Trump: świat płaci wysoką cenę za opieszałość Chin

21 marca 2020, 08:30
ETe8h3lWAAAoP5M
Donald Trump Prezydent USA oraz Steve Mnuchin (Sekretarz Skarbu - z lewej) i Mike Pence, Wiceprezydent USA podczas podpisywania aktów prawnych mających ułatwić walkę z koronawirusem w USA. Fot. Twitter/Biały Dom
Reklama

Prezydent USA Donald Trump oskarżył w czwartek Chiny o zbyt powolne informowanie świata o koronawirusie w początkowej fazie jego rozprzestrzeniania się. "Świat teraz płaci za to wysoką cenę" - oświadczył na konferencji prasowej w Białym Domu.

Chińskie służby medyczne ogłosiły w czwartek, że poprzedniej doby nie wykryły żadnej nowej lokalnej infekcji koronawirusem. Amerykański prezydent powątpiewa jednak w te informacje. 

Byłoby znacznie lepiej, gdybyśmy wszystko wiedzieli kilka miesięcy wcześniej. Epidemia mogłaby zakończyć się w tym regionie Chin, w którym się zaczęła. Świat płaci wysoką cenę za to, co zrobili (...) Czy powinniśmy wierzyć w to, co teraz mówią? Mam nadzieję, że to prawda, ale kto to wie? Chciałbym, żeby to była prawda

Donald Trump, prezydent USA

W środę nazwał on koronawirusa SARS-CoV-2 "chińskim wirusem". Broniąc tego określenia, zauważył, iż choroba ta "przyszła z Chin". "To nie jest rasistowskie, on (wirus) przyszedł z Chin" - oświadczył przywódca USA.

"Chiny próbowały powiedzieć, ale może teraz już przestały, że powodem (koronawirusa) byli amerykańscy żołnierze. Tak nie może być, tak nie będzie. Nie jak ja będę prezydentem" - powiedział Trump i wyraził opinię, że chińskie władze zwlekały z informowaniem innych państw na temat koronawirusa.

Pandemia koronawirusa rozprzestrzeniła się z Chin na 175 krajów świata. Do tej pory zakaziło się 227 tys. osób, ponad 9 tys. zmarło.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 58
Reklama
anonim
piątek, 27 marca 2020, 13:40

Grupy Hiszpańskiej też nie nazwano po imieniu, a już wiemy skąd był pacjent 0

Warszawiak
wtorek, 24 marca 2020, 09:05

Niech Chiny zapłacą teraz Polsce pieniądze 800 mld zł na dobry początek bo to ich jest winna

Michał
poniedziałek, 23 marca 2020, 14:49

Oczywiście, że to jest wina chińskiego rządu. Gdyby zareagowali od razu i podeszli do sprawy poważnie a nie zamykali i zastraszali osobę która zaczęła o tym mówić dużo wcześniej niż wybuchła epidemia to może teraz nie byłoby wcale problemu z pandemią, a w najgorszym wypadku byłoby dużo więcej czasu na przygotowanie się. Sprawa jest jednak inna, czy świat i przywódcy państw Europy i USA wyciągną z tego jakieś wnioski czy też nie i szybko się o tym zapomni, bo Chiny.

Olo
poniedziałek, 23 marca 2020, 14:02

Trump zakłamany jak zwykle. Porozmawiajmy o koronawirusie w USA we wrześniu 2019....

Andrettoni
niedziela, 22 marca 2020, 09:03

Obecna sytuacja USA i UE to nie jest wina Chin. Trzeba być idiotą, żeby uważać, że Chiny będą szczere. Jak się wkłada rękę do klatki z lwem to nie jest wina lwa, że ja odgryzie - to jest natura lwa i głupota tego co wkłada tam rękę. Nie można zarzucać Chinom, że są Chinami, bo wina jest tych, którzy myśleli, że nimi nie są. Może Polska miała jakieś lepsze informacje niż Hiszpania i USA? Wątpię, po prostu Polacy wiedzą, że lew to lew, a Chiny to są po prostu Chiny.

Ratownik
sobota, 21 marca 2020, 17:44

Cena usa to 3 tryliony usd w kontraktach rządowych Kto im to odda?

