Rosjanie testują zmodernizowane BMD-2M. Z pociskami Kornet

1 sierpnia 2019, 11:19
Engineering_Technologies_-_2012_(5-30)
BMD-2M. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

Zmodernizowany bojowy wóz piechoty wojsk powietrznodesantowych BMD-2M przechodzi testy w pododdziałach Wojsk Powietrznodesantowych Federacji Rosyjskiej.

O prowadzonych próbach poinformowała agencja TASS. Prace nad modernizacją BMD-2 prowadzi biuro projektowe KBP z Tuły. Obecnie nowe moduły wieżowe "Bierieg" (które mają według rosyjskich źródeł podnieść aż pięciokrotnie zdolności bojowe pojazdu) są montowane na prototypowej partii tych wozów. Obecnie pierwsze zmodernizowane egzemplarze przechodzą testy w pododdziałach powietrznodesantowych przed przyjęciem ich do uzbrojenia.

Zmodernizowany BMD-2M ma zbliżony zakres do modernizacji do BMP-2M, oczywiście z dostosowaniem do możliwości tego mniejszego i lżejszego pojazdu. System wieżowy "Bierieg" jest potocznie określany mianem "mini-Bierieżok", co oznacza, że jest on mniejszą wersją tego systemu zamontowanego m.in. na zmodernizowanych BMP-2M. "Bierieg" jest wieżą jednomiejscową, podczas gdy "Bierieżok" dwumiejscową.

Zmodernizowany BMD-2M jest uzbrojony armatę automatyczną 2A42 sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm i granatnikiem automatycznym AGS-17 kal. 30 mm, a także w podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M133 "Kornet-M" z prawej strony wieży (w przypadku BMP-2M po obu stronach wieży, co w tym przypadku spowodowane jest najprawdopodobniej mniejszymi rozmiarami samej wieży BMD-2) i nowoczesnym system kontroli ognia, który ma być zunifikowany z analogicznymi systemami wieżowymi "Bierieżok" i "Bachcza".

W grudniu 2018 roku rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło chęć gruntownej modernizacji ok. 600 bojowych wozów piechoty wojsk powietrznodesantowych BMD-2 do standardu BMD-2M poprzez wyposażenie je w nowy system wieżowy z nowym uzbrojeniem oraz cyfrowe systemy kierowania ogniem i rozpoznania. Według planów masowa modernizacja floty BMD-2 ma rozpocząć się w 2021 roku. Obecnie wojska powietrznodesantowe FR mają dysponować ok. 850 BMD-2 w linii i 1500 egzemplarzami zmagazynowanymi w rezerwie. Masowe wprowadzenie zmodernizowanych BMD-2M pozwoli na znaczące podniesienie zdolności bojowych zmechanizowanych rosyjskich desantników, szczególnie w zakresie zwalczania broni pancernej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
BRZDĄC
piątek, 2 sierpnia 2019, 17:40

Odpowiedzią Polski powinna być bieda modyfikacja gdzie koszt będzie odpowiadał efektowi tj jest zamontowanie granatnika Spg-9 na BWP-1 granatnik powinien być zdejmowalny i zmodernizowany w wersji Bułgarskiej (prosze poczytać o modyfikacji) wspiera wojska i niszczy on lekkie pancerze do odległości 6-7km a wiec dwa razy dalej niż armata bwpa grom 73 mm a ciężkie uspokaja z odległości 1-1,5km poza tym po zdjęciu z BWPa może działać jako druga jednostka ogniowa działko speg jes montowane za wieża armat Grom 73mm na obrotowym trójnogu na wysokości przedzału desantowego wskazane byłoby by PGZ zastanowił się nad moim bardzo mądrym pomysłem

Rzyt
piątek, 2 sierpnia 2019, 10:49

Bmd 2m ma większe zdolności niż nasz modyfikowany T72...wazne,ze ludzie bojacy się zmian w bumar że będą mieć na chleb...brawo,cudownie kupcie sobie jeszcze pasztetową. Będziemy mieć pracę tak gadał...przez to, że się boją i roszczenia mają tylko jako ogół narodu i państwa mamy cierpieć na bezpieczeństwie. A już lepiej na autostrady, tory i porty było te 2mld dać lub na bloki energetyczne a nie to dno z bumaru związkowców i socjalistow

men
piątek, 2 sierpnia 2019, 09:18

Już teraz desant ruski ma większe możliwości oddziaływania ogniowo/manewrowego niż całe nasze defiladowe wojsko o ilości Indian tu i u nich nie wspominając.

werte
czwartek, 1 sierpnia 2019, 22:55

Jeszcze kilka modyfikacji i nieco odchudzania a w końcu Rosjanie będą mieli swojego Wiesela.

