Siły zbrojne
Terytorialsi przejmują tradycje Armii Krajowej
"Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, najmłodszej formacji polskich Sił Zbrojnych, integralna część polskiej armii przejmuje wasze tradycje, wasz dorobek, wysiłek, waszą dzielność, mądrość i nieustępliwość" – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości przejęcia przez Dowództwo WOT tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej.
W środę w Warszawie odbyła się uroczystość z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza, sekretarza stanu Michała Dworczyka, żołnierzy AK, żołnierzy oraz pracowników WOT, podczas której minister Macierewicz podpisał decyzję o przejęciu przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej.
Podobnie jak inne formacje, i my terytorialsi poszukujemy źródła swoich tradycji i fundamentu, na którym zbudujemy swój etos. (...) Wsłuchując się w nasze serca widzimy w Armii Krajowej i powojennych organizacjach niepodległościowych wspaniałych polskich bohaterów, wojowników niezłomnej walki o niepodległość, z których tylko nieliczni dożyli do dzisiaj. Widzimy żołnierzy polskiego podziemia, z którymi się bezgranicznie identyfikujemy, i wobec których mamy wielki dług pamięci.
Jak podkreślił dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej Armię Krajową i współczesne WOT co prawda dzieli czas, ale łączy misja, struktura i terytorialność.
Szef MON podziękował dowódcy WOT oraz wszystkim osobom za zaangażowanie jakim wykazali się podczas tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej i determinację jaką wykazują każdego dnia służby. - Chcę podziękować Panu generałowi Kukule, ale także tym wszystkim dowódcom, którzy są świadomi tych obowiązków i nie wahają się głośno powiedzieć, że taki właśnie jest obowiązek Wojsk Obrony Terytorialnej i nie wahają się wtedy, kiedy trzeba jasno powiedzieć <<tak, stoimy na straży codziennego bezpieczeństwa narodu polskiego i ludzi tej wsi, tego miasteczka, tej miejscowości, tego województwa>> - mówił minister.
W trakcie uroczystości na ręce ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza przekazane zostały projekty Flagi i Orła Wojsk Obrony Terytorialnej. Projekt Orła Wojsk Obrony Terytorialnej przekazał Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. dr. hab. Leszek Żukowski ps. "Antek", żołnierz Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego. Projekt Flagi Wojsk Obrony Terytorialnej przekazał kpt. w st. spocz. dr Janusz Kamocki ps. "Mamut", członek konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, żołnierz Armii Krajowej. Następnie szef MON wręczył otrzymane projekty dowódcy WOT.
Na wniosek dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej z dnia 8 maja 2017 r., Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) jednogłośnie zaakceptowało wniosek o umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”). Jednocześnie kierując na ręce generała Kukuły pismo w tej sprawie, Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK prof. dr. hab. Leszek Żukowski poinformował, że Prezydium z uznaniem przyjęło deklarację kontynuacji przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej tradycji Armii Krajowej i jej Komendy Głównej, jako siły reprezentującej walkę całego narodu o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi.
Jak podkreśla MON, dziedziczenie tradycji przez Dowództwo oraz Brygady Obrony Terytorialnej, struktur centralnych i terenowych Armii Krajowej wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.
Orzeł Wojsk Obrony Terytorialnej w zaproponowanym projekcie jest orłem w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami, głową zwróconą w prawo, siedzący na tarczy amazonek, na której widnieje Znak Polski Walczącej („Kotwica”).
Flaga Wojsk Obrony Terytorialnej w zaproponowanym projekcie jest prostokątnym płatem tkaniny czerwonej o barwie Rzeczypospolitej Polskiej, zakończonym dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku płata flagi jest umieszczony wizerunek Orła Wojsk Obrony Terytorialnej.
Kolejnym krokiem w procedowaniu nadania Orła i Flagi Wojskom Obrony Terytorialnej będzie nowelizacja Ustawy z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.