Siły zbrojne
Ukraińskie myśliwce przedarły się przez S-300. Na ćwiczeniach
Jak poinformowały służby prasowe 40. Brygady Lotnictwa Taktycznego Sił Powietrznych Ukrainy, podczas trwającego dwa dni szkolenia w zakresie walki powietrznej i obrony przeciwlotniczej wykorzystano samoloty bojowe Su-27 i MiG-29, szkolno-treningowe L-39 Albatros oraz systemy przeciwlotnicze S-300PS. Podczas jednego z ćwiczeń maszynom udało się przedrzeć przez obronę stworzoną z myśliwców i zestawów rakietowych S-300.
Enigmatyczny komunikat nie wyjaśnia szczegółów tego ćwiczenia, podczas którego obronę przeciwlotniczą tworzyły baterie S-300PS należące do 96. Kijowskiej Brygady Przeciwlotniczo-Rakietowej. Jej zadaniem jest m. in. obrona stolicy Ukrainy oraz elektrowni jądrowej w Czernobylu. Najprawdopodobniej symulowany atak powietrzny przeprowadzały zmodernizowane samoloty myśliwskie MiG-29MU1 oraz maszyny treningowe L-39, które ze względu na parametry lotu najczęściej symulują poddźwiękowe pociski manewrujące. Do publicznej wiadomości nie podano przebiegu ćwiczenia ani jego założeń, poza tym, że samoloty miały sforsować obronę przeciwnika i przeprowadzić atak na określone cele naziemne.
Był to element większych, dwudniowych ćwiczeń praktycznego, podczas których przede wszystkim starty alarmowe i walki powietrzne w różnych warunkach pogodowych w dzień i nocą trenowali wspólnie lotnicy z 40. Brygady Lotnictwa Taktycznego, uzbrojonej w myśliwce MiG-29/UB i MiG-29MU1 oraz latający na Su-27S1M, Su-27P1M i Su-27UB piloci z 831. Brygady Lotnictwa Taktycznego.
Faza praktyczna stanowiła zwieńczenie ćwiczeń sztabowych, przeprowadzonych na poziomie dowództw brygad, tworzących je eskadr oraz dowództwa sił powietrznych. Działania w powietrzu były efektem decyzji podjętych w ramach tego działania i symulacji. Były to pierwsze ćwiczenia lotnictwa w skali dwóch brygad realizowane w tym roku na Ukrainie. W bieżącym roku planowane są kolejne, w których będą również brały udział maszyny bojowe państw NATO. W ubiegłych latach były to przede wszystkim samoloty amerykańskie, które zarówno operowały w ukraińskiej przestrzeni powietrznej jak też korzystały z baz lotniczych.
Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104