Marek1
czwartek, 1 sierpnia 2019, 19:05

Liczba integrowanych od lat bezproblemowo ppk. na rosyjskich zestawach wieżowych (załogowych/b.załogowych) jest porażająca. W armii FR praktycznie prawie KAŻDY pojazd jakkolwiek opancerzony jest lub może być nosicielem b. skutecznych zestawów ppk Kornet (podwójnych /poczwórnych). JAK oni to robią, podczas gdy my za cholerę takiej integracji od wielu lat "przeskoczyć" nie potrafimy ??

mobile aggresive
piątek, 2 sierpnia 2019, 07:32

Proste. Działają a nie planują, debatują i szabelką machają

Davien
czwartek, 1 sierpnia 2019, 23:41

Marek, są producentami zarówno wież jak i ppk i mają do nich wszystko co potzrebne??

piątek, 2 sierpnia 2019, 09:14

A nam to niby co potrzeba? 10 lat zeby zintegrowac wieze Rosomaka z pociskami? no prosil bym cie.

Davien
piątek, 2 sierpnia 2019, 14:47

Panie ichtamniet, a jestesmy włascicielami praw do wiezy i Spike'a czy nie?? To Polska opracowała Hitfist 30?? Czy może ppk spike jest nasz? Bo z naszą wieza juz ZSSW-30 już sa podobno zintegrowane.

bender
czwartek, 1 sierpnia 2019, 17:03

Jeśli wieża "Bierieg" ma według rosyjskich źródeł podnieść zdolności bojowe pojazdu aż pięciokrotnie, to uzasadnione są dwie konkluzje: (a) bez wieży "Bierieg" BMD-2 ma w sumie kompletnie nieistotne zdolności bojowe (5 razy mniejsze) oraz (b) aż strach pomyśleć, jak strasznie wzrosną jego zdolności bojowe jak go kiedyś wyposażą w wieżę z armatą, z której można w coś w ogóle trafić.

Fanklub Daviena
piątek, 2 sierpnia 2019, 12:00

Zauważyłem, że ogólnie zwykle masz problemy z rozumieniem i wyciąganiem konkluzji. Można mówić, że pojedyncza wyrzutnia Konkurs czy Fagot jest "nieistotną zdolnością bojową", choć Saudyjczycy, których Abramsy od tych rakiet płonęły pewnie mają inne zdanie. 30mm też możesz (zapewne w osamotnieniu) uważać za nieistotną. Większość osób, w tym ja, uważamy inaczej. Zauważ, że ta stara wieża miała mniej więcej możliwości... naszego Rosomaka (Rosjanie mają nowsze wersje Konkursów/Fagotów) - widać jego możliwości uważasz za nieistotne... I teraz zamiast 1 starego Fagota/Konkursa dostajemy 2 Kornety o 2x większym zasięgu i większej przebijalności, dostajemy dodatkowo granatnik i dostajemy nowoczesne SKO. Dzięki temu można zwalczać 2x więcej silniej opancerzonych celów na 2x większym dystansie, na 4x większej powierzchni pola walki, dokładniej, celniej i szybciej dzięki nowoczesnemu SKO i z wykorzystaniem szerszej o granatnik 30mm gamy uzbrojenia. Jak dla mnie 5x wzrost możliwości bojowych jest tu raczej skromnym szacunkiem.

Nikt
poniedziałek, 5 sierpnia 2019, 10:41

Stara wieża z BMD-2/BMP-2 nie stała nawet obok Hitfista, dlatego Bereżiok i Biergieg są aż te 5 razy lepsze.

bender
niedziela, 4 sierpnia 2019, 18:41

Mówisz,że dodanie dwóch Kornetów z 2A42 (to armata, która nawet nie stała blisko Bushmastera z Rośka) w jednosobowej wieży zwiększa możliwości bojowe pięciokrotnie? Chyba w traktorze. Albo w BWP-1, bo faktycznie możliwości bojowe BWP-1 po przezbrojeniu w taką wieże wzrosłyby kilkukrotnie. Tak jak tych rumuńskich z działkiem Oerlikona i Spike'ami. Przez analogię jeśli możliwości bojowe BMD-2 bez tej wieży są pięciokrotnie mniejsze, to BMD-2 jest kupą złomu jak BWP-1. Dla porównania możliwości bojowe Rośka z bezzałogową ZSSW-30 z Bushmasterem II i dwoma Spike'ami LR w żaden sposób nie są aż pięciokrotnie większe od możliwości bojowych Rośka z Hitfistem, choć możliwości ZSSW-30 są znacznie większe niż wieży Biereg.

Davien
piątek, 2 sierpnia 2019, 14:59

Funku, ani Konkurs, ani Fagot nie sa w stanie zarysować Abramsa nawet w wersji saudyjskiej. Za to doskonale rozwalały T-72 w Syrii;) A co do zwalczania celów to mozesz zwalczac całe 2 cele jak są blisko siebie bo Kornet ma archaiczne naprowadzanie SACLOS. Zasieg maks panei funklub wynosi 8km ale to na pustyni bo w Europie dalej niż na 1500-2000m nie postzrelasz. Działko to dalej "słynna' 2A42 ze słaba amunicją Wiec panie funklub wzrost możliwości bojowych 2x to maksimum.

MaG
czwartek, 1 sierpnia 2019, 13:49

Rosomak kiedy będzie miał w końcu ppk a czy Borsuk który będzie za X lat też będzie bez broni przeciwpancernej....

Marek1
czwartek, 1 sierpnia 2019, 20:43

MA mieć podwójny moduł Spike-LR, ale tyle już MIAŁO być, że obecnie wiarygodność MON ZERO.

Tweets Defence24