Marty
sobota, 21 marca 2020, 17:20

Demokraci maja niezly orzech Grypa z Wuhan wg CNN i pomoc państwowa dla prywatnego sektora 99% USA

Wojmił
sobota, 21 marca 2020, 17:03

UE to organizacja międzynarodowa a nie USE państwo... zatem jej możliwości są tylko takie, jakie dane jej przez członków... nic w razie epidemii nie może robić prócz koordynacji i dawania kasy, bo podobni w myśleniu do wielu tutaj na forum ludzi dawno już się nie zgadzało aby mogła w tej sprawie podejmować więcej działań... zresztą.... w USA poszczególne stany też mają samodzielność dużą...

Swarożyc
sobota, 21 marca 2020, 14:21

Serbia zwróciła się do UE o pomoc w walce z epidemią korony; pomocy im odmówiono. Tak wygląda solidarność europejska. Pomoc obiecała Rosja i Chiny.

sobota, 21 marca 2020, 18:20

Serbia złożyła podanie o przyjęcie do UE...

Piotr
sobota, 21 marca 2020, 16:43

Nie są i nie chcą członkiem Unii Europejskiej - wybierają Rosję i jej sprzęt wojskowy , doradców itp wiec nie ma się co dziwić! Albo w lewo albo w prawo.

eeee
sobota, 21 marca 2020, 22:22

Koronawirus nie jest ani z lewej ani z prawej tylko wszedzie.

Cezar
niedziela, 22 marca 2020, 14:12

Ale UE ma w pierwszej kolejności koordynować pomoc dla państw członkowskich.

Tt
sobota, 21 marca 2020, 16:33

Unia to nie jest osobne państwo tylko zbiór różnych krajów w tym Polski a jak wiemy każdy kraj uni ma u siebie katastrofę o tragedię związaną z koronawirusem... jak tonący może pomóc innemu tonącemu

Cóż
sobota, 21 marca 2020, 19:30

Ponieważ żaden z liberalnych reżimów zachodu nie chciał zamknąć połączeń lotniczych i granic dla dobra swoich obywateli. Nasze żałosne rządy maja nasze życie w nosie, liczą się dla nich słupki na giełdach. My zapłacimy za uczestnictwo w tym skompromitowanym systemie cenę zycia.

Cezar
niedziela, 22 marca 2020, 14:14

PLL LOT jako jeden z ostatnich zawiesił loty do Chin. Ale Air China dalej latała do Polski.

wiarus
sobota, 21 marca 2020, 13:58

Niestety, lecz tu jest przewaga krajów zmilitaryzowanych /"zamordyzmu"/ nad demokracją. Łatwiej jest coś ukryć, zamotać, czy zmobilizować niezbędne siły i środki. W moim mieście Chińczycy zlikwidowali sklepy i zniknęli już na początku lutego.

ewrwerewtertyr
sobota, 21 marca 2020, 23:08

Tu niema, żadnej przewagi, zamordyzmu nad demokracją. Ukrywanie wirusa, to nie jest dobry pomysł bo tylko pogarsza sprawę. Motanie, zwykle jest niekorzystne dla danego kraju i kończy się tym, że tak jak w Rosji niewielka grupka rozkradła cały kraj, a reszta żyje w biedzie. Mobilizacja środków w demokracjach to nie problem, demokracje, są w tym bardzo sprawne, ponieważ zwykle są bogatsze, a więc tych środków mają więcej.

Wojmił
sobota, 21 marca 2020, 13:05

Ta żmija wyrosła na chęci zysku wielkich korporacji zaczyna gryźć rękę tych, którzy ją wyhodowali... USA i Europa razem (bo nikt inny, w żadnym innym składzie tego nie będzie w stanie zrobić), przy współudziale Korei płd, Japonii i Australii powinni przydusić tę żmiję i wybić jej gospodarcze zęby... wysokie cła i restrykcje zamówień.. kupować u nich tylko tekstylia... Embargo na technologie i produkcję u nich jakiejkolwiek elektroniki... niech będzie drożej ale w dłuższej perspektywie się to opłaci...

Serek
sobota, 21 marca 2020, 20:36

Co ty gadasz to po co się korporacje pchamy do chin USA Europa była ślepa pozwalając przenosić się firmą do chin sami sobie strzeli w kolano teraz pretensje do Chińczyków niech sobie najpierw w lustro spojrzą

Marek
niedziela, 22 marca 2020, 08:44

Akurat w tym przypadku dobrze gada i lustro nie ma tutaj nic do rzeczy.

KAR
sobota, 21 marca 2020, 12:20

Pitolenie! Chiny pokazały, jak można szybko uporać się z tym wirusem. Sprawność Chin to sygnał dla USA, kto tak naprawdę może przejąć po nich pałeczkę dla przyszłego przywództwa na świecie.

