny i Rosja” – uważa von Rohr.

Reklama

Jak podkreśla, Iran po raz pierwszy uderzył w Izrael bezpośrednio, co może uruchomić logikę odwetu i skłonić Izrael do kontrataku. „Do tego kontrataku nie można dopuścić, gdyż w przeciwnym razie cały region zostanie wciągnięty w wir wielkiej wojny” – ostrzegł komentator. Pierwsze sygnały z Waszyngtonu sugerują, że w przypadku kompleksowego ataku Izrael nie może liczyć na wsparcie USA. W ostatnich tygodniach Izrael był krytykowany także na Zachodzie. Atak Iranu spowodował, że USA oraz ich zachodni i arabscy sprzymierzeńcy znów stanęli po stronie Izraela. Atak został całkowicie odparty, co oznacza, że Iran okazał słabość, a Izrael pokazał siłę.

„Wielka wojna na Bliskim Wschodzie jest ostatnią rzeczą, której potrzebuje świat. Można jej jeszcze uniknąć” – konkluduje komentator „Spiegla”. Zdaniem „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Iran stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Izraela. Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei widocznie chciał „wysłać wyraźny sygnał odstraszania pod adresem Izraela, a własnej publiczności zademonstrować swój wigor”. Tylko skuteczna obrona przeciwlotnicza zapobiegła większym szkodom.

„Po długim okresie, w którym działał za pomocą swoich ukrytych armii, Iran odważył się wyjść z ukrycia i dać upust swojej nienawiści do Izraela” – pisze Nikolas Busse na Łamach „FAZ”. Jego zdaniem władze Izraela znalazły się w trudnym położeniu. „Na krótką metę rozsądniej byłoby skoncentrować się na walce z Hamasem w Gazie, zamiast otwierać nowe fronty w całym regionie. Na dłuższą metę Izrael nie będzie chciał jednak żyć ze stałym zagrożeniem ze strony Iranu, szczególnie, gdy dojdzie jeszcze bomba atomowa” – uważa komentator.

„Zachód nie powinien przyglądać się, jak Iran w stylu Putina ostrzeliwuje z powietrza inny kraj i uprowadza statki handlowe. Szczególnie Biden musi uważać na to, jakie sygnały wysyła. Jest jasne, że nie chce w kampanii wyborczej wojny z Iranem. Jeśli jednak chodzi o sankcje, to nie powinno być żadnych ustępstw” – czytamy w „FAZ”.

„Tageszeitung” twierdzi, że Izrael potrzebuje arabskich sojuszników. Państwo żydowskie obroniło się dzięki pomocy USA i Wielkiej Brytanii, ale także krajów arabskich, Jordanii i Arabii Saudyjskiej, które też czują presję ze strony Iranu – pisze Lisa Schneider. Relacje pomiędzy Izraelem a arabskimi sąsiadami w ostatnim czasie drastycznie się ochłodziły z powodu interwencji w Strefie Gazy. „Miejmy nadzieję, że Izrael zrozumie, iż narażanie na szwank relacji z sojusznikami, aby zaspokoić fantazje osadników ze skrajnej prawicy we własnym kraju, jest złą strategią” – podsumowuje komentatorka „TAZ”.

„Die Welt” podkreśla, że izraelski system obrony powietrznej Arrow zdał egzamin w czasie irańskiego ataku. Arrow wykonał w nocy z soboty na niedzielę pierwszorzędną pracę. Niemcy postanowiły zakupić ten system, który może je chronić przed rosyjskimi atakami rakietowymi. Izrael jest partnerem Niemiec w dziedzinie bezpieczeństwa, a izraelska technologia może w razie zagrożenia chronić Niemcy – czytamy w dzienniku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. radziomb

  to jest słodkie, jak Niemcy (der spiegel, Welt), uchodzą za baranków i oznakę pasyfizmu i odradzają Izraelowi odwet. Dostaną pokojową nagrodę nobla. Pytanie czy by chcieli aby za miesiąc takich ataków skonczyłyby się Izraelowi Patrioty i rakiety OPL i zaczeły by ginąć dzieci? Byliby zadowoleni?

  1. user_1063930

   W Palestynie giną dzieci i jakoś o tym nie wspominasz

  2. Davien3

   user a co się dziwisz jak Hamas wykorzystuje dzieci palestyńskie jako żywe tarcze.

  3. kukurydza

   Wystarczyło nie zbombardować Ambasady i Konsulatu Iranu w Damaszku?

 2. Saymon

  Zaraz a ja myślalem że to Ozrael jest agresorem ktory w barbarzyński sposób zaatakował wbrew wszystkim zasadom cywilizacyjnym Konsulat Irański w Damaszku. Czyżby było tak że Izrael może bombardować wszystkich i wszędzie a ofiarom nie wolno się bronić?

  1. Davien3

   Saymon Iran atakuje ambasady cały czas , ale jakos ich o to nie oskarżasz I jak widac ofiary czyli izrael zaczeły się bronic.

  2. Komandos PCK Shev Valdore

   @Davien, a kiedy to Iran zaatakował ambasadę lub konsulat Izraela? Podaj datę, godzinę i miejsce. Wszyscy rozczulają się nad losem Ukraińców ale tragedia palestyńskich cywili to już ci, ani tobie podobnym nie przeszkadza?

 3. Kami88k1

  Światowa będzie wtedy kiedy zachód będzie zmuszał swoich żołnierzy (obywateli, bo żołnierz to tez obywatel) do uczestnictwa w nie swojej wojnie.

  1. Davien3

   A to satrapie wschodnie jak Rosja czy Iran juz nie zmuszaja swoich obywateli do wojny? To coś nowego:))

 4. Zam Bruder

  Jeżeli nadal Izrael będzie postrzegany jako ofiara a nie agresor, to rzeczywiście będziemy mieli na Bliskim Wschodzie wojnę jakiej tam nie było od czasu wojen z Arabami. Dlaczego poza jednym jedynym dobrym momentem za Arafata i Rabina każdy kolejny plan pokojowy zawsze był torpedowany? Bo prawda jest oczywista w swej oczywistości ; Izraelowi wcale na tym nie zależy - on wręcz nie chce żadnej koegzystencji pokojowej z Palestyńczykami, bo poszukuje zarówno przestrzeni życiowej jak też głębi operacyjnej dla własnego bezpieczeństwa a stworzenie których uniemożliwiają obydwie arabskie enklawy.

  1. Artarmar

   Właśnie... Czemu nie rozumie tego ze panstwo palestynskie byloby i buforem bezpieczensrwa od dużych krajów arabskich, gospodarczo też by nie stracili, już nie mówiąc o byciu człowiekiem

  2. Davien3

   Zam to palestyńczycy nie chca koegzystencji z izraelem i dopóki to sie nie zmieni państwa palestyńskiego nie będzie. A jak chcą dalej dokonywac aktów terroru .....

 5. wert

  państwo połozone w Palestynie stanowi egzystencjonalne zagrożenie dla palestyńczyków. W majestacie "prawa" dokonuje wypędzenia tej nacji przy milczącej aprobacie świata. Zwyczajowo bibi prowokuje wojne dla ratowania swoich czterech liter. Kiedys podręczniki będą pisac że naród który przeszedł holokaust sam wcielił się w rolę swoich oprawców. Zrobienie sobie tarczy strzelniczej z palestyńczyka usiłującego przenieść worek mąki, jego zastrzelenie przy chichotach żołnierzy najbardziej humanitarnej armi świata jest znamienne

Reklama