Reklama

Technologie

Weibel XENTA SHORAD Radar – Serce systemu obrony antydronowej

Autor. Weibel Doppler Radars

MODERNIZACJA OBRONY POWIETRZNEJ - Wprowadzenie radaru do wykrywania małych obiektów latających takich jak drony UAV/UAS, w obliczu doniesień i relacji jakie spływają z całego świata, stało się tematem nie do dyskusji o zasadność, a o termin wdrożenia w struktury systemu obrony przeciwlotniczej. Coraz częstsze ataki na infrastrukturę wojskową/krytyczną z wykorzystaniem tego środka napadu pokazują, że nadszedł czas na skuteczną modernizację obrony powietrznej w celu zwiększenia możliwości wykrycia i przeciwdziałania temu zagrożeniu.

Reklama

Artykuł sponsorowany. Partnerem materiału jest Weibel Doppler Radars

Reklama

WZROST ATAKÓW DRONÓW NA BAZY WOJSKOWE

Reklama

Atak dronów w poniedziałek, 25 grudnia 2023 roku, skierowany był na bazę wojskową na północy Iraku, używaną przez siły koalicyjne USA i anty-dżihadystowskie, poinformowali urzędnicy amerykańscy i iraccy, po ostatnim tego typu incydencie. Liczba ataków na koalicję, która wysłała wojska do Iraku, aby walczyć z ISIS, znacząco wzrosła od rozpoczęcia wojny Izrael-Hamas 7 października.

W tym incydencie dron został skierowany w kierunku bazy w pobliżu lotniska Irbil, w irackim Kurdystanie, powiedział w oświadczeniu Jechija Rasul, rzecznik premiera irackiego ds. wojskowych. Atak spowodował obrażenia, dodał Rasul, nie podając dalszych szczegółów.

Urzędnik wojskowy USA, który wypowiedział się na zasadzie anonimowości dla AFP, potwierdził, że atak dronów został skierowany „w wojska amerykańskie i koalicję”, stacjonujące na lotnisku dodając: „nadal czekamy na ocenę obrażeń i szkód (jeśli jakiekolwiek są)”.

Niedługo po tym ataku, bojownicy ISIS ogłosili, że wysłali drona przeciwko innej bazie, w pobliżu Harir, która znajduje się na północny wschód od Irbil. Ta baza również jest miejscem stacjonowania wojsk amerykańskich i koalicji.

Jak podają urzędnicy US Army, od 17 października bilans ataków z wykorzystaniem dronów na bazy koalicji sięgnął 103 i wciąż rośnie.

Powyższy przykład jest tylko jednym z wielu jakie codziennie pojawiają się w mediach, co w połączeniu ze wzrostem produkcji dronów uderzeniowych, w szczególności rosyjskich i irańskich, pozwala przewidzieć tendencje nasilania się tego typu ataków i wyznacza kierunek szerokiej modernizacji systemu obrony powietrznej każdego kraju.

ROZWIĄZANIE W ZAKRESIE MODERNIZACJI OBRONY POWIETRZNEJ: WEIBEL XENTA SHORAD RADAR

W ramach strategii biznesowej, firma Weibel rozpoczęła lata temu rozwijanie systemu czujników radarowych specjalnie zaprojektowanych do zwalczania rosnącego zagrożenia UAS poprzez dopracowanie i dodanie ich do już sprawdzonej technologii monitorowania i śledzenia większych statków powietrznych opartej na efekcie Dopplera. Weibel Multi-Frequency Surveillance Radar XENTA opiera się na technologii Continuous Wave (CW), Frequency Modulated CW (FMCW) and 3D Multi-Frequency CW (MFCW), co czyni go wszechstronnym zarówno w aspekcie detekcji jak i identyfikacji całego spektrum obiektów latających. Technologie te, w szczególności przy rozpoznawaniu bardzo małych obiektów, pozwalają samemu tylko radarowi na odróżnianie niebezpiecznych obiektów od obiektów naturalnie występujących w środowisku takim jak np. ptaki, bez konieczności wsparcia innych systemów. Pozwala to na wyeliminowanie szeregu fałszywych alarmów związanych z błędną identyfikacją obiektu.

