Reklama

Technologie

Rosja rozpoczyna produkcję przeciwlotniczych S-350

Wyrzutnia 50P6E systemu S-350E Witjaź. Fot. Zumlik CC BY-SA 3.0
Wyrzutnia 50P6E systemu S-350E Witjaź. Fot. Zumlik CC BY-SA 3.0

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o rozpoczęciu produkcji kompleksów obrony powietrznej S-350 Witiaź-PWO. Pierwsze dywizjony wejdą w skład pułków rakietowych obrony powietrznej.

Kroki te podjęto po pomyślnie zakończonych testach certyfikacyjnych tego kompleksu opracowanego w AO Koncern PWO Ałmaz-Antej. Jeszcze w bieżącym roku pierwsze zestawy trafią do WKS (Siły Powietrzno-Kosmiczne), a w pierwszej kolejności do Ośrodka szkolnego WKS w obwodzie leningradzkim. Nowy kompleks zastępował będzie obecnie eksploatowane zestawy S-300P/PS (wg NATO SA-10 Grumble) konstrukcyjnie wywodzące się jeszcze z polowy lat 80. ubiegłego wieku. Zostały one co prawda zmodernizowane do standardu Faworit-S w ramach dwuetapowego zadania polegającego na wymianie części bloków elektronicznych oraz wprowadzeniu nowych stanowisk operatorów, ale nie wszystkie dywizjony jej podlegały.

Pomysł opracowania obecnego S-350 Witiaź-PWO narodził się jeszcze pod koniec lat 80., chociaż oficjalne prace rozpoczęto dopiero ok. 1991 roku.  Najpierw opracowano pociski z aktywną głowicą samonaprowadzającą z radiolokatorem pokładowym 9M96, następnie 9M96D (o zwiększonym zasięgu) i nowy 9M100 (o mniejszych rozmiarach i masie). Jednak w latach 90. z powodu głębokiego kryzysu gospodarczego prace praktycznie wstrzymano.

Współpraca z Koreą Południową nad kompleksem obrony powietrznej KM-SAM CheonGung spowodowała zbudowanie stacji radiolokacyjnej wykrywania, śledzenia i naprowadzania oraz nowych pocisków oznaczonych 9M96M2.

Według nowego projektu 50R6 opracowano w latach 2011-2013 prototypy punktu dowodzenia, wielofunkcyjnej stacji radiolokacyjnej i wyrzutni. W skład docelowego zestawu 50R6A wchodzą – stanowisko dowodzenia 50K6A, 1-2 radiolokatory kierowania ogniem 50N6A z blokiem anteny ze skanowaniem fazowym (lub 50N6AM z anteną aktywną) oraz do ośmiu wyrzutni 50P6A (każda z 12 pociskami).

Przewidziane do użycia są trzy typy rakiet – 9M96 o zasięgu 40 km, 9M96-2/D/D1 o zasięgu 120-135 km oraz 9M100 o zasięgu 10 km, instalowane w kontenerach TPK montowanych zamiennie na wyrzutniach.

Pojedynczy kompleks jest w stanie zwalczać do 16 celów powietrznych przy użyciu 32 pocisków lub przechwycić do 12 głowic pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

W Państwowym Programie Zbrojeniowym do 2020 roku zaplanowano przezbrojenie pułków rakietowych obrony powietrznej w 30 kompleksów S-350 (po sześć dywizjonów rocznie), co jednak nie zostanie terminowo zrealizowane.  

Reklama

Komentarze (10)

 1. Hmmm

  A najmniejsza średnia długość życia w Europie jak była tak jest edukacja też leży , kto nie wierzy proszę sprawdzić gdzie uczą się dzieci bogatych Rosjan ;) Ale co tam klepać rakiety będzie na parady albo do strzelenia w samoloty pasażerskie .

  1. Synek

   Spokojnie;) Kreml wyciągnął Ci z rękawa asa, i zabronił publikacji danych statystycznych... Teraz wszelkie średnie, procenty i inne takie nieprzyjemne rzeczy będą tylko pogłoskami lub fake news. Ba! Za rozpowszechnianie takowych można będzie także zaliczyć wyrok, bo i takie prawo wprowadzili... Ech, ...

  2. bryxx

   U nas od paru lat długość życia nam rośnie czy spada i to drastycznie? Stan edukacji to ostatnio było widac jak na dłoni, dane międzynarodowych organizacji pokazuja jak gwałtownie pogarsza to sie u nas , nie u nich. Moglibyśmy sami dużo produkować dobrego sprzętu opl. Ale za pare lat to juz chyba proce, bo to nasze władze nie kupuja nic od naszych zakładów. Jeszcze jedno, skoro u nich tak fatalnie z edukacja to jakim cudem co chwila komentujemy ich nowy sprzęt? Kto to projektuje? Kto to produkuje? Analfabeci takiego sprzętu nie złożą. Troche realizmu w komentarzach.

 2. rED

  Koreańczykom rozum odebrało?

  1. Davien

   rEd, S-350 nie jest pochodną koreańskiego KM-SAM ale własnie odwrotnie, to S-350 wykorzystano w koreańskim projekcie KM-SAM .

