Technologie
Ukraiński Bayraktar TB2 na morskim poligonie rakietowym
Bezzałogowce Bayraktar TB2 rozpoczęły realizacje zadań patrolowych nad wodami Morza Czarnego. Dziewięciogodzinny lot tego typu w rejonie Odessy odbyła 28 lipca jedna z maszyn należących do 383. Samodzielnego Pułku Bezzałogowych Statków Powietrznych, ale niebawem zadania tego typu przejmą dostarczone w lipcu płatowce Bayraktar TB2 z 10. Brygady Lotnictwa Morskiego.
Trasę maszyny, która wystartowała z bazy lotniczej sił powietrznych Ukrainy w Kulbakino koło Nikołajewa, można było obserwować dzięki portalowi Flightradar24. Maszyna Bayraktar TB2 należy do 383. Samodzielnego Pułku Bezzałogowych Statków Powietrznych, który został w nie wyposażony w marcu 2019 roku. Obecnie jest to jedyna w pełni operacyjna ukraińska jednostka wyposażona w tureckie bezzałogowce, ale w połowie lipca 2021 roku do bazy lotniczej Saki trafiły pierwsze cztery nowe maszyny zamówione dla marynarki wojennej. Jest to wariant Bayraktara TB2 o zasięgu systemu sterowania zwiększonym do 300 km. Płatowce będą eksploatowane przez 10. Brygadę Lotnictwa Morskiego Marynarki Wojennej Ukrainy.
Czytaj też: Tureckie bezzałogowce dla Wojska Polskiego.
Do czasu wejścia tych płatowców do służby operacyjnej wszystkie działania realizują bezzałogowce sił powietrznych. 28 lipca około godziny 2:30 nad ranem Bayraktar TB2 wystartował z bazy lotniczej Kulbakino i skierował się w stronę Odessy, a dalej nad wody Morza Czarnego na południe od Lebiediwki. Co ciekawe, jest to rejon strefy morskiej poligonu rakietowego Alibej na którym prowadzone są regularnie testy systemów takich jak Wilcha-M czy Neptun.
Maszyna przebywała w rejonie wydzielonej przestrzeni poligonu około 5 godzin, wykonując bliżej niesprecyzowane zadania. Nie jest wykluczone, że prowadzone były w tym czasie na przykład testy uzbrojenia w warunkach morskich. Bezzałogowiec mógł zabezpieczać obszar prowadzonego strzelania rakietowe, lub też sam prowadzić ćwiczenia w zakresie ataku z użyciem uzbrojenia kierowanego na cele morskie lub wykrywania tego typu celów i naprowadzania na nie innych systemów uzbrojenia. Jednym z planowanych zadań dla Bayraktarów TB2 ukraińskiej marynarki wojennej ma być współpraca z systemem przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, które już w przyszłym roku mają wejść do służby. Sam bezzałogowiec również dysponuje uzbrojeniem kierowanym w postaci bomb szybującym naprowadzanych laserowo MAM-L i MAM-C.
Czytaj też: Tureckie drony strzelają nad morzem [WIDEO]
Rejon poligonu Alibej ukraiński Bayraktar TB2 opuścił po godzinie 10:00 i skierował się wzdłuż wybrzeża w stronę Odessy i dalej do macierzystej bazy. Płatowiec pozostawał łącznie w powietrzu ponad 9 godzin. Ponieważ obszar morski na którym prowadzone były działania dzieli od lotniska Kulbakino ponad 300 km, należy przypuszczać, że podczas tej misji wykorzystano co najmniej dwa mobilne stanowiska sterujące pomiędzy którymi przekazywano podczas lotu kontrolę nad maszyną.
Taktyczny bezzałogowiec Bayraktar TB2 jest flagowym produktem konsorcjum Baykar Makina, który pobił podczas testów rekordy dla swojej klasy bsl, osiągając długotrwałość lotu 24 godziny i 34 minuty oraz pułap 8 tys. metrów. Maszyna ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i zasięg działania 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa to 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym.
Co istotne maszyna Bayraktar TB2 może nie tylko wykrywać cele i podświetlać je dla amunicji kierowanej, ale sam również przenosi pod skrzydłami uzbrojenie o łącznej masie ponad 75 kg. Dotąd zintegrowano z nim m.in. kierowane pociski przeciwpancerne UMTAS o masie 37,5 kg oraz ważącą 22,5 kg amunicję precyzyjną MAM-L produkcji tureckiego koncernu Roketsan. Oba rodzaje uzbrojenia są przenoszone na czterech podskrzydłowych pylonach. Ukraińskie maszyny Bayraktar TB2 z pewnością przenoszą pociski MAM-L, natomiast brak jest informacji na temat rakiet.
Obecnie użytkownikami taktycznych systemów bezzałogowych Baykar Bayraktar TB2 są oficjalnie siły zbrojne Turcji i Ukrainy, natomiast zakup przez Azerbejdżan nie został dotąd oficjalnie potwierdzony, chociaż wiadomo iż maszyny biorą udział w walkach o Górski Karabach. Na dostawę systemów czeka również Polska oraz Katar.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105