Technologie

Tu-160M rozpoczął testy państwowe pod Moskwą

Fot. United Aircraft Corporation/Twitter
Fot. United Aircraft Corporation/Twitter

Firma United Aircraft Corporation przekazała do testów państwowych na lotnisku Żukowskie pod Moskwą pierwszy zmodernizowany bombowiec Tu-160M2 z nowymi silnikami. Maszyna napędzana jest czterema jednostkami napędowymi NK-32-02, które mają m. in. zwiększyć zasięg maszyny o tysiąc kilometrów.

Maszyny typu Tu-160M2 mają stać się nowym standardem w rosyjskim lotnictwie strategicznym. Do tego standardu ma zostać podniesionych nie tylko 15 maszyn Tu-160 znajdujących się na uzbrojeniu rosyjskich sił powietrznych, ale też 10 kolejnych które mają zostać zmontowane. Samoloty miały już w 2021 roku wejść do służby, ale opóźnienia, które spowodowały, że docelowa wersja została oblatana dopiero w listopadzie 2020 roku, związane były głównie z problemami technicznymi silników NK-32 serii drugiej. Mają one zapewniać co najmniej 10% mniejsze zużycie paliwa, ale również większy ciąg i dłuższe okresy międzyprzeglądowe. Przełoży się to na niższe koszty eksploatacji i większe osiągi.

Inne istotne modyfikacje Mu-160M2 obejmują zastosowanie powłok obniżających sygnaturę radarową, nowoczesnej awioniki cyfrowej oraz zastosowanie nowych systemów nawigacji i wymiany danych (w tym podniesienie ich odporności na systemy zakłócające). Uzbrojenie ma obejmować przenoszenie pocisków manewrujących Ch-55, Ch-101/Ch-102 (Raduga) oraz przeciwokrętowych rakiet hipersonicznych 3M22 (Cyrkon). W przyszłości zostanie rozszerzone o nowe pociski hipersoniczne z głowicami konwencjonalnymi i jądrowymi.

Pierwszy prototyp Tu-160M2 z nowymi silnikami wzbił się w powietrze na początku listopada ubiegłego roku i przeszedł w Kazaniu pełny cykl prób zakładowych. Obecnie maszyna została przekazana do ośrodka badawczego na lotnisku Żukowskim, które służyło do testów wielu typów maszyn, w tym naddźwiękowych samolotów pasażerskich Tu-144 czy rosyjskiego promu kosmicznego Buran. Testy dużych maszyn na Żukowskim związane są z wyjątkowo długim pasem startowym tego lotniska, którego długość przekracza 5 400 metrów.  

Reklama
Reklama

Komentarze