Technologie
Ukraina: pocisk „Błyskawica” w komisji obrony narodowej
Projekt naddźwiękowego pocisku rakietowego powietrze-ziemia „Błyskawica” został zaprezentowany przed komisją Ministerstwa Obrony Ukrainy przez Państwowe Biuro Projektowe „Piwdenne” (ukr. Południe), które liczy na sfinansowanie prac badawczo-rozwojowych. Rakieta mogłaby trafić na uzbrojenie zmodernizowanych samolotów Su-27 i Su-24M.
Pierwsze informacje o projekcie pocisku i jego makieta pojawiły się podczas wystawy Arms and Security 2019 w Kijowie. Pocisk „Błyskawica” ma nie wymagać istotnych zmian w przenoszących go samolotach i powstał z założeniem, że bombowiec Su-24M uzbrojony maksymalnie w 3 rakiety. Nośnikiem może być również zmodernizowany Su-27 lub MiG-29. Pocisk będzie najprawdopodobniej odpowiadał możliwościami rosyjskim rakietom Ch-31, czyli ich zasięg nie przekroczy 150-200 km a masa wyniesie około 600 kg.
Rakieta ma osiągać prędkości naddźwiękowe i być wyposażona w głowicę odłamkową z możliwością jej aktywowania zbliżeniowo lub po penetracji celu. Ten drugi tryb wskazuje, iż Błyskawica rozważana jest nie tylko jako broń do rażenia celów powierzchniowych, ale również jako uzbrojenie przeciwokrętowe. System naprowadzania ma obejmować układ bezwładnościowy INS/GPS i termowizyjny lub radiolokacyjny sensor uruchamiany w ostatniej fazie lotu.
Producent przedstawił projekt i plan jego realizacji w Ministerstwie Obrony Narodowej Ukrainy, gdyż dalsza faza obejmująca budowę prototypów i testy wymaga finansowania przez klienta. Pocisk powietrze-ziemia o tego typu parametrach jakie przewidywane są dla rakiety „Błyskawica” wpisuje się w koncepcję strategii odstraszania, która obejmuje rakiety oraz pociski manewrujące odpalane z platform lądowych, powietrznych i morskich. Jego elementami są np. pociski balistyczne Grom-2, rakiety Wilcha oraz pociski manewrujące Neptun.
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102