Swarożyc
sobota, 21 marca 2020, 18:24

Chiny, a wcześniej ZSRR i Niemcy hitlerowskie pokazały czym jest kolektywizm i jego wyższość nad katolickim indywidualizmem(personalizmem).

gegroza
sobota, 21 marca 2020, 20:12

Tak tak - wyższość KL nad dobrocią chrześcijańską, która niewiele ma wspólnego z indywidualizmem związanym z laickością i ateizmem

cxvfxdgvfvc
sobota, 21 marca 2020, 23:11

Akurat indywidualizm jest związany z chrześcijaństwem, a tak zwana laickość i ateizm, dziedziczą indywidualizm właśnie po chrześcijaństwie.

Cezar
niedziela, 22 marca 2020, 17:03

Ateizm to stan naturalny z którym się rodzisz. Dopiero po narodzinach Twoi rodzice prowadzą Cię do kościoła/synagogi/cerkwi/meczetu w zależności od tego jakiej religii są wyznawcami. I tak dzień po dniu, rok po roku, przyzwyczajają Cię do religijności.

Gnom
sobota, 21 marca 2020, 14:39

Nie jest to dziwne? Tak zaraźliwy wirus, w tak gęsto zaludnionym miejscu nie przenosi się na inne części Chin w okresie wielkich podróży chińskiego nowego roku. Jak dla mnie to dziwne. Opowiadanie o odcięciu, ale dopiero po ponad miesiącu, tego obszaru, na tle rozwoju wirusa w innych częściach świata - mnie nie przekonuje. Po ponad miesiącu od ujawnienia pierwszych przypadków Włochy są na kolanach, a reszta Europy ledwie dyszy. Pyszałek trampek musi znaleźć wroga ludu i być może celnie uderza.

Marek
niedziela, 22 marca 2020, 07:29

Ależ jak najbardziej rozlazł się po całych Chinach. Wuhan to było epicentrum i największe zagęszczenie tego świństwa.

SOWA
sobota, 21 marca 2020, 14:07

Właśnie Trump oskarża Chiny aby przykryć swoją nieudolność, ba na sobie tylko znany sposób wierzył, że koronowirus nie dotyczy świata anglosaskiego. Zamknął granicę dla Europy a zostawił otwartą dla Irlandii i Wielkiej Brytanii (po kilku dniach zamknął). Widać reprezentuje poziom geniusza z nad Tamizy który zalecił chorym na koronowirusa pozostanie w domach z rodziną. Coś w stylu Łukaszenki który stwierdził, że 50 gram alkoholu dziennie to dobry sposób na koronawirusa. Ludzie zacznijcie myśleć kogo wybieracie.

esfsdfdsfdgdf
sobota, 21 marca 2020, 23:23

Jeśli spojrzysz na koronowirusa, przez pryzmat liczb i faktów, to nie jest on aż tak wielkim zagrożeniem - stosunkowo niska śmiertelność, po jednorazowej chorobie, najprawdopodobniej nie można się już drugi raz zarazić bo pojawiają się przeciwciała. Oczywiście istnieje też czynnik ludzki, i jego też należy brać pod uwagę.

bender
poniedziałek, 23 marca 2020, 12:34

Nic na razie nie wiadomo, byśmy się uodporniali na koronowirusa. Za to reakcja układu odpornościowego odpowiada za uszkodzenie płuc. Nie podzielam Twojego optymizmu.

SOWA
niedziela, 22 marca 2020, 13:32

Zgadzam się ale z tym wirusem jest jeden problem. W bardzo szybki sposób rozkłada na łopatki służbę zdrowia praktycznie każdego kraju. W dodatku będzie okazją do skoku na kasę zgromadzoną przez obywateli w bankach. Ograniczy się obrót gotówkowy. Pieniądze na kontach staną się własnością banków i państwa. Bo likwidacja obrotu gotówką tym właśnie jest.

Kiks
sobota, 21 marca 2020, 14:05

Jasne. Chiny to totalitarne, zakłamane państwo. U nich jest nie jak jest naprawdę, tylko jak partia powiedziała. Ponadto pytanie czy świat chciałby chińskiego przywództwa. Jakoś nie.

Reaper
niedziela, 22 marca 2020, 09:48

Będzie chciał gdy będzie jedyną alternatywą między globalną zapaścią a prosperitą. Ktoś musi być gwarantem globalnego ładu, gdyż organizacje narodowe ze względu na partykularyzm indywidualnych interesów mają z tym poważny problem w zasadzie. Cała reszta to propagandowe gadanie.

