Reklama

Geopolityka

USA: „Chrzest” kolejnego okrętu podwodnego typu Virginia

fot. Huntington Ingalls Industries
fot. Huntington Ingalls Industries

W stoczni HII (Huntington Ingalls Industries) uroczyście nadano nazwę USS „Delaware” (SSN 791) nowemu okrętowi podwodnemu typu Virginia.

Matką chrzestną nowej jednostki została „druga dama” Stanów Zjednoczonych Jill Biden. Uroczystość była o tyle ważna, że dotyczyła ostatniej w serii Virginii budowanej w wersji Block III. Główną nowością było zastąpienie w niej dwunastu oddzielnych pionowych wyrzutni rakiet Tomahawk dwoma sześcioprowadnicowymi modułami VPM (Virginia Payload Module), przystosowanymi do przenoszenia pocisków manewrujących.

Kolejne jednostki tego typu będą już w wersji Block IV, która mają mieć już nie cztery, a trzy okresy remontowe w czasie służby. Automatycznie zwiększy to czas ich służby w linii.

Chrzest okrętu USS „Delaware” był połączony z uroczystym położeniem stępki. W rzeczywistości budowa tego okrętu rozpoczęła się już we wrześniu 2013 r. Jednostka jest w tej chwili ukompletowana w około 56 % i ma zostać przekazana do US Navy w 2018 r.

Reklama

Komentarze (3)

 1. kołacz

  To kupmy od razu lotniskowiec. Równie przydatny.

 2. Maxio

  Ile USN placi za te op? Wiecej niz Australia za Scorpene?

 3. Luke

  Fajny OP, ogladalem czesc o USS Colorado na programie impossible engineering. Jak by Polska miala 3-4 takie zabawki na Blatyku to by sie dzialo.

  1. legion

   Raczej się to nie wydarzy w przeciągu najbliższych 30 lat .

  2. olo

   To nie jest OP na taką sadzawkę jak Bałtyk.

Reklama