Reklama

Technologie

Rozwój F-22 trwa. Tajemnicze zasobniki pod skrzydłami

F-22 Raptor
F-22 Raptor
Autor. U.S. Air Force Master Sgt. Jeremy Lock

Po raz kolejny spotterzy lotnictwa zaobserwowali nową konfigurację amerykańskiego samolotu 5. generacji. Tym razem nie był to jednak F-35 z „lustrzanym” pokryciem, ale F-22 Raptor z dwoma podskrzydłowymi zasobnikami stworzonymi z myślą o obniżeniu ich sygnatury radarowej.

Reklama

Na temat celu powstania tych zasobników nie ma żadnych oficjalnych informacji. Portal thedrive.com spekuluje jednak, że są to albo zasobniki walki elektronicznej i/lub rozpoznania elektronicznego,albo zasobniki celownicze pracujące w paśmie widzialnym, albo makiety nowego typu uzbrojenia, np. powietrze-ziemia lub powietrz- woda. Mogą to być także uniwersalne zasobniki, w których Raptor miałby przenosić różnego rodzaju wyposażenie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Fakt, że zasobniki mają cechy trudnowykrywalne i są podwieszane na zewnątrz, pod punktami podwieszeń gdzie Raptory do tej pory przenosiły dodatkowe zbiorniki paliwa, wskazuje iż miałyby one być wykorzystywane w czasie misji typowo bojowych. Oczywiście nowe zasobniki zewnętrzne nawet w kształcie uwzgledniającym cechy stealth sprawią, ze F-22 będzie łatwiejszy do wykrycia niż dotychczas.

Może to jednak oznaczać, że Amerykanie albo przestaną w aż tak dużym stopniu zwracać uwagę na trudnowykrywalność dla radarów, albo że korzyści z zastosowania nowego rozwiązania przewyższą stratę.

W ostatnich latach rozwinęły się systemy pasywne do wykrywania celów w paśmie widzialnym i technologia stealth w niewielkim tylko stopniu (dzięki minimalizacji emisji cieplnych) chroni przed tego rodzaju sensorami. Dlatego nie jest wykluczone, że za cenę pewnego powiększenia echa radiolokacyjnego mogą zostać powiększone własne zdolności do wykrywania celów w paśmie widzialnym poprzez dodanie zaawansowanych zasobników celowniczych, albo zdolności do dokonywania ataków elektronicznych, które zablokują sensory przeciwnika.

Czytaj też

Możliwe jest także, że zasobniki byłyby instalowanie nie na wszystkich Raptorach ale np. na maszynach wykonujących misje rozpoznawcze czy wspierających atak samolotów w konfiguracji bojowej – innych Raptorów lub maszyn innych typów.

Podejście mające na celu zwiększenie zdolności do wykrywania celów w paśmie widzialnym, kosztem cech stealth wydaje się krokiem podobnym (powiązanym?) z prób prowadzonych z nowymi „lustrzanymi" pokryciami jakie zaobserwowano na F-117 i F-35 w ostatnim czasie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

 1. Tani35

  Co zrobić żeby wszystko było dobre? Utajnić. I tak robi Pentagon. A DOT&E czyli agencja rzadowa ktòra dokonywała niezależnej oceny sprzętu wojskowego wprowadzila to w zycie. Od tej pory nie przeczytacie nic o tych problemach bo bedzie to info tylko dla wybranych. Wiec trzeba powiedzieć. F-22 najlepszym mysliwcem jest a czy ma bańki czy inne instrumenty podwieszane nie ma znaczenia. W koncu tak robią wszyscy.

 2. Tani35

  Ja oglądam właśnie fotkę egipskiego Su-35 z podwieszanymi dwoma zasobnikami imitatorów użycia uzbrojenia lotniczego i myślę że to może być też takie coś. Bo to wygląda podobnie jest mocowane w podobnych miejscach płatowca. A to ameryckie ma tylko lepszy dizajn przynajmniej dla mnie. Ten egipski Su jest w locie więc kształt tych kontenerów widać doskonale. Może to by było wyjaśnienie.

  1. Tani35

   Dopisze że ta fotka przedstawia 9211 czyli drugi platowiec wybudowany dla Egiptu. Najwyższy znany z fotki numer to 9227 ale jest ich co najmniej 20 sztuk bo oprócz tej piątki w Moskwie u producenta stoi na placu 15 sztuk no i są samoloty w halach co najmniej pięć. Podobno całe zamówienie to 30szt.