Fanklub Daviena
sobota, 21 marca 2020, 11:49

Mam pytanie do fanbojów USA: czy dyrektor amerykańskiego CDC Robert Redfield, który stwierdził, że u części osób, które PRZED wybuchem epidemii w Wuhan zmarły w USA "na grypę", po ekshumacji i ponownym przebadaniu zwłok wykryto koronawirusa ("Some cases have been actually diagnosed that way in the United States today.") kłamał i jest fakenewsem? Bo jak nie, to gdzie wcześniej była epidemia: w USA czy w Chinach? :)

Stary Grzyb
sobota, 21 marca 2020, 16:38

Pytanie jest do ciebie, Wania, nie do żadnych "fanbojów", i brzmi: Dlaczego, choć jesteś zawodowym trollem, to dotąd nie nauczyłeś się łgać z zachowaniem choćby elementarnych pozorów prawdomówności? Dyrektor amerykańskiego CDC Robert Redfield nie wypowiadał się o żadnych przypadkach SPRZED wybuchu epidemii COVID 19 w Wuhan (która rozpoczęła się tam w połowie listopada 2019 r.), tylko 11 marca 2020 r. odpowiadając (przed komisją Kongresu USA) na pytanie "Czy niektóre przypadki zgonów w USA przypisane grypie już po wybuchu epidemii COVID 19 mogły być w istocie spowodowane wirusem COVID 19" stwierdził, że “Some cases have been actually diagnosed that way in the United States today”, czyli że "Pewne przypadki faktycznie zostały w ten sposób zdiagnozowane". Innymi słowy, zdarzyło się, że pewne przypadki zgonów przypisane grypie PO wybuchu epidemii koronawirusa były faktycznie spowodowane wirusem COVID 19 - i tyle. Z tej wypowiedzi chińska propaganda, której brednie powtarzasz, usiłowała - próbując odwrócić katastrofę wizerunkową Chin i perspektywę procesów odszkodowawczych na gigantyczne kwoty - stworzyć "news", że COVID 19 nie powstał w Chinach i nie z Chin oraz nie skutkiem ich prób ukrycia sprawy został rozwleczony po całym świecie.

Młody
sobota, 21 marca 2020, 19:54

Został rozwleczony po swiecie, ponieważ skompromitowane "demokracje" pozwoliły przedsiębiorstwom ze swoich krajów przenieść produkcję tam gdzie było taniej. Odwracasz kota ogonem, ale każdy widzi że ten kryzys to efekt CAŁKOWITEJ KLĘSKI liberalizmu gospodarczego i politycznego. Tak jak wskazuje twój nick, nie umiesz zrozumieć syfu w jaki wepchnęło nas twoje pokolenie. Życzę odporności w nadchodzącym roku.

bender
poniedziałek, 23 marca 2020, 12:51

Nie ma odwrotu od globalizmu. Może wystąpić, jak obecnie, czasowe odwrócenie trendów, chęć państw do zwiększenia samodzielności w pewnych obszarach, ale ogólnie z globalnymi wyzwaniami jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie czy właśnie pandemie musimy sobie radzić globalnie. Bardzo się mylisz, jeśli myślisz, że odizolowany obóz karny jakim był PRL obroniłby Cię przed pandemią czegokolwiek. Ba, w PRL nie dałaby rady stworzyć testów genetycznych na koronowirusa. O czym w ogóle ja mówię: ze stonką nie dawali sobie rady oskarżając USA o jej podstępne zrzucanie z samolotów :-D

Marek
niedziela, 22 marca 2020, 08:34

W średniowieczu nie było liberalnej gospodarki ani "skompromitowanych demokracji" ani samolotów. Mimo tego dżuma zbierała żniwo w całym ówczesnym świecie. Od Chin aż do Europy. Kiedy szalała Hiszpanka demokracje owszem były. Ale zglobalizowanej gospodarki z montowniami w Chinach nie było. Wręcz przeciwnie. Każdy kraj starał się wtedy jak najwięcej robić sam. Poczytaj zresztą trochę o epidemiach i pandemiach grypy. Kiedy były, gdzie dotarły. Jak wyglądał świat wtedy, kiedy były. Młodość to piękna rzecz, ale nie zwalnia z obowiązku posiadania elementarnej wiedzy zanim zaczniesz wypowiadać się w jakimś temacie.