 3. jochan

  Ponownie będziemy komentować dalszą modernizację uzbrojenia Rosji .....czego nam w MON brakuje - ano decyzji co mamy mieć i dlaczego tego sami nie produkujemy ???? Liczymy na amerykanów iż oni za nas nam uzbroją naszego żołnierza ( a my tylko kasę przeznaczymy ) ! Czy taki stan w naszym wojsku ma być nadal tolerowany - czy faktycznie nasze szkolnictwo to dno kompletne a może brak DECYZJI - przez lata ......?

  1. Adam

   Skoro Rząd wyprzedaje rezerwy złota, a deficyt jest rekordowe to sam sobie odpowiedz czemu tak jest.

  2. Ok bajdur

   Brak decyzji to konekwencja braku spójności w programach. Ludzie są zatrudniani w Mon i w IU na stałe i nie zależy im na finale konkretnego programu. prawie wstrzymano zakupy dla żołnierzy indywidualnych, bo wezystko co nowe trafia na magazyny WOT a powinno do jednostek z najwyższym stopniu ukompletowania - np. Do 21 Brygady Podhalanskiej. To siła oporu tych jednostek zapewnia margines czasowy dla innych jednostek. Jeśli nie ma postępu z Narwią i Wisłą, to od razu trzeba zamawiać dodatkowe Poprady i zestawy automatycznych armat 35ek dla OPL.

 4. Jan z Krakowa

  Między naczepą a platformą z rakietami są zawsze luzy, dlaczego zatem platforma na zdjęciu ma tylko jedną parę podpór teleskopowych ? Jak jest z takim sprzętem u nas?

  1. Paweł

   To nie jest naczepa tylko monolityczne podwozie. Przejrzałem w wyszukiwarce obrazy dla hasła " 50P6E S-350E" i można znaleźć zdjęcia z uniesionymi kontenerami i wyraźnie widać podłużnice ramy. Choć faktycznie na zdjęciu z artykułu wygląda myląco na naczepę.

  2. fefe

   u nas nie ma takiego problemu ponieważ my nie posiadamy takiego sprzętu.....

  3. MiP

   Janek my nie mamy takiego sprzętu i nawet nie mamy zamienników,nasza OPL leży i robi pod siebie

 5. adams

  Fajnie się czyta że każdy coś buduje a naszym osiągnięciem jak do tej pory jest przeciwlotniczy Piorun o zasięgu niecałych 7 km.

  1. Szary

   Dodajmy, że ruscy musieli poprosić Korę Pd o wsparcie. Ale zrobili to jak widać razem już bardzo szybko. My tj ministerstwo rozbrojenia RP, jest natomiast workiem z kasą skubanym przez jankesów ile wlezie, w zamian za nie zawsze najsensowniejszy sprzęt i ostro przepłacony. Obejrzyjcie sobie na yt Ad Arma przytaczana jest treść Amer thinktanku czym jest Polska dla rządu USA, ani li tylko terenem do oddania, za który nie można się bić itd, natomiast nie jest problemem dla nich oddać całą Europę wschodnią ruskim w imię porozumienia z USA. Tyle w temacie

  2. Ciekawski

   Czy dobrze cię rozumiem? Fajnie się czyta, że mocarstwo atomowe które wysłało cos już 60 lat temu człowieka w kosmos, budujące od 90 lat rakiety, dziś wydając ze swego budżetu ok 25% na zbrojenia- z ukrytą pretensją że my z naszymi 2% Rosji nie dorównujemy?? Dobrze cię rozumiem, takie ładne porównanie zestawiles: Polska vs. Rosja??? Ok. PO CO???

