Technologie

Radary do ochrony granic i rozpoznania artyleryjskiego SRC Inc. [Defence24 TV]

”Ten radar, czyli SR Hawk to nasz radar obserwacji naziemnej. Można go wykorzystać w ochronie granic” - mówi w rozmowie z Defence24 TV Dean King z firmy SRC Inc. i dodaje: „Można ten radar wykorzystać również w portach. Może wykrywać małe jednostki pływające lub z bliska osoby pływające wpław.” Nagranie zrealizowano podczas targów Eurosatory 2018 w Paryżu, gdzie firma pokazała także radar rozpoznania artyleryjskiego AN/TPQ-49. 

W Paryżu firma SRC Inc. pokazała swój radar SR Hawk. Dean King mówi o nim:

Tak naprawdę radar ten można przemieścić w rękach, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednak zwykle jest transportowany w małej skrzyni. Na miejsce rozmieszczenia zwykle dostarczany jest ciężarówką, można połączyć kilka radarów wzdłuż granicy i korzystać z nich w roli systemu ją nadzorującego w miejscach, gdzie mamy do czynienia z długimi granicami. Na południu USA, na Bliskim Wschodzie mamy długie granice. Radary dobrze pracują w tego typu środowiskach. Zasięg radaru zależy oczywiście od rozmiaru celu. Małe pojazdy prawdopodobnie można wykryć na odległościach 10 do 20 km, z kolei człowiek pełzający wzdłuż ogrodzenia może zostać wykryty z 2 km. Jest to system automatyczny.

Dean King, U.S. European Command Region Director, SRC Inc.

Czytaj też: SR Hawk - Radar obserwacji pola walki 

Przedstawiciel SRC Inc. wypowiedział się także na temat radaru AN/TPQ-49. 

Radar ten zaprojektowano specjalnie w celu przeciwdziałania ogniu moździerzowemu i artylerii rakietowej. Może on wykrywać nadlatujące pociski rakietowe i moździerzowe i nie tylko wyznaczać miejsca ich uderzenia, czy też gdzie mają trafić, ale i miejsca ich wystrzelenia więc w zasadzie można zidentyfikować punkt skąd ogień jest prowadzony

Dean King, U.S. European Command Region Director, SRC Inc.

 

Reklama

Komentarze (3)

  1. Davien

    Do przesmiewcy: Ukraina dostała głównie AN/TPQ-36 i jakos dalej je uzywa wiec daruj sobie sciemnianie. Biorac pod uwage że najlepszy rosyjski radar artyleryjski (ZOOPARK 2) ma mniejszy zasięg od artylerii zachodniej i wymaga nie Humwee ale transportera gasiennicowego by go unieść to smiej się dalej:) Bajek o stzrelaniu pociskami artyleryjskim w radar nawet nie ma sensu komentować, Rosja nie am i długo nie będzie miałą ani amunicji ani jak wykryc taki radar.

  2. prześmiewca

    Nie ma się czym podniecać: USA dostarczyły takie Ukrainie i separatyści załatwili je prawie natychmiast i bodaj po 2 tygodniach Ukraina nie miała ani jednego. To można stosować przeciw poganiaczom wielbłądów ale przeciw przeciwnikowi na poziomie XXIw to inna sprawa. Włączony radar przy linii frontu działa na pociski artyleryjskie jak magnes na opiłki żelaza... \"Może on wykrywać nadlatujące pociski rakietowe i moździerzowe i nie tylko wyznaczać miejsca ich uderzenia, czy też gdzie mają trafić\" - to wiadomo i bez odczytywania danych z radaru - pierwsze spadną na radar!

  3. Sternik

    SRC to świetna firma. Urządzenia radiowe (VHF, AIS itp) firmy Raytheon-Raymarine to tak na prawdę rebrandowane SRC.