Reklama

Technologie

Izraelski system obrony laserowej po testach

Iron Beam
Autor. Rafael

14 kwietnia 2022: Rafael, razem z Dyrekcją Badań i Rozwoju (DDR & D) Ministerstwa Obrony Izraela z powodzeniem zakończył szereg prób systemu laserowego dużej mocy przechwytującego zagrożenia poruszające się stromotorowo. Demonstrator przechwycił bezzałogowe statki powietrzne oraz pociski moździerzowe, niekierowane i przeciwpancerne podczas różnych scenariuszy.

Reklama

Iron Beam Rafaela daje Izraelowi zdolność niespotykaną nigdzie indziej na świecie, dzięki pomyślnemu rozwojowi technologii lasera dużej mocy w standardzie operacyjnym mającego zdolność przechwytywania celów. Testy są pierwszą fazą wieloletniego programu prowadzonego przez DDR & D i przemysł obronny. Program ma na celu opracowanie systemu laserowego dużej mocy – naziemnego i lotniczego – przeznaczonego do zwalczania zagrożeń dalekiego zasięgu o wysokiej intensywności. Laser będzie uzupełniał system „Iron Dome" i będzie skutecznym i ekonomicznie efektywnym dodatkiem do wielowarstwowej obrony powietrznej i przeciwrakietowej Izraela. Plan rozwoju systemu jest prowadzony przez Dyrekcję Badań i Rozwoju w Ministerswie Obrony.

Reklama
Reklama

Czytaj też

Rafael z dumą zakończył tę początkową serię testów najbardziej innowacyjnego w świecie lasera dużej mocy. Udane testy obejmowały przechwycenie szerokiej gamy zagrożeń i udowodniły niezwykłe zdolności systemu. Nasza współpraca z DDR & D oraz Ministerstwem Obrony doprowadziła do tego niezwykłego rozwoju, stanowiącego znaczący kamień milowy w procesie osiągnięcia zdolności operacyjnych. Jestem przekonany, że ten przełom technologiczny doprowadzi w przyszłości do posiadania broni energii skierowanej, w tym systemu laserowego dużej mocy. To osiągnięcie jest wynikiem niestrudzonej pracy pracowników Rafaela, przyczyniających się do bezpieczeństwa Izraela przy zachowaniu i rozwijaniu zdolności technologicznych w celu zapewnienia jakościowej przewagi Izraela
Prezes i dyrektor generalny Rafaela, gen. mjr (rez.) Yoav Har-Nawet
Iron Beam firing
Autor. Rafael
Autor. Rafael
Przechwycenie celu przez Iron Beam
Autor. Rafael
Reklama

Komentarze (6)

 1. Dyzma

  A nasz dumny przemysł trzaska Pilicę.. Ruskie już nie będę tak nisko latać żeby dało radę tym czymś trafić choćby w heli.

  1. Gnom

   Sadzisz, że w Polscem w pochmurne dn,i będzie równie skuteczny jak na pustyni w Izraelu? Ja nie mam złudzeń, że niestety nie i tu Pilica będzie skuteczniejsza. CO nie zmienia faktu, że dobrze by było miec i coś takiego na bezchmurne dni..

  2. Chyżwar

   @Gnom MONowi chodzi po głowie coś takiego. Zobaczymy co im z tego chodzenia wyjdzie w praktyce.

  3. Valdore

   Gnomie Iron Beam to system C-RAM i antydronowy wiec daruj sobie bajki o chmurach, bo do satelit on nie ma strzelać.

 2. DIM1

  Pamiętam, że w Grecji, całkiem niedawno, grecka firma technologiczna też demonstrowała dość silny, skuteczny, nieduży laser, niszczący drony, z planami budowy znacznie silniejszego. I zdaje się, że (znów!) nie otrzymali na to żadnego dofinansowania, ani oczywiście zamówień, od greckiego MON. Jednocześnie greckie, wysokie delegacje latały (często) do Izraela i jakoś w tym samym czasie ogłoszono powstanie izraelsko-greckiej top-gun, na Peloponezie, mającej stanowić zaplecze dla izraelskich technologii w Grecji, a nie tylko lotnictwa. Ze skąpych info wynikało, że grecki MON bardzo interesuje się obroną laserową, ale izraelską. Która jednak też nie jest jeszcze gotowa, potrzebuje trochę czasu... a Grecja ma być jednym z pierwszych kierunków eksportu. Układy, układy, układy...

 3. Piotr Skarga

  Sięgając pamięcią wstecz przypominam sobie że nawet my swego czasu my mieliśmy całkiem spore sukcesy w technologiach laserowych. Ostatni nasz głośny pomysł to był zdaje się "błękitny" laser do jakichś specjalnych celów. Ale gdybyśmy nawet wynaleźli prawdziwy c u d, to przy naszym MON na więcej niż 1000% ten MON zrobiłby wszystko by nigdy taka technologia do wojska NIE trafiły. Beton jak wiadomo ma gigantyczny bezwład, i jest jednym z najbardziej odpornych na ...zmiany materiałów!!! A nasz BETON jest na pewno jednym z "najlepszych" wśród wszystkich betonów świata!!

 4. Darek S.

  No tak na okręty to się nada, do obrony strategicznych miejsc też, ale na masową skale na razie to jest za drogie. z tego co wiem. Jak się mylę niech mnie ktoś poprawi, aby to zadziałało, potrzeba mocy małej elektrowni. Czyli potrzebne mini reaktory atomowe do zasilania tego typu zabawek. Mając nieograniczone finansowanie przez amerykańskich podatników może mogą sobie na to pozwolić, my na razie nie. No chyba, że się wszyscy obrzezamy i wujek SAM sypnie wtedy kasą.

 5. Monkey

  Co do Izraela, powinniśmy brać przykłąd. Oni nie idą na żadne kompromisy jeśli chodzi o sprawy bezpieczeństwa. Wybierają konkretne, z ich punktu widzenia korzystne opcje i je po prostu realizują.

 6. Paweł P.

  To jest game changer, generalnie laserowa technologia.

Reklama