THeMIS dla włoskiej armii?

4 listopada 2020, 12:17
1
Fot. Milrem Robotics
Reklama

Estońska spółka Milrem Robotics, przodujący europejski producent systemów bezzałogowych i autonomicznych, zaprezentował włoskim siłom zbrojnym swój sztandarowy produkt — bezzałogową platformę lądową THeMIS. Równolegle firma uruchomiła także nowy program wsparcia sił zbrojnych we wdrażaniu nowych, inteligentnych systemów.

Prezentacja systemów THeMIS odbyła się w ramach prezentacji możliwości robotyki i systemów autonomicznych (RAS) zorganizowanej przez włoską armię. Milrem Robotics przedstawiła bezzałogowiec wyposażony w autorski zestaw integracji inteligentnych funkcji (MIFIK), który zapewnia dodatkowe funkcje autonomiczne, a w tym np. funkcję nawigacji punktowej i tryb podążania za wybranym obiektem. System ten może zostać zintegrowany z dowolnym bezzałogowym pojazdem lądowym.

Dodatkowo oprócz pokazów dynamicznych estońska firma poinformowała także o uruchomieniu nowego programu analizy i oceny wdrażania inteligentnych systemów (IS-IA²). Jego głównym celem ma być wsparcie sił zbrojnych we wdrażaniu do służby inteligentnych systemów oraz ich nowych możliwości. Program ten składa się z trzech etapów: analizy wymagań sił zbrojnych, wdrożenia dostosowanego rozwiązania RAS z integracją dostarczonych i/lub dostosowanie technologii dla sił zbrojnych przez lokalny przemysł oraz oceny wyników.

We wrześniu br. Milrem Robotics poinformował o sprzedaży siedmiu kolejnych bezzałogowych pojazdów lądowych THeMIS. Cztery spośród nich trafią do Królewskiej Armii Holenderskiej (Koninklijke Landmacht), a trzy do Estońskich Sił Obronnych (Eesti kaitsevägi). W ramach zawartego kontraktu Milrem Robotics dostarczy bazowe pojazdy THeMIS, a także zintegruje je z wybranymi modułami dodatkowymi od dostawców trzecich takimi jak zdalnie sterowane moduły uzbrojenia czy inny sprzęt specjalistyczny. Holenderska armia zakupiła już dwa egzemplarze tych bezzałogowców w roku ubiegłym do pododdziałów 13. Lekkiej Brygady, a estońska armia testowała pojedynczy egzemplarz w warunkach bojowych w trakcie misji stabilizacyjnej w Mali, a także w trakcie ćwiczeń wojskowych na terenie kraju. Wozy tego typu trafiły także do siedmiu innych państw na całym świecie, z czego pięć jest członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

THeMiS to bezzałogowy pojazd lądowy zaprojektowany i produkowany przez estońską spółkę Milrem Robotics. Jego nośność wynosi do 750 kg, co pozwala na zamontowanie wielu różnorodnych modułów dodatkowych, które przekształcają go w jedną z wielu możliwych wersji specjalistycznych. Napęd stanowi system hybrydowy złożony z silników diesla i elektrycznych zamontowanych w modułach bocznych znajdujących się wewnątrz gąsienic. Pojazd może poruszać się z prędkością maksymalną do 35 km/h przez 10 godzin (w tym ok. 90 minut w trybie "cichym"), a jego zasięg jest warunkowany ukształtowaniem terenu i oddaleniem od operatora sterujący nim drogą radiową.

image
Reklama

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
franek dolas (czy coś)
środa, 4 listopada 2020, 21:15

i co na to nasze narodowo-państwowe spółki ? Estonia, kraj wielkości Warszawy...

szeliga
czwartek, 5 listopada 2020, 02:12

A raczej co na to nasze rzekomo wspaniałe prywatne spółki zbrojeniowe. Bo taki AMZ Kutno to gigant w porównaniu z Milrem Robotics.

Tweets Defence24