Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Weekendowy przegląd prasy: Rosja: partner? Nie, przeciwnik; Brytyjskie służby na egipskich kurortach; Szpieg kartą przetargową USA
Weekendowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Piotr Subik, Dziennik Polski, Partner? Nie, przeciwnik- Staraliśmy się, aby Rosja była prawdziwym partnerem w systemie bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Rozszerzenie NATO nie było skierowane przeciwko niej. Niestety, relacja NATO - Rosja nigdy nie osiągnęła pełnego potencjału -mówił wczoraj w Krakowie zastępca sekretarza generalnego NATO AIexander Yershbow. Dodał, że jeśli prezydent Władimir Putin będzie dalej "podążał ścieżką konfrontacji i eskalacji", NATO będzie musiało uznać Rosję "nie za partnera, a raczej za przeciwnika" (...) Zdecydowana reakcja Sojuszu Północnoatlantyckiego miałaby polegać m.in. na rozmieszczeniu nowych oddziałów lotniczych, np. myśliwców, w Polsce i Rumunii. Przypomnijmy, obecnie w Polsce stacjonują już amerykańskie samoloty F-16 oraz C-130 Hercules, które okresowo pojawiają się na lotnisku w Balicach. Jednak do połowy kwietnia powinny zapaść dalsze decyzje co do obecności NATO w Europie Środkowo-Wschodniej, zgodnie z rekomendacjami głównego dowódcy NATO w Europie gen. Philipa Breedlove'a. Widzi on potrzebę wzmocnienia sił w powietrzu, na lądzie i na morzu "na całej szerokości flanki", czyli północy, środku i południu Europy.
Antonina Salemska, GPC, Brytyjskie służby na egipskich kurortach- W następstwie zamachu w Tabie jeszcze w lutym tego roku do egipskiego kurortu Szarm el-Szejk zostały wysłane brytyjskie służby specjalne, które czuwają nad bezpieczeństwem tysięcy turystów ze Zjednoczonego Królestwa. Do ataku na turystów przyznała się działająca na półwyspie Synaj bojówka Ansar Bait al-Maqdi, inspirująca się Al-Kaidą, która następnie ogłosiła ultimatum dla turystów. Mieli oni niezwłocznie opuścić Egipt (...) Oprócz oceny stanu bezpieczeństwa brytyjskich turystów rząd w Londynie zlecił w minionym tygodniu brytyjskiemu ambasadorowi w Arabii Saudyjskiej sporządzenie raportu zawierającego kompleksową charakterystykę Bractwa Muzułmańskiego. Działalność tej organizacji została zakazana w Egipcie we wrześniu ub.r. W marcu br. sąd w Kairze skazał na śmierć ponad 500 jego członków. W zleconym przez Londyn raporcie mają się znaleźć informacje nt. "filozofii i wartości, którymi kieruje się Bractwo Muzułmańskie, a także ewentualnej ekstremistycznej działalności tej organizacji". Ponadto członkowie islamskiej organizacji zostali w tym tygodniu oskarżeni przez brytyjskich śledczych o organizowanie z kwater w Londynie ataków terrorystycznych, które później są dokonywane w Egipcie.
Gabriel Kayzer, GPC, Szpieg kartą przetargową USA- Administracja prezydenta Baracka Obamy zwróciła się do Komisji ds. Wywiadu Senatu USA o opinię ws. ewentualnego ułaskawienia przebywającego od 1985 r. w więzieniu, skazanego za szpiegostwo na rzecz Izraela Jonathana Pollarda (...) ewentualne ułaskawienie Pollarda było przedmiotem rozmów między sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym a premierem Izraela Beniaminem Netanjahu. Przewodnicząca senackiej komisji wywiadu z ramienia Paitii Demokratycznej, senator Dianne Goldman Berman Feinstein podała jednak, że uwolnienie Pollarda jest złym pomysłem. Zdaniem Feinstein, porozumienie pokojowe, a odsiadanie wyroku za zdradę to dwie odmienne sprawy, które nie powinny być ze sobą łączone. Były kandydat na prezydenta USA, senator John McCain z Partii Republikańskiej także uważa, że administracja Obamy nie powinna łączyć obu spraw, choć optuje za uwolnieniem Pollarda. - Jestem za jego uwolnieniem. Myślę, że odpokutował już swoje.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie