Reklama
Reklama
  • WIADOMOŚCI

Tajemniczy klient na Millenium ujawniony

Firma Embraer potwierdziła, że nieujawnionym do tej pory klientem na średnie samoloty transportowe C-390 Millenium jest Republika Uzbekistanu.

Fot. Embraer
Fot. Embraer

Do oficjalnego ujawnienia tej informacji doszło 3 lutego 2026 roku. Wcześniej wiadomo było, że tajemniczy klient zakupił dwa samoloty w grudniu 2024 roku. Pojawiały się spekulacje, że klientem może być posowieckie państwo z Azji Centralnej. Nieujawnione zakupy od europejskich producentów lotniczych to bowiem w tym regionie niejako tradycja. Na przykład nieujawniony pozostawał przez wiele lat Turkmenistan jako klient na samoloty szkolne M-346 Master, których kupił sześć egzemplarzy.

Państwa z Azji Centralnej coraz częściej kupują samoloty pochodzące z szeroko rozumianego Zachodu. Przykładowo Airbus zdołał sprzedać do Kazachstanu dwa samoloty transportu strategicznego A400M Atlas, a także osiem lekkich C295W (popularne na świecie „Kaśki”). C295W zakupił też w liczbie czterech maszyn Uzbekistan. Zakupy te to wypieranie z rynku wyrobów rosyjskich.

Do tej pory brazylijskiemu Embraerowi udało się sprzedać 47 C/KC-390 Millennium, w tym 19 do Brazylii i 28 na eksport. Oprócz tego Litwa i Słowacja także wybrały tę konstrukcję, ale nie podpisały jeszcze kontraktów. Ich zamówienia łącznie obejmą około pięciu maszyn. Samolot jest oferowany także Polsce. Jego atutem jest wykorzystanie podzespołów z rynku cywilnego, a co za tym idzie, bardzo dobry stosunek koszt-efekt w eksploatacji i zakupie. Do sukcesów eksportowych przyczynia się też relatywnie mała konkurencja. W świecie zachodnim stanowi ją jedynie amerykański C-130J/J-30 oraz ewentualnie japoński Kawasaki C-2.

Reklama
WIDEO: Polska broń atomowa? Wschód NATO potrzebuje bomby | Skaner
Reklama