Reklama

Technologie

Rosja: "nowy-stary" bombowiec strategiczny oblatany

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

W obecności Władimira Putina odbył się pierwszy lot rosyjskiego bombowca strategicznego Tu-160M2. Samolot spędził w powietrzu siedem minut i wzniósł się na wysokość ok. 300 metrów. 

Samolot Tu-160M2 wystartował z lotniska zakładów KAPO im. S.P. Gorbunowa w Kazaniu w dniu 25 stycznia br. Start odbył się w dniu wizyty na terenie fabryki prezydenta Rosji Władimira Putina. Jak informuje producent oblot nowej maszyny odbył się zgodnie z planem. 

Pierwszy Tu-160M2 otrzymał imię "Piotr Diejniekin" upamiętniające generała, który od 1991 do 1998 roku dowodził siłami powietrznymi kolejno ZSRS, WNP, a następnie Federacji Rosyjskiej. Generał zmarł w sierpniu 2017 roku. "Nowy-stary" bombowiec powstał na bazie kadłuba wyprodukowanego w latach 90. XX wieku, który nie został dotąd wykorzystany. Zakłady w Kazaniu mają dysponować jeszcze dwoma takimi jednostkami. Część żródeł rosyjskich podaje, że te trzy samoloty otrzymają oznaczenie Tu-160M1+, a dopiero czwarty bombowiec, który powstanie z całkowicie nowych komponentów będzie wykonany w docelowej konfiguracji M2. 

Rosyjskie Siły Powietrzne zamówiły we czwartek 10 maszyn Tu-160M2 za 160 miliardów rubli (ok. 9,5 mld złotych). Docelowo jednak zapotrzebowanie jest szacowane na 50 bombowców. Samoloty pozwolą uzupełnić stany Lotnictwa Dalekiego Zasięgu, które obecnie posiada ok. 70 samolotów Tu-160 i Tu-95MS, a także wycofać najstarsze egzemplarze tego drugiego typu. Realizacja programu Tu-160M2 oznacza jednak odłożenie na bliżej niesprecyowany okres planów budowy bombowca strategicznego kolejnej generacji PAK-DA.

Fot. United Aircraft Corporation/Twitter
Fot. United Aircraft Corporation/Twitter

Tu-160M2 będą zapewne dysponować jeszcze większymi możliwościami bojowymi niż samoloty w wersji Tu-160M (do której obecnie modernizowanych jest 16 samolotów wprowadzanych do służby w latach 1984-2008) ale szczegółów Rosjanie nie ujawniają, a jedynie twierdzą, że nowy samolot będzie 2,5-krotnie bardziej efektywny od swojego pierwowzoru i ma być lepszy od amerykańskich bombowców. "Podczas gdy pozornie jest to zmodernizowany wariant opracowanego w czasach Związku Radzieckiego Tu-160 to Tu-160M2 jest tak naprawdę nowym bombowcem w każdym względzie oprócz nazwy" - twierdzą przedstawiciele rosyjskich sił powietrznych. 

Podstawowym zadaniem nowego bombowca mają być misje odstraszania jądrowego. Uzbrojeniem samolotu będą więc przede wszystkim rakiety samosterujące Ch-102, a w kolejnej dekadzie pociski hipersoniczne z głowicami atomowymi. Podobnie jak Tu-160M nowe samoloty będą też jednak mogły wykonywać misje konwencjonalne z użyciem rakiet manewrujących i kierowanych bomb lotniczych.

Reklama

Komentarze (18)

 1. Kiks

  Stare, ale nowe i najlepsze. Ruscy w formie.

  1. Marność nad marnościami a nad ta marnością jeszcze większa marność.

   No nie - zdecydowanie najlepsze są B-52H z samego początku lat 60-tych XX wieku stanowiące trzon bombowców USA. To już rosyjskie antyki T-95/Tu-142 są co najmniej 20 lat młodsze. O tych 20 sztukach B-2 nawet nie wspominam bo jak do lotu w danej chwili jest zdolne 2-3 to już sukces a ich obsługa to koszmar powodujący u personelu technicznego \"silne lęki i moczenia nocne\".

