Reklama

Technologie

Trzy oferty w programie następcy czeskich BVP-2

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej, w środę 1 sierpnia 2021 roku o godzinie 14:30 upłynął termin składania ofert w przetargu dotyczącym dostawy 210 gąsienicowych bojowych wozów piechoty, które mają w służbie zastąpić wysłużone BVP-2 (licencyjne BMP-2). Oferty w terminie złożyli wszyscy trzej producenci i potencjalni dostawcy, których pojazdy były w tym roku testowane na czeskich poligonach: BAE Systems (Szwecja) z CV90, GDELS (Hiszpania) z ASCOD i Rheinmetall Landsysteme (Niemcy) z Lynx.

Celem przetargu, którego wartość oszacowano na około 53 mld koron (8,7 mld zł) jest wyposażenie w nowe pojazdy 7. Brygady Zmechanizowanej, która do 2026 roku ma być w pełni wyposażona zgodne ze standardem NATO. Obecnie jest ona uzbrojona w wyprodukowane przez Czechosłowację na rosyjskiej licencji bojowe wozy piechoty BVP-2. Do ostatecznego postępowania które ma doprowadzić do podpisania umowy w 2022 roku zakwalifikowano pojazdy trzech oferentów. W maju 2021 roku przeszły one kompleksowe, wielotygodniowe testy poligonowe z udziałem przedstawicieli czeskich sił zbrojnych i przemysłu. Są to jedne z najnowocześniejszych pojazdów w swojej klasie:

- BAE Systems Hägglunds AB oferuje CV90 produkowanych w Szwecji i wykorzystywanych przez wiele państw NATO;
-     General Dynamics European Land Systems wystartował z austriacko-hiszpańską maszyną ASCOD. Na jego powstał Ajax, borykający się ostatnio z problemami technicznymi nowy bojowy wóz piechoty armii brytyjskiej. Sam ASCOD jest jednak z powodzeniem używany np. w Hiszpanii i stale rozwijany.
-     Rheinmetall Landsysteme zaproponował swój najnowszy bwp Lynx KF-41

Wszystkie trzy oferty będą oceniane nie tylko w oparciu o parametry i możliwości pojazdów ale również w związku z możliwościami transferów technologii i zaangażowania czeskiego przemysłu w ich produkcję.

Postępowaniu Pragi przygląda się Bratysława, która również planuje pozyskać nowe pojazdy aby zastąpić używane obecnie BVP-1 i BVP-2. Bardzo prawdopodobne jest, że słowacka i czeska armia wybiorą jeden typ pojazdu, aby obniżyć koszty i zyskać na „efekcie skali”. Decyzji należy spodziewać się niebawem, gdyż wymaga tego krótki termin planowanej dostawy.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Qba

    Nie bez znaczenia jest że od Rheinmetall dostaną czołgi Leopard 2