Technologie

AS 2021: Modernizacja systemu przeciwlotniczego Strieła-10

Model zmodernizowanej wyrzutni. Widać kontenery startowe rakiet RK-10 i głowicę OPSN-I. Fot. J.Sabak
Model zmodernizowanej wyrzutni. Widać kontenery startowe rakiet RK-10 i głowicę OPSN-I. Fot. J.Sabak

Koncern Ukroboronprom zaprezentował na swoim stoisku podczas wystawy przemysłu obronnego Arms and Security 2021 w Kijowie system złożony z nowej rakiety modułowej RK-10 i głowicy optoelektronicznej OPSN-I. Jest to rozwiązanie dla śmigłowców bojowych, ale posłużyć ma również w modernizacji systemów przeciwlotniczych Strieła-10 różnych wersji.

Samobieżne zestawy przeciwlotnicze 9K35 Strieła-10 znajduje się na uzbrojeniu ukraińskich wojsk lądowych. Jest to system wprowadzony do służby pod koniec lat 60. ubiegłego wieku i jego zasięg oraz skuteczność wobec nowoczesnych celów powietrznych są niewystarczające. Dlatego opracowano program modernizacji na zlecenie ministerstwa obrony, a jego celem jest zwiększenie skuteczności systemu, ale też uniezależnienie się od komponentów i pocisków produkcji rosyjskiej.

W ramach podobnego projektu Państwowego Kijowskiego Biura Projektowego Łucz oraz Państwowej Spółki Akcyjnej Artem dostosował samobieżny niszczyciel czołgów 9P 149 Szturm do użycia krajowych pocisków kierowanych RK-2 Barier. Pojazd ten zaprezentowano podczas wystawy Arms and Security 2021.

image
Głowica OSPN-I, interfejs systemu kierowania ogniem i rakieta RK-10 wraz z kontenerem startowym zaprezentowane podczas wystawy Arms and Security 2021. Fot. J.Sabak 

Modernizacja systemu Strieła-10 realizowana prze spółkę Łucz ma podobne założenia i planowane jest w niej zastosowanie również systemu kierowania ogniem produkcji Ukroboronprom i nowoczesnej dzienno-nocnej głowicy optoeletronicznej OSPN-I. Uzbrojenie stanowią natomiast nowe, zaprezentowane po raz pierwszy w 2019 roku pociski modułowe RK-10 o zasięgu 10 km czyli dwukrotnie większym od obecnie stosowanych rakiet 9M37 i 9M37M. Inny jest też system naprowadzania. Stare pociski, które nadal będzie można stosować w zmodernizowanych pojazdach, naprowadzane są na podczerwień.

image
Model wyrzutni 9K35 po modernizacji. Fot. J.Sabak

Pocisk RK-10 prowadzony jest w wiązce laserowej, co powoduje, że jest mniej podatny na zakłócanie. Jego prędkość szacowana na 900-1000 km/h nie jest dostateczna do zwalczania szybko poruszających się celów, ale w zupełności wystarczy do rażenia śmigłowców i bezzałogowców. Posłużą do tego pociski oznaczone RK-10-OF wyposażone w odłamkowo-burzącą głowicę z zapalnikiem kontaktowym i zbliżeniowym. Pocisk jest też opracowywany w wersji kumulacyjnej o penetracji 1000 mm. 

Zaprezentowany na stoisku Ukroboronprom model pojazdu uzbrojony jest w 4 pociski RK-10 i wyposażony w umieszczoną centralnie głowicę optoelektroniczną OPSN-I służącą do ich naprowadzania. Prace rozwojowe tego systemu są ściśle związane z program pocisku rakietowego RK-10 o budowie modułowej.

Reklama
Reklama

Komentarze