  2. Davien

   Tia jasne, tyle ze Tu-95 jest rówieśnikiem pierwszych -52, a wersja Tu-142 to po prostu Tu-95 w wersji ZOP wiec niezłą wpadka:) Odpowiednikiem Tu-160 są akurat B-1B lepsze od Tupolewa praktycznie we wszystkich parametrach poza prędkoscią maksymalną. Z B-2 zdolne do natychmiastowego działania jest 10-12 sztuk a zdolne do lotu sa wszystkie 20 co biorac pod uwage ze z rosyjskich Tu-160 lata może z 5-6 to kolejna wtopa. PS B-52 sa stale modernizowane, Tu-95MS juz nie za bardzo:)

  3. Marność nad marnościami a nad ta marnością jeszcze większa marność.

   To, ze Tu-142 to \"morski Tu-95 wie chyba nawet dzieciak z podstawówki interesujący się choc trochę lotnictwem więc twoje podniecanie się \"ujawnieniem\" tego oczywistego faktu jest co najmniej dziwne to raz. Bredni o tym jak to -1B jest \"we wszystkim\" lepszy od Tu-160 szkoda by było nawet komentować to dwa. A do tego do lotu zdatnych jest ledwie ok. 25 z posiadanych przez USAF 62 sztuk. Z 20 sztuk -B 2 do natychmiastowego działania zdolne jest kilka sztuk a nie 10-12 bo tyle jest w ogóle zdatne do lotu w perspektywie kilku ...tygodni to trzy. (jak jeden egzemplarz doznał podczas startu \"niewielkiego jak twierdzono uszkodzenia w wyniku pożaru jednego z silników to naprawiali go z dwa lata a koszt naprawy \"utajniono\"). O \"ogromie \"modernizacji\" -52 nie wspominam o nie ma o czy to cztery. Czyli generalnie twoje wypociny to dopiero \"Wtopa\" ale ja się nie dziwie. Ba nawet to rozumiem Jak obowiązek to \"obowiązek\".

 2. Realista

  jeżeli nosiciel czytaj samolot dostanie generacyjne lepsze od amerykańskiego uzbrojenie to będzie lepszy ... nie szata zdobi człowieka a jak USA zrobią B-21 a używać będzie bomb dwu-systemowych i biedy po 60-70 tych to dużo dziś nie wskóra ...

  1. Davien

   A skad weżmiesz te generacyjnie nowe uzbrojenie, bo chyba o Ch-102 czyli pocisk na poziomie ALCM ci nie chodz? Akurat na B-21 maja byc uzywane nowe wersje pocisków manewrujących z głowicami jadrowymi i konwencjonalnymi, a co w Rosji?

  2. technik

   Zircon or 3M22 Tsirkon

  3. Davien

   3M22 jeszcze nawet nie istnieje i jest to pocisk przeciwokrętowy o zasiegu ok 300km i wymiarach Oniksa tak wiec powodzenia w zabawie i wysyłaniu Blackjacków na LGU:))

 3. yaro

  Celem rozszerzenia tej informacji bo chyba powinno być ujęte w artykule czyli za polską agencją lotniczą ... -------- Według informatorów z rosyjskich przedsiębiorstw lotniczych, na których powołuje się Kommiersant, zainteresowanie cywilnymi samolotami na bazie bombowców strategicznych Tu-22 i Tu-160 sięga już kilkunastu lat. Rozmowy na ten temat były jednak niemożliwe w związku z zakończeniem produkcji tych samolotów jeszcze w czasach ZSRS. Dopiero decyzja o wznowieniu produkcji Tu-160 w zmodernizowanej wersji zmieniła sytuację. Po 2015 w Kazaniu odtworzono technologie potrzebne do produkowania kluczowych komponentów struktur samolotu. Powstał już m.in. pierwszy nowo zbudowany centropłat.

 4. wqq

  Muszą zamówić ze 100 egzemplarzy wówczas w gotowości do użycia będą mieli ze 30 sztuk .

 5. To tyle nowości

  To nie Tu-160M2 tylko zwykły stary Tu-160 wystarczy zajrzeć na stronę producenta samolotu wyraźnie piszą, że nowy Tu-160M będzie dopiero w przyszłym roku.