Reaper
niedziela, 22 marca 2020, 10:01

Ale były "jedwabne szlaki", globalny handel i sieć dystrybucji a przez to przemieszczanie się mas ludzkich i dóbr. Dodaj fakt że Europa została jeszcze spauperyzowana po zajęciu Egiptu, który był chlebakiem Europy, przez podboje muzułmańskie. Sposób jest praktycznie taki sam, to co się zmienia to szybkość z jaką się roznosi, co we współczesnych czasach jest niemal natychmiastowe. A to że myśleli że nie dojdzie do nas (zachodu) wcale lub tak szybko, ma swoje efekty. Dodajmy jeszcze popularny antyintelektualizm we współczesnych czasach (antyszczepionkowcy, teorie spiskowe i de facto zarozumiałość intelektualistów alienującą przez to zwykłych ludzi i przez to pchających ich samoczynnie w objęcia internetowych wieszczów i znachorów od wszystkiego). Efektem tego jest to co jest teraz. Plus oczywiście, medialna nagonka, która nakręca tylko masową psychozę i nieudolność niektórych polityków do spełnienia swojego mandatu zaufania publicznego. Plus cięcia w budżecie i nadmierne zaniedbanie zarządzania kryzysowego, od planowania po przygotowanie rezerw materiałowych, i co najważniejsze a tak wyśmiewanego przez wielu, psychologicznego przygotowania populacji i rządzących do działania w sytuacji kryzysowej. A pokutuje w zasadzie niepoprawna interpretacja Fukuyamy i wiara dyletantów że po 1989 historia się skończyła i kryzysu nie będzie.

Davien
niedziela, 22 marca 2020, 01:22

Został rozwleczony po swiecie bo zanim Chiny ogłosiły zagrożenie to masy ludzi podrózowały do i z Chin a to gdzie była produkcja nie ma tu zadnego znaczenia. W Chinach mieli przypadki juz w listopadzie a jak wladze chinskie były ostzregane to co zrobiły?? A teraz najlepiej zwalic wine na innych, co Młody?

Stary Grzyb
sobota, 21 marca 2020, 23:54

Został rozwleczony po świecie, ponieważ Chińczycy przez 3 miesiące, od połowy listopada 2019 r., ukrywali fakt wystąpienia wirusa COVID 19 i rozwoju epidemii w ich kraju, a karali tych, którzy próbowali informować chińskie władze o faktach i spowodować przeciwdziałanie epidemii w jej zarodku. Natomiast rzeczywiście, kretyńska idejka "globalizacji", stanowiąca część jeszcze bardziej kretyńskiej idejki "końca historii" - obie są wykwitem lewackiego postępactwa oraz rojeń multikulti i z liberalizmem nie mają nic wspólnego, zaś liberalizm jest, wbrew lewackiej propagandzie, zaprzeczeniem lewactwa - istotnie doprowadziła do tego, że Chiny urosły w siłę, zamiast ciężko walczyć o zapewnienie swoim obywatelom miski ryżu z omastą 3 razy dziennie, i Zachód będzie musiał coś z tym zrobić, o ile chce przetrwać. Moje pokolenie, a raczej znaczna jego część, istotnie popełniło poważny błąd - po zniszczeniu i posłaniu na śmietnik historii ludobójczych Sowietów, w znacznej części uległo złudzeniu, że teraz to już "kochajmy się", zapominając, iż wojna (w tym zwłaszcza wojna cywilizacji) trwa zawsze, a działania nigdy nie są zawieszone. Na marginesie - istotnym błędem mojego pokolenia było także dopuszczenie do tego, że kabel od żelazka, metrowy przymiar ze sprężystej sklejki i guma przestały być fundamentem procesu wychowawczego.

sfdsfsdfgdgdf
sobota, 21 marca 2020, 23:28

Został rozwleczony po świecie, ponieważ wymyślaliśmy, samoloty, szlaki transportowe, szlaki turystyczne, statki, i inne środki transportu. I nie jest to wina korporacji, ani liberalnych demokracji, ani nawet Chin, tylko cena postępu.

Insider
sobota, 21 marca 2020, 10:41

Trump jeszcze całkiem niedawno całkowicie bagatelizował zagrożenie, a wręcz zaprzeczał jego istnieniu. Nic dziwnego, że w obliczu wyborów teraz panicznie szuka kozła ofiarnego.

mfdin
sobota, 21 marca 2020, 10:34

Amerykanie przespali okazję. Zamiast trąbić od 2 miesięcy, że to "wirus z Chin" obudzili się dopiero teraz, za późno. A mogli marketingowo wygrać, tymczasem wygrywają Chińczycy kupujący kraje i dusze pomocą specjalistyczną i sprzętem. Słabo panowie Jankesi.

