Rosja oskarżona o zatajanie prawdy ws. syryjskiej broni chemicznej

5 marca 2021, 16:06
wojska rosyjskie w Aleppo 2016 fot mil.ru
Żołnierze rosyjscy w Aleppo Fot. mil.ru
Reklama

Rosja zablokowała wszelkie próby pociągnięcia Syrii do odpowiedzialności za użycie broni chemicznej - oświadczyła w czwartek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, przeprowadzonego w formie wideokonferencji.

"Wszyscy wiemy, że reżim Baszara el-Asada wielokrotnie używał broni chemicznej. Dlaczego więc rząd Syrii nie został pociągnięty do odpowiedzialności?" - pytała amerykańska dyplomatka.

"Odpowiedź jest niestety prosta. Reżim Asada próbował uniknąć odpowiedzialności, utrudniając niezależne śledztwa i podważając rolę i pracę Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej" - dodała ambasador.

Jej zdaniem "sojusznicy reżimu, zwłaszcza Rosja, również starali się zablokować wszelkie wysiłki, by pociągnąć reżim Baszara al-Asada do odpowiedzialności".

"Rosja broniła reżimu Asada pomimo ataków bronią chemiczną, torpedowała prace OPCW i podważyła wysiłki w celu pociągnięcia reżimu Asada do odpowiedzialności za użycie przez niego broni chemicznej i wiele innych okrucieństw” - podkreśliła Thomas-Greenfield

Jej rosyjski odpowiednik Wasilij Nebenzia zaprzeczył tym oskarżeniom i zapewniał, że "Za radą Rosji Syria w dobrej wierze przyłączyła się do OPCW i pozbyła się wszystkich swoich arsenałów broni chemicznej".

Reklama
Reklama

Według ONZ, która w przeszłości oskarżała Syrię o ataki chemiczne, Damaszek nadal nie odpowiedział na 19 pytań, zadawanych od lat na temat obiektów, które mogłyby zostać użyte do produkcji lub składowania broni chemicznej. Syria, twierdząc, że działa zgodnie z prawem międzynarodowym, odrzuciła wszystkie oskarżenia wysuwane przez Zachód.

Opublikowany w 2019 roku końcowy raport ONZ w sprawie użycia broni chemicznej w syryjskiej Dumie w 2018 roku stwierdził, że na miasto to zrzucone zostały dwa pojemniki zawierające chlor, w wyniku czego zginęły 43 osoby. Wcześniej, według ONZ, syryjskie siły rządowe trzykrotnie użyły broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 54
Reklama
Palmel
poniedziałek, 8 marca 2021, 10:48

i co z tego że oskarżona i nic z tego nie wyniknie jeszcze Rosji pomogą Chiny bo mają wspólne cele

alakyr1
sobota, 6 marca 2021, 20:37

Zdaje się, że Carla del Ponte wyjaśniła, że za największym atakiem chemicznym na obóz w Ghucie stali rebelianci a nie Asad, a ostatni niby atak chemiczny w Dumie był mistyfikacją Białych hełmów czego dowiodła misja OPCW.

Davien
sobota, 6 marca 2021, 20:49

Alakyr, juz to ciebie przywiało:)) Ale daruj sobie te kłamstwa bo własnie w Doumie i Ghucie udowodniono na 100% ze zrobił to Asad co wywołało napad sciekłosci u Putina:)

Wielkopolski Bogusław
poniedziałek, 8 marca 2021, 02:55

Panie Davien Alakyr ma rację. Pan się nie zajmuje szukaniem prawdy tylko bezmyślnym powtarzaniem informacji z tzw. mainstreamu. Podobnych do Polskiej współodpowiedzialności za holocaust.

Gng
czwartek, 11 marca 2021, 14:15

RT to nie mainstream , nie :D

ubawiony
sobota, 6 marca 2021, 17:00

Jak można zataić coś,o czym wszyscy we wsi wiedzą.

Arystoteles
sobota, 6 marca 2021, 06:23

"Wszyscy wiemy, że reżim Baszara el-Asada wielokrotnie używał broni chemicznej. Dlaczego więc rząd Syrii nie został pociągnięty do odpowiedzialności? Ja do dziś nie widziałem żadnych dowodów. Dwa pojemniki z chlorem. Taaaaa. Zaraz podrzucą starą rakietę z nalepką znaku promieniotworczości i powiedzą ze Iran użył bomby jądrowej która szczęśliwie nie eksplodowała a głowicę ukradli partyzanci. Jak nisko upadło USA w tych swoich podżeganiach wojennych. Kryzys u kich w służbach chyba większy niż u nas.

Tani
sobota, 6 marca 2021, 02:12

To sa zarzuty smieszne,USA nie ponioslo zadnej odpowiedzialnosci za uzycie broni chemicznej i biologicznej w Wietnamie a innych rozlicza.

chiński wirus
sobota, 6 marca 2021, 23:20

Napalm, fosfor, czynnik pomarańczowy to nie jest broń masowego rażenia. Czy wyrzutnie TOS w Syrii, nominalnie używane przez rosyjskie wojska chemiczne spełniają ten warunek? Natomiast trudno się nie zgodzić z jakimś francuskim politologiem, że Chiny urządziły światu Czarnobyl do potęgi dziesiątej, świadomie lub nieświadomie, zła wola była faktem, chęć uniknięcia odpowiedzialności wobec Chińczyków, potem wobec świata była faktem, gdyby rządząca kasta poważnie potraktowała sytuację epidemię, zostałaby zduszona w zarodku. Chiny to brak szacunku dla człowieka, brak szacunku dla środowiska, pomijam to, chińscy partyjniacy muszą używać rogu bogu ducha winnego roślinożercy nosorożca jako afrodyzjaku, a kości słoniowych jako mebli, to tylko o ich prymitywiźmie świadczy. Ja nie chcę takiej przyszłości. Pod rządami Anglosasów świat cieszy się pokojem, dobrobytem i szacunkiem dla otoczenia, a że czasem trzeba komuś przyłożyć.

