Reklama

Technologie

Rewolucyjne skanery bezpieczeństwa oferowane w Polsce

QPS Walk2000
Skaner Rohde & Schwarz QPS Walk2000
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Firma Rohde & Schwarz oferuje w Polsce wykrywacze zagrożeń nowej generacji. Rozwiązania niemieckiego przedsiębiorstwa bazują na technologii fal milimetrowych zdolnych do wykrywania każdego podejrzanego obiektu. Prawdziwie unikalnym rozwiązaniem jest skaner bezpieczeństwa typu „walk-thru”, który umożliwia szybką kontrolę dużej liczby osób.

Artykuł sponsorowany. Partnerem materiału jest Rohde & Schwarz.

W ofercie firmy znajdują się skaner „walk-thru” QPS Walk2000 oraz stacjonarny QPS201. Skaner bezpieczeństwa QPS201 zapewnia najwyższy poziom kontroli bezpieczeństwa. Składa się z płaskiego panelu z tysiącami anten nadawczych, które emitują radiowe fale milimetrowe o bardzo niskiej mocy w krótkich odstępach czasu, oraz z takiej samej liczby anten odbiorczych. Osoby poddawane skanowaniu stoją pomiędzy panelami jak przed lustrem, trzymając ręce z dala od ciała.

Reklama

Rozwiązaniem jedynym w swoim rodzaju na świecie jest skaner QPS Walk2000, który  jest znacznie wygodniejszy, zarówno dla personelu kontrolującego, jak i osób kontrolowanych. Urządzenie to jest zdolne do prowadzenia szybkiej i bezdotykowej kontroli w zakresie 360 stopni. Osoby kontrolowane mogą przechodzić przez bramkę w naturalnym tempie. System działa z ekstremalnie niską mocą wyjściową w szerokim zakresie częstotliwości, zapewniając penetrację wielu warstw odzieży. Dzięki temu kontrolowane osoby nie muszą zdejmować elementów odzieży takich jak pasek czy buty. Możliwe jest też przejście przez skaner z portfelem i telefonem komórkowym w dłoniach. Widoczne obszary takie jak dłonie można bowiem „zamaskować”, aby przenoszone w ręku przedmioty nie uruchamiały alarmu.

Czytaj też

Zastosowanie technologii fal milimetrowych umożliwia wykrywanie nie tylko przedmiotów metalowych (jak w starych skanerach bazujących na technologii rodem z lat 70.), ale też innych anomalii, w tym np. przedmiotów drukowanych na drukarkach 3D, ostrzy ceramicznych,  płynów czy ładunków wybuchowych. Możliwe jest także wykrywanie np. nośników danych, które mogłyby zostać wyniesione z miejsc chronionych.

Reklama

Wyniki błyskawicznego pomiaru są przetwarzane przez algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję. Wynik analizy jest wyświetlany na monitorze osoby kontrolującej, która widzi schemat sylwetki osoby kontrolowanej. Na niej zaznaczone są miejsca, gdzie mogą znajdować się podejrzane przedmioty i tylko te miejsca są kontrolowane.

Ekran skanera QPS Walk2000
Ekran skanera QPS Walk2000
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Jak informują przedstawiciele Rohde & Schwarz, QPS Walk2000 to jedyny na świece skaner typu „walk thru”, który działa w zakresie fal milimetrowych i może wykrywać wszelkie rodzaje niebezpiecznych przedmiotów.

Reklama

Rozwiązanie to jest na rynku od trzech lat. Może usprawnić kontrole osobiste przy wejściu na teren obiektu infrastruktury krytycznej, wydarzenia z udziałem VIP-ów, na lotnisku, konferencji, przy wejściu do banku itp.

Czytaj też

QPS Walk2000 i stacjonarny QPS201 to oferta komplementarna, gdzie klient ma możliwość wyboru, czy ważniejsza jest szybkość i sprawność przemieszczania się osób kontrolowanych (QPS Walk2000), czy też dokładność pomiaru (QPS201), kiedy trzeba np. wykrywać nie tylko przedmioty niebezpieczne, ale też te niewielkie i na pozór nieszkodliwe.

Artykuł sponsorowany. Partnerem materiału jest Rohde & Schwarz.

Reklama

Komentarze

    Reklama