  2. Bryxx

   Egipskiego Su-35? Fotkę, skąd?

  3. Tani35

   Z lotniska Żukowskiego w Moskwie. A egipski bo wybudowany na zamowienie Egiptu i kamuflaż ma taki sam jak Mig29m2 Egiptu. Nie ma znaków rozpoznawczych tylko prostokąt na ich namalowanie. Na ruskim necie te samoloty nazyane są egipskimi bo Egipt je kupił czyli dał kasę za nie. Ruscy nic nie mogą z nimi zrobić bo one nie są ich własnością. Vzyli kupili ale nie odebrali calego zamowienia. Te pięć w Moskwie latają i to nie mało. Reszta stoi i czeka na decyzję. Milczy Egipt milczą Ruscy. Czyli nikt nic nie wie. O ile Indonezja oficjalnie zerwała kontrakt bo jej samoloty zostały skreslone z planów produkcyjnych KnAAZ to tzw egipskie są dalej produkowane i wykańczane. Bo są fotki

 3. DA(łn)VIEN

  Czy przy pomocy grupy satelitów jest się w stanie śledzić obiekt lecący z prędkością między 1-2 machy?

  1. Valdore

   Nie.

  2. Bryxx

   Uhahahahahahaha, buhahahahahahah no teraz to pobiłeś wszelkie rekordy robienia z siebie ......................................... .

 4. Sailor

  Może być również tak, że Amerykanie doszli do wniosku, że nawet przy obniżeniu właściwości stealth systemy nie mające analogów na świecie i tak nie dadzą rady naprowadzić na Raptora pocisków, a świadomość, że coś tam lata nic im nie da.

  1. RifRaf

   Widze, ze kolega nigdzie nie ma nic konkretnego do powiedzenia, ale sie wypowiada, no nic taki najwidoczniej urok chlopakow z Jackowa.

  2. Sailor

   RifRafiku widzę, że nic nie masz konkretnego do powiedzenia tylko wklejasz co ci każą.

 5. RifRaf

  Moze to w koncu IRST o ktorym ekspert Davien pisal, ze przeciez F-22 juz maja.

  1. Valdore

   Rafciu, jak musi ciebie bolec fakt że IRST F-22A maja od lat:))

  2. Stary zgred

   RifRaf. A po jakim fragmencie artykułu kolega wyciągnął wnioski że F-22 nie posiadają IRST?

  3. Bryxx

   Jest na tym portalu inny artykuł dotyczący wydatków jakie USA ma ponieść na modernizacje F-22 w najbliższych latach i na czym ma ona polegać. Wśród problemow jakie ma usunąć wymieniono problemy z instalacją tlenową(które według Daviena vel Valdore już dawno usunięto) oraz właśnie wyposażenie F-22 w IRST jakiego te maszyny nie posiadają. Widać koledzy wiecie coś czego sami amerykanie nie wiedzą, musicie koledzy jak najszybciej powiadomić pilotów F-22 w co ich maszyny są wyposażone bo umrą i nie będą wiedzieli ;) .

 6. Chyżwar

  @RifRaf Martw się o Su-57. Mia być analogiem F-22. Tylko rosja, która stroi go już dłuższy czas, do dziś nie potrafi go dobrze nastroić.

  1. RifRaf

   Nie wiem dlaczego mialbym sie martwic o Suchoja, malo mnie to interesuje, natomiast interesuja mnie fantazje takich ekspertow jak Davien czy jak inaczej teraz zwie piszacy o bzdurach z cyklu F-22 ma juz IRST, nie ma i to jest fakt, byly plany na poczatku programu ATF zeby mial i na planach sie skonczylo. Takze daruj sobie, pisz na temat albo nie pisz wcale.

  2. fifi

   Kolejna wersja Daviena.Mnozy się przez pączkowanie?

  3. Autor Widmo

   Rozumiem, że jesteś w tym temacie bardzo zorientowany i masz co najmniej wujka w Lockheed Martin. W kwestii ataku na Ukrainę też chyba dużo wiesz i możesz potwierdzić, że Bolszewicy stacjonujący z każdej strony Ukrainy wojny nie sprowokują, bo im się to finansowo i politycznie nie opłaca.

 7. Tani35

  To fanek już dawno pisał. Ciekawe skąd to wiedziaľ? Sru bolszaja technika bo to ze ruskie to takie hm to kazdy wie. Gwiazda śmierci z bańkami na ....mleko?

Reklama