Reklama

Geopolityka

USA: Kolizja z zatopionym pancernikiem USS „Arizona”

fot. US Navy/Wikipedia
fot. US Navy/Wikipedia

Mauzoleum „USS Arizona Memorial” zostało uszkodzone po zderzeniu z holownikiem, który nieumiejętnie asystował w porcie Pearl Harbor okrętowi szpitalnemu USNS „Mercy”.

Do kolizji doszło 27 maja br. Uszkodzona została rampa wraz z relingami oraz miejsce gdzie łączy się ona z Mauzoleum. Wstępne zdjęcia pokazały, że niektóre części konstrukcji zostały przesunięte w stronę bryły pomnika nawet o ponad 3 metry.

Ze względu na warunki bezpieczeństwa nie ma obecnie możliwości odwiedzenia Mauzoleum. Nieznany jest również czas, kiedy kolejne wizyty turystów będą możliwe, ponieważ nadal nie określono zakresu uszkodzeń, Dodatkowo trwa dochodzenie przyczyn wypadku i szukany jest sposób, by nie dopuścić do kolejnych tego rodzaju sytuacji.

Pancernik USS „Arizona” został zatopiony 8 grudnia 1941 r. podczas japońskiego ataku na Pearl Harbor. Jedna z bomb japońskich doprowadziła do wybuch magazynu ładunków miotających pod barbetą wieży nr 2, przez co okręt w ciągu kilku minut osiadł na dnie. Zginęło 1177 osób załogi. Po wojnie nie wydobyto wraku pancernika, usuwając pozostałości nadbudowy (pozostawiono jedynie barbetę wieży nr 2).

W poprzek wraku zbudowano natomiast mauzoleum o długości około 50 metrów, które od 1962 r. jest jednym z najważniejszych miejsc podczas uroczystości patriotycznych w Pearl Harbor.

Reklama

Komentarze (4)

 1. SpeadyGonzales

  Byłem tam 24 lat temu... Robi wrażenie!

 2. slawek

  całe życie uczono mnie ze to było 7 grudnia

 3. ss

  7 grudnia 1941 nie 8-ego!

  1. AWU

   W Tokio był już 8-my ?

 4. karo

  a ja myślałem że to było 7 grudnia........

Reklama