Włoskie F-35 na pierwszej misji NATO

30 września 2019, 09:16
F-35A USAF
Amerykański F-35A. Fot. USAF.

Sześć samolotów F-35A należących do włoskich sił powietrznych (AMI - Aeronautica Militare Italiana) rozpoczęło służbę w ramach misji Air Policing z bazy lotniczej w Keflaviku

Maszyny na co dzień stacjonują w bazie Amendola, W skład kontyngentu wchodzi też samolot do tankowania w powietrzu KC-767. To pierwszy raz w historii misji NATO, kiedy siły powietrzne oddelegowały samoloty F-35A Lightning II do pełnienia misji w ramach Sojuszu. 

Pierwszy tydzień pobytu w Keflaviku upłynie włoskim załogom na prowadzeniu lotów zapoznawczych nad Islandią pod kontrolą Centrum Kontroli i Raportowania Islandzkiej Straży Przybrzeżnej. Następnie jednostka zostanie certyfikowana przez Połączone Centrum Operacji Lotniczych NATO znajdujące się w Uedem w Niemczech do prowadzenia misji air policing w przestrzeni powietrznej Islandii.

Włoskie siły powietrzne będą utrzymywać „Zdolności do nadzoru i przechwytywania w powietrzu w celu zaspokojenia potrzeb Islandii w zakresie gotowości na czas pokoju” po raz piąty. W misji brały wcześniej udział także Kanada, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Norwegia, Portugalia i Stany Zjednoczone. Wkrótce planowany jest też udział jednostek brytyjskich. Oprócz członków NATO, Finlandia i Szwecja rozmieszczały myśliwce na Islandii w celach szkoleniowych.

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24