  1. Urko

   Nie ma się na co powoływać. Właśnie na stronie producenta piszą, że ten oblatany egzemplarz to wersja Tu-160M -\"głęboko zmodernizowana\". Ponieważ jednak ten samolot wcale nie jest całkiem gotowy, to na prawdę nie ma sensu zastanawiać się, czy jest to \"stary\" Tu-160, czy nowy \"M2\", czy jak to też ktoś nazwał \"M1+\". Ponieważ różnica jest głównie w wyposażeniu, którego w tym oblatywanym samolocie w ogóle nie zainstalowano, tylko w przystosowanym kadłubie zamontowano atrapy masowo- gabarytowe...

 6. Wafel

  Taki B1 Lancer. Biorąc pod uwagę notoryczne problemy z utrzymaniem sprzętu w WWS najważniejsza dla nich będzie możliwość lepszej diagnostyki i ekonomika utrzymania.

 7. Kristo

  Mentalność u Rosjan niezmienna...za sowietów zawsze byli naj, za cara Putina są równie naj,a może i naj najlepsi. To co wychodzi spod ich ręki, nie ma nigdzie odpowiednika, co tam,że technologia z końca lat 70-tych, B-21 Raider nawet nie zbliży się do tego cuda.Podobnie jest ...i będzie z Su-57, zwanym dla zmylenia przeciwnika, myśliwcem v generacji.

 8. Golaaaa!

  Jak zwykle: będzie \"lepszy od amerykańskich bombowców\". Pełna zgoda: tych z czasów II Wojny Światowej. Gratulujemy rosyjskim \"awiatoram\". :)

  1. wefweffefwefewf

   naprawdę szczere gratulacje, bo to gier Kremla taki bombowiec jest w zupełności wystarczajacy. Jego pojawienie się nad Syrią i zrzucenie kilka OFAB spowoduje narobienie w gacie państw sąsiednich- i o to chodzi

  2. xd1

   jak zwykle, wyrażę swoją zazdrość dla wszelkiej maści wyjątkowych \"znafców\" wszelkiej wiedzy militarnej. i jak zwyklę wyrażę zaniepokojenie zbędnymi wydatkami państwa na szkolenie i utrzymywanie wszelkiej maści agentów wywiadu, toć wystarczy im za cenę abonamentu wejść na takie fora i będą znać wszystkie możliwe parametry wszystkich modeli uzbrojenia rosyjskiego, jak też stanu rosyjskiej armii jak też gospodarki i nastrojów społecznych. i raz jeszcze, jak ja zadroszczę tak ogromnej wiedzy,

  3. Wanislaw

   Znawco radzieckiej techniki zapewne wierzysz rosyjskiej propagandzie, bo ona zna parametry bombowców b-2 i b1b. Szkoda, że odpowiednika B2 mimo szczerych chęci nie mogą zaprojektować. Na radarach będzie widoczny zanim wystartuje. Wot technika. Odpowiednik F-22 świeci jak stodoła, a już został okrzyknięty przez rosyjskich generałów za lepszy od USA. Oni wszystko mają lepsze.

 9. zyg

  Sadziłem że to Władymir Władymirowicz osobiście oblatał ten \"najnowocześniejszy bombowiec strategiczny świata\"?!

  1. Wanislaw

   Oblata kolejną wersję. Gdy będzie wiadomo, że nie spadnie. Ale przed wyborami coś musi oblecieć/przetestować. Może nowy samochód (może klamka się tym razem nie oberwiemy, może zapali) może robota ujeździ bo niedźwiedzia będzie już trudno.

 10. cynik

  To się nazywa robić rekonstrukcję historyczną z rozmachem!

  1. maj.

   B-52 mają latać do kiedy?do 2040 roku?

  2. Tomo

   Tylko nikt nie chce wznawiać ich produkcji. I nie wmawia nikomu że to nowe samoloty.

  3. Wanislaw

   Ale USA nie wznawia ich produkcji i po dodaniu tabletu w środku nie twierdzi, że jest to najlepszy samolot bombowy. Granice śmieszności nie powinno się przekraczać.