 6. Dalej patrzący

  Kolejny system, który łączy sobie obronę przeciwrakietową i przeciwlotniczą. To staje się normą. Wkrótce po drugiej stronie barykady dojdzie S-500 o zasięgu 600 km - też uniwersalny i do zwalczania rakiet i samolotów. Czyli całe niebo Polski będzie pokryte i wymiecione z A2/AD Kaliningradu - i wkrótce [do 5 lat max] z A2/AD Białorusi. I to już bez cieni radarowych, bo i S-350 i S-500 będą spięte sieciocentrzyczne - radary pozahoryzontalne wstępnej kontroli/rozpoznania, satelity, zmodernizowane A-50 i nowe A-100 - systemy S-400 też zostaną dopięte sieciocentrycznie. A nasi "stratedzy" i "analitycy" śpią... gdy trzeba zrobić REALNY SPO i do niego REALNY PMT w odpowiedzi na KLUCZOWE ZAGROŻENIA - z kontra w postaci budowy SILNIEJSZEJ strategicznej, sieciocentrycznej, saturacyjnej A2/AD Tarczy Polski. I NA TYM SIĘ SKUPIĆ - NA PARASOLU I PRZYKRYCIU CAŁEGO KRAJU - I UZYSKANIU PRZEWAGI W BUFORACH. A Mister Davien - ten od usypiania "Polaczków", patrzący zawsze tylko na PRZEMIJAJĄCY stan obecny- i od utrzymywania laików w przekonaniu o "jedynie słusznym" i "bezalternatywnym" sojuszu z hegemonem i od siania wrażenia o omnipotencji wielkiego hegemona - i od pilnowania, by rodzimi komentatorzy np. nie wiedzieli o konkurencyjnym i LEPSZYM długofalowo przeciwrakietowym i przeciwlotniczym systemie L-SAM południowej Korei [zasięg 2 razy większy od PAC-3MSE, pułap przechwycenia 2,5 krotnie wyższy]... a właśnie takich efektorów dla skutecznej całokrajowej obrony Polski powinniśmy mieć [suwerennie produkowanych i rozwijanych - bez "czarnych skrzynek" i "zdalnych guzików] - mieć przynajmniej ca 2 tys takich uniwersalnych rakiet dla A2/AD Tarczy Polski. Tak samo zamiast tych ersatzów Homara w postaci HIMARSA z 30 pociskami ATACMS [bardzo "nowoczesnymi" - z... 1989 roku - o zasięgu aż... 300km] powinniśmy kupić technologię i suwerenną produkcję "buławy zabójcy" z prawdziwego zdarzenia - czyli balistyczne HM-2C [zasięg 800 km, głowica 500 kg] i manewrujące uskrzydlone HM-3C [zasięg 1500 km, głowica 500 kg] - też z Korei Płd - i też bez łaski hegemona, bez przepłacania - i bez "czarnych skrzynek" i bez "zdalnych guzików".... Cóż, prawdziwa suwerenność polega na gwarantowaniu jej zbrojnie przez własne - i tylko własne siły zbrojne - i systemy z własnych zakładów - bez zdalnej smyczy i zdalnych guzików...

  1. Davien

   A ten znowu,,, No to obalamy mity: L-SAM nie jest w stanie zwalczac nic poza balistycznymi, ile mozna tłumaczyć. Ma zasięg całe 150km czyli to taki okrojony THAAD z podobna głowicą hit to kill. S-350 dalej niz 120km nie postrzela choćby nie wiem co, S-500 to składanka z S-400 i S-300WM i taka krzyzówka THAAD-a z Patriotem,a te 600km to wyłaczanie przeciwko celom balistycznym na pułapie kilkudziesięciu kilometrów. HM-2 podpada pod MTCR wiec nikt ci go nie sprzeda nawet gotowego a co dopiero technologii, podobnie z HM-3C no ale jak zwykle nie wiesz o czym piszesz.

  2. Szary

   Super komentarz, ogólnie Korea pd to jedyny właściwy kierunek ,aby szybko przejść od nędzy do jakości, ale nie z tym rządem RP, ani nawet PO. Nie widzę opcji politycznej, która oparłaby się Usa., Niestety.

  3. fefe

   Buława??? Przy odpaleniu tego pocisku nie wiem kto ma większego stracha Rosjanie czy Ci w których strzelają.... Kalningrad??? w razie W Królewiec natychmiast staje się kotłem > nie będzie żadnego A2/AD z kalningradu my tam wszystko artylerią wymieciemy +jassm i NSM . S600 zasięg 600km a czym to niby chcecie wykryć cel i naprowadzić rakiete ??? Horyzont radilokacyjny mówi wam to coś czy może jednak prawa fizyki ruskich nie dotyczą?

 7. bender

  Całkiem przyzwoity, mobilny system OPL o parametrach, w które jestem w stanie uwierzyć. W odróżnieniu od propagandowego potworka S-400, który od samego początku swojej medialnej kariery miał być magiczną, antydostępową bańką o 400 km promieniu, ale za to bez możliwości efektywnej kontroli przestrzeni powietrznej na średnich i niskich pułapach i bez efektorów o 400 km zasięgu. S-350 realny, S-400 niewiarygodny (w znaczeniu nierealny).

  1. Davien

   Bender, to jest chyba najlepszy rosyjski system OPL jaki powstał.

 8. df

  9M100 ? czy coś wiadomo więcej o głowicy ? pewnie 2 zakresowa wieloelementowa ale nie IIR

  1. Davien

   Nie, Rosja nie ma IIR na zadnym pocisku plot ani p-p. A głowica jest zapewne zwykła IR/UV.. Ten pocisk to taki odpowiednik RIM-116 troche, a pocisk zachodni tez nie ma IIR tylko IR + naprowadzanie na fale radiowe.

 9. Rzyt

  I pasuje w odniesieniu do zakupu aw 101...brawo, brawo. Mają farta nasi piloci, że spadają w czasie pokoju a nie wojny, sory ale nikt po was nie poleci...bo czym? Jak? Bez 8 Wiseł 8 homarow, 8 Narwi i 8 eskadr f 16 i 160 jassm er i minimum 160 atacms i satelity to....koniec

 10. analizator

  "pułków rakietowych obrony powietrznej w 30 kompleksów S-350 (po sześć dywizjonów rocznie), co jednak nie zostanie terminowo zrealizowane. " - jak łatki nie przypną to się źle czują ...

Reklama