Reklama

Technologie

Francja: ruszają prace nad nowym pociskiem przeciwpancernym

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Francuskie ministerstwo sił zbrojnych poinformowało o rozpoczęciu oficjalnego programu rozwoju nowego pocisku rakietowego powietrze-ziemia (przeciwpancernego) MHT na potrzeby francuskiej armii. Pociski tego typu są dedykowane przede wszystkim dla śmigłowców uderzeniowych.

Informację tą podała szefowa francuskiego resortu obrony Florence Parly w trakcie wizyty w siedzibie koncernu MBDA w Bourges. Program ten ma być jednym z elementów francuskiego programu modernizacji technicznej na lata 2019-2025. Planowane uruchomienie produkcji seryjnej i rozpoczęcie pierwszych dostaw przewidziane jest na 2028 rok, a w pierwszej kolejności mają trafić na uzbrojenie francuskich śmigłowców uderzeniowych Eurocopter Tigre HAD.

MHT (Missile Haut de Trame) to pocisk rakietowy powietrze-ziemia zbudowany przez francuski koncern MBDA na podstawie lądowego systemu przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP (Missile Moyenne Portée). Przy jego opracowaniu wykorzystywane są wyniki badań przygotowawczych rozpoczętych przez francuską Generalną Dyrekcję Uzbrojenia (DGA). Wśród nich wymienia się podzespoły takie jak nowe, bezpieczne i szybkie radiowe łącze danych, kompaktowa głowica bojowa czy dodatkowy kanał laserowy do systemu naprowadzania na cel z pocisku MMP (obok kanału podczerwieni i światła widzialnego, które już tam funkcjonują).

MHT ma według wstępnych założeń dysponować zasięgiem ponad ośmiu kilometrów. System ten ma być zdolny do precyzyjnego rażenia celów zarówno w dzień jak i w nocy (w tym także tych niewidocznych dla operatora uzbrojenia) oraz operować w trybie "wystrzel i zapomnij" lub z możliwością korekty celu w trakcie lotu. 

Według wstępnych deklaracji francuskiej armii planowany jest obecnie zakup ok. 500 pocisków tego typu wraz z symulatorami szkoleniowymi oraz partią pocisków treningowych. Mają one stanowić główny oręż maszyn Tigre HAD, znacząco podnosząc ich obecne możliwości bojowe oraz dostosowując je do najnowszych wymagań współczesnego pola walki. Obecnie na uzbrojeniu francuskich wojsk lądowych znajduje się łącznie ok. 68 egzemplarzy śmigłowców uderzeniowych Airbus Helicopters Tiger/Tigre w dwóch wersjach: bliskiego wsparcia i eskorty HAP oraz wsparcia i uderzenia HAD, przy czym maszyny w wersji HAP mają być modernizowane do wersji HAD. Francuskie Tigery są dziś uzbrojone w ppk Hellfire z naprowadzaniem laserowym, więc wprowadzenie nowego pocisku z potrójnym kanałem naprowadzania i z dodatkowym łączem danych będzie dla nich istotnym wzmocnieniem.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Ciekawy

    Po co oni to robią? Mało jest gotowych? Tylko brać zamiast "marnować" czas i środki na zrobienie we własnym zakresie.

Reklama