 11. to możliwe

  Całkiem możliwe: lepsze silniki (ekonomiczniejsze i bardziej niezawodne oraz z większa mocą) i nowa cyfrowa awionika, nowe uzbrojenie. Tylko kadłub pozostał ten sam. Jak w nowych kadłub też poprawią (np. zmniejszą masę dzięki kompozytom) to kolejne będą jeszcze lepsze.

  1. Piotr34

   Modernizacja ma swoje granice ktore tu narzuca stary kadlub.Moga sobie gadac o nowym bombowcu ale to tak naprawde tylko modernizacja starego.Tak ostatnio robia ze wszystkim co ewidentnie wskazuje ze brak im kasy.

  2. tomo

   To niemożliwe. Jak do starej Łady wsadzisz nowy silnik i nowe wyświetlacze na desce rozdzielczej zamontujesz i dodasz audio i nawigacje to dalej będzie stara Łada.

  3. śmiejący się z niekompetencji

   To był tomo twój komentarz do F-16A -> F-16 Block 52+, V, Block 60, Block 70? :-D

 12. Smiech na sali?

  No jesli w obecnosci samego Putina tyle dal rade sie wzniesc i latac, to czekam na info co zdziala, jak Putina na lotnisku nie bedzie :D

 13. W3-pl

  to przez te \"lepsze silniki (ekonomiczniejsze i bardziej niezawodne oraz...nowa cyfrowa awionika, nowe uzbrojenie i To wszystko jeszcze lepsze jak....po dodaniu N do milka28- czyli jak rozbili DWA Mi-28N w Syrii... ps. a kompozyty to nie wiadomo ...z Chin? bo dla strzelania w cele w Syrii to wlatywali w przestrznie Iranu, IRAKU? ostatnio

 14. fernando

  Moderka nadal obowiązuje Kreml - mimo kłopotów , embargo oraz nacisk USA - Putin wojsku nie żałuje ? Ciekawe co w NATO - jak postępuje moderka ? A to tylko Rosja i jej zbrojenie - jeszcze w zainteresowaniu USA są Chiny ! Czy sprosta szeryf obydwu mocarstwom w zbrojeniu czy to blef - czas pokarze ? Jako samolot po radziecki ładnie się prezentuje - my mamy co mamy - trudno ?

  1. cynik

   Skoro pytasz to w USA samoloty generacyjnie tożsame z Tu-160 czy B-1B już dawno zostały odstawione na boczny tor i służą jako maszyny konwencjonalne a nie strategiczne, bo od tego mają B-2 a za dekadę-dwie będą mieli B-21. W tym czasie w Rosji dalej będzie \"moderka\" przy Tu-160(wtedy już pewnie M7)... Pytanie czy USA wytrzyma ekonomicznie rywalizację z Chinami jest zasadne, ale Rosji w tym wyścigu już nie ma. Nie ten budżet nie te możliwości technologiczne...

  2. yaro

   Ciekawe co w NATO - jak postępuje moderka ? A to tylko Rosja i jej zbrojenie\" \"Samych Eurofighterów jest więcej, jak wszystkich nowych myśliwsko-bombowych maszyn rosyjskich. A to sama rozbrojona lewacka Europa. Skąd te zachwyty nad tymi propagandowymi moderkami postsowieckiego sprzętu?

  3. Polanski

   Rosja mocarstwem? Nie żartujesz?

 15. Yogi

  Został oblatany zmodernizowany Tu-160M zakładowy numer 0804 ,,Piotr Diejniekin\'\'. Informacja że jest to Tu-160M2 chyba jest błędna.

 16. Jegorow

  Przebywał w powietrzu siedem minut , w ósmej zaczęły się problemy i awaryjnie lądował !

 17. Marsol

  A u nas dialogi.....

 18. Piotr

  \"Lepsze niż amerykańskie\"- Rosja nie istnieje bez tego stwierdzenia, a już w szczególności w kwestii militarnej. Jasne że lepsze. A uwierzyć musicie na słowo, jak zawsze.

Reklama