SnakeKR
sobota, 21 marca 2020, 10:09

Najłatwiej oskarżyć Chiny i siać populistyczną papkę w mediach zamiast odpowiednio wcześnie zareagować. Nic nie robił, a teraz szuka winnego.

sobota, 21 marca 2020, 12:26

Czy się to komuś podoba czy też nie Chiny sa winne ale za zaistniałą sytuacje winne sa też nieudolne a właściwie upadłe kraje Europy Zachodniej

SOWA
sobota, 21 marca 2020, 14:12

Tylko Ameryka niewinna bo ona nie jest upadłym krajem (najmniejsza ilość przeprowadzonych testów na wirusa). Całe szczęście, że mogą bez opamiętania drukować dolary. Oto tajemnica wiary pachnące drukiem dolary.

Co on nie powie...
sobota, 21 marca 2020, 10:09

Brednie. Pierwszy artykuł o nowym koronawirusie był już dostępny w polskim internecie (mp.pl) na początku stycznia, czyli wtedy kiedy Chińczycy zdali sobie sprawę że mają do czynienia z całkiem nowym wirusem. Żadnej blokady informacji nie było. Trump chce budować propagandę na pandemii, zapomina że teraz wszyscy mają wspólnego wroga. Przypomina to zachowanie ludzi średniowiecza którzy na siłę szukali winnych epidemii. Jak to się skończy, wszyscy wrócą do dawnych podziałów i będą oskarżać się nawzajem.

tyu
sobota, 21 marca 2020, 11:06

A nawet jak była to i tak jakoś Południowa Korea mogła zareagowac. Zgadzam się USA przespały moment krytyczny i teraz Trump szuka na kogo by tu wine zwalic.

SOWA
sobota, 21 marca 2020, 14:14

To dla USA nie jest tylko problem nadchodzących wyborów. To jest problem geopolityczny i porównania skuteczności działania obu państw.

Ttyu
sobota, 21 marca 2020, 09:49

Juz od ponad miesiaca w kazdym serwisie informacyjnym trabiono o sytuacji w Wuhan, amerykanie zamkneli lotniska dopiero pare dni temu.

Truskawa
sobota, 21 marca 2020, 10:36

Jedo to to że zrobili to wszystko za późno … a drugie to że Chiny ogłosiły info 20/21 styczeń a w połowie grudnia Lu Wenliang informował chińskie władze o wirusie - nie tylko on zresztą … efekt: wizyta na policji, zastraszanie, itd. … więc w tym sensie Trump ma rację.

Młody
sobota, 21 marca 2020, 19:57

Dlaczego te święte demokracje zachodu nie przysłały żadnej pomocy Chińczykom kiedy samotnie walczyli z tą epidemią? Dlaczego u nas nie ma miejsc pracy dla ludzi w przemyśle, choćby medycznym i nawet głupie maseczki musimy sprowadzać z chin?

Marek
niedziela, 22 marca 2020, 09:04

Chińczycy na początku zatajali sprawę. Później odrzucili ofertę pomocy, która jak najbardziej była. Gdyby ją przyjęli, to być może epidemię dałoby się ograniczyć do samej prowincji Hubei. Tylko jak to w tym ustroju często bywa uznali, że dla komunistów nie ma złych dróg, ani trudnych ścieżek. A teraz przez te ścieżki cały świat ma cholerny problem.

Davien
niedziela, 22 marca 2020, 01:18

No popatrz a jakos i Polska i Włochy wysyłały Chinom pomoc ale tego ci sie juz dziecko sprawdzic nei chciało, tylko najlepiej zwalac wine na innych.

sobota, 21 marca 2020, 22:19

Bo Chińczycy żadnej pomocy nie chcieli. Na siłę ich nie zadowolisz.

Marek
sobota, 21 marca 2020, 11:39

I co z tego, że ma? Co z tego, że Trump? Europa niby święta? Wiedziała to samo co Trump i zaczęła działać dopiero jak miała już problem w swoich granicach. Rosja też wiedziała i dziś także wie. Pierwszy przypadek mieli w styczniu Udawali, że nie ma problemu, bo się uspokoiło. Tymczasem teraz notują przyrosty dzienne o ponad 50 przypadków. Mimo tego nadal bawią się u siebie tak samo jak zawsze.

Tweets Defence24