Radar dostępny jest w wersji cywilnej XENTA-C oraz wojskowej XENTA-M, co pozwala na dobranie odpowiedniej wersji, zoptymalizowanej zarówno do obrony powietrznej bliskiego zasięgu (VSHORAD/SHORAD), jak i tej przewidzianej do wykrywania, śledzenia i klasyfikacji celów w obrębie spektrum C-UAS i Ochrony Infrastruktury Krytycznej (CIP).

Radar SHORAD Weibel XENTA-M został specjalnie opracowany w celu wykrywania, klasyfikowania i śledzenia wszystkich typów zagrożeń powietrznych, począwszy od szybko poruszających się celów, takich jak samoloty odrzutowe i rakiety, aż po niskie, wolne i małe cele (LSS), takie jak drony z napędem stałoskrzydłowym i wielowirnikowce. W tej konfiguracji radar XENTA został zaprojektowany jako część zintegrowanego systemu obrony powietrznej, uzupełniającego detektory długiego i średniego zasięgu.

Wersja wojskowa radaru XENTA jest wyposażona w zaawansowane funkcje takie jak ECCM, IFF czy tryb Stop & Stare oraz zabezpieczone komponenty do pracy w trudnych warunkach środowiskowych i działaniu w ruchu. Tryb Stop & Stare nie może całkowicie zastąpić radaru kierowania ogniem, ale dane dostarczone są wystarczająco dokładne, aby wspierać SKO. Radary XENTA SHORAD zapewniają pokrycie trójwymiarowe w zakresie 60 stopni elewacji i 360 stopni azymutu, zaprojektowane do monitorowania i śledzenia w operacjach naziemnych GBAD w środowiskach o wysokich szumach otoczenia.

Podsumowując, dzięki najnowszym technologiom oraz latom doświadczeń firmy Weibel w produkcji i rozwijaniu radarów dopplerowskich na rynku pojawił się radar XENTA dający możliwość wyprzedzenia działań przeciwnika dzięki imponującym odległościom identyfikacji detekcji i co najważniejsze, identyfikacji obiektów dając operatorowi to, co najważniejsze na nowoczesnym polu walki, czas na reakcje.

O FIRMIE

FORCEPOL I WEIBEL SCIENTIFIC

Od ponad 45 lat Weibel Scientific sprzedaje najnowocześniejsze radary na całym świecie do zastosowań w kosmosie, lotnictwie, a także w systemach obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Weibel dostarczył ponad 5 000 radarów do ponad 40 krajów. W celu zapewnienia wsparcia logistycznego najwyższej jakości, Weibel projektuje i buduje wszystkie krytyczne jednostki wewnętrznie. Projektowanie i produkcja wewnętrzna oznaczają, że z wyjątkiem standardowych komponentów, Weibel jest niezależny od dostawców zewnętrznych w zakresie produkcji zarówno głównego sprzętu, jak i części zamiennych. W ten sposób mogą oferować szybkie i gwarantowane wsparcie przez cały okres eksploatacji. Od pięciu lat forma Weibel ściśle współpracuje na rynku polskim z firmą Forcepol. W ciągu tej współpracy z powodzeniem udało się wprowadzić do szeregu polskich instytutów i integratorów radary dopplerowskie, które od wielu lat wspomagają polskie badanie rozwojowe i przemysł obronny. Firma Forcepol posiada w swojej ofercie wiele produktów od renomowanych dostawców z całego świata i swoją działalność opiera na wprowadzaniu unikatowych zaawansowanych technologii na polski rynek. Kooperacja między Weibel Scientific i Forcepol stwarza idealne warunki do wsparcia procesu modernizacji systemu obrony powietrznej Polski.

Więcej informacji można znaleźć na Defence24 Days na Bloku Prezentacyjnym: Modernizacja Obrony Przeciwlotniczej o godzinie 11.15 w Sali Londyn A

oraz na stronach www.forcepol.com i www.weibelradars.com

Autor - Krzysztof Królikowski Forcepol

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama