Reklama

Technologie

Trzy oferty w programie następcy czeskich BVP-2

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej, w środę 1 sierpnia 2021 roku o godzinie 14:30 upłynął termin składania ofert w przetargu dotyczącym dostawy 210 gąsienicowych bojowych wozów piechoty, które mają w służbie zastąpić wysłużone BVP-2 (licencyjne BMP-2). Oferty w terminie złożyli wszyscy trzej producenci i potencjalni dostawcy, których pojazdy były w tym roku testowane na czeskich poligonach: BAE Systems (Szwecja) z CV90, GDELS (Hiszpania) z ASCOD i Rheinmetall Landsysteme (Niemcy) z Lynx.

Celem przetargu, którego wartość oszacowano na około 53 mld koron (8,7 mld zł) jest wyposażenie w nowe pojazdy 7. Brygady Zmechanizowanej, która do 2026 roku ma być w pełni wyposażona zgodne ze standardem NATO. Obecnie jest ona uzbrojona w wyprodukowane przez Czechosłowację na rosyjskiej licencji bojowe wozy piechoty BVP-2. Do ostatecznego postępowania które ma doprowadzić do podpisania umowy w 2022 roku zakwalifikowano pojazdy trzech oferentów. W maju 2021 roku przeszły one kompleksowe, wielotygodniowe testy poligonowe z udziałem przedstawicieli czeskich sił zbrojnych i przemysłu. Są to jedne z najnowocześniejszych pojazdów w swojej klasie:

- BAE Systems Hägglunds AB oferuje CV90 produkowanych w Szwecji i wykorzystywanych przez wiele państw NATO;
-     General Dynamics European Land Systems wystartował z austriacko-hiszpańską maszyną ASCOD. Na jego powstał Ajax, borykający się ostatnio z problemami technicznymi nowy bojowy wóz piechoty armii brytyjskiej. Sam ASCOD jest jednak z powodzeniem używany np. w Hiszpanii i stale rozwijany.
-     Rheinmetall Landsysteme zaproponował swój najnowszy bwp Lynx KF-41

Wszystkie trzy oferty będą oceniane nie tylko w oparciu o parametry i możliwości pojazdów ale również w związku z możliwościami transferów technologii i zaangażowania czeskiego przemysłu w ich produkcję.

Postępowaniu Pragi przygląda się Bratysława, która również planuje pozyskać nowe pojazdy aby zastąpić używane obecnie BVP-1 i BVP-2. Bardzo prawdopodobne jest, że słowacka i czeska armia wybiorą jeden typ pojazdu, aby obniżyć koszty i zyskać na „efekcie skali”. Decyzji należy spodziewać się niebawem, gdyż wymaga tego krótki termin planowanej dostawy.

Reklama
Reklama

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. Qba

    Nie bez znaczenia jest że od Rheinmetall dostaną czołgi Leopard 2

Reklama