poniedziałek, 8 marca 2021, 02:32

"Podział broni chemicznej według kryterium sposobu oddziaływania na żywy organizm: 1. Bojowe środki trujące (głównie gazy lub lotne ciecze): A. środki duszące ? zwykle oparte na cyjankach, blokują transport tlenu przez krew z płuc do tkanek; B. środki parzące ? takie jak np. gaz musztardowy, które powodują rozległe oparzenia skóry; C. środki krztuszące ? takie jak chlor, które silnie podrażniając górne drogi oddechowe; D. środki paralityczno-drgawkowe ? takie jak np. tabun, sarin, cyklosarin, które działaja na układ nerwowy człowieka; E. środki halucynogenne i usypiające, zwane psychogazami ? (takie jak LSD czy BZ). 2. Bojowe środki pomocnicze: A. lakrymatory ? czyli gazy bojowe; B. defolianty ? takie jak DDT czy dioksyny ? które są silnie toksyczne dla roślin i umożliwiają szybkie „oczyszczanie” zalesionych terenów; C. środki zapalające ? takie jak np. napalm, które służą do wzniecania pożarów; D. zasłony dymne ? które są stosowane na polu bitwy w celu wprowadzania elementu zaskoczenia[20]." Ten, no tego, no jak ale amerykanie?

nebez
piątek, 5 marca 2021, 21:55

Dlaczego więc rząd Syrii nie został pociągnięty do odpowiedzialności?" - pytała amerykańska dyplomatka. A dlaczego amerykanów nie oskarżono za Wietnam, Irak, Libie, Syrie, Afganistan, Jugosławie, Serbie, ukraine, Gruzje, Jemen, wenezuele, Kube. itd..

środa, 10 marca 2021, 10:12

Amerykanie używali broni chemicznej w serbii?? Może na Ukrainie?

piątek, 12 marca 2021, 15:35

Ciekawe czym jest uran, niby zubożony ale nadal uran. Prosze poczytać co na ten temat maja do powiedzenia zachodnie źródła.

sobota, 6 marca 2021, 10:00

A czemu nie pyta

Wiki
sobota, 6 marca 2021, 09:42

Większość rozpoczęcia tych konfliktów przypisywana jest Rosji.

Kościuszko
sobota, 6 marca 2021, 11:25

No nie. Za rozpad Jugosławii odpowiadają właśnie Amerykanie.

dasdasdasdasD
poniedziałek, 8 marca 2021, 11:49

Dobre, Jugosłowianie nie chcieli być razem, tak jak Czesi i Słowacy i to tyle w temacie.

Kościuszko
wtorek, 9 marca 2021, 21:38

I z tego powodu Amerykanie oferowali kredyty Chorwatom warunkując je oderwaniem od Jugosławii??? Kolego pójdź do szkół...

sobota, 6 marca 2021, 13:32

Niemcy w tam paluszków nie wtykali?

Dannn
piątek, 5 marca 2021, 21:36

W ataki chemiczne Assada, przeprowadzane wtedy gdy amerykanom było to na rękę nie wierzą już nawet małe dzieci. Nie dość, że zawsze miały one miejsce, gdy dżihadyści i Al-Kaida, ups "wojownicy o wolność" Syrii dostawali łupnia i groziła im katastrofa, to jeszcze nie miały żadnego znaczenia wojskowego (ginęło niby w nich kilku cywilów). Po czym następowały ataki amerykańskie, które miały niby przestraszyć Asada, ale też nie przestraszyły. Ot taka gra pozorów. Jak stwierdzono już dawno temu, na wojnie pierwszą ofiarą pada zawsze prawda.

Szept
piątek, 5 marca 2021, 20:36

A ci od prawdy to niby Amerykanie? Goście którzy do dziś potrafią twierdzić że Sadam produkował broń chemiczną zagrażając całemu światu??? Groteskowe.

Davien
sobota, 6 marca 2021, 09:32

Szepcik, i mówili prawdę, Saddam produkował i magazynował broń chemiczną.

fifi
sobota, 6 marca 2021, 17:05

Zgadza się. Produkował. Kto mu dostarczał komponentów?Podpowiem, tym razem to nie Rosja.USA nie potępiły Iraku gdy ten użył broni chemicznej w czasie wojny z Iranem.Bo to im było na rękę. Obłuda do kwadratu.

Davien
sobota, 6 marca 2021, 20:51

Akurat Rosja dostarczała najwiecej broni Irakowi a patrząc na waszą reakcje to na zasobnikach z gazem był pewnie napisane cyrylicą "własność ZSRS"

Palmel
poniedziałek, 8 marca 2021, 10:54

to np Niemcy budowali fabryki chemiczne Kadafiemu w Libii

Palmel
poniedziałek, 8 marca 2021, 10:53

nie znam takiego kraju jak ZSRS było ZSRR tak było na mapach i tak jest w podręcznikach nie próbuj zmieniać jak ipn bo dodajesz mi trochę pracy w tylu tyś książek w bibliotekach miejskich już musiałem to poprawiać ale dzięki ich pracownikom poprawiam skutecznie, a co do "gazem był pewnie napisane cyrylicą "własność ZSRS" to są tylko twoje marzenia i insynuacje

Davien
czwartek, 11 marca 2021, 17:11

Palmel, to ZSRR jest anomalią, własciwa nazwa to ZSRS a nie jakaś komunistyczna nowomowa. Choć jak widac trafiłem w dziesiątkę że taki wysyp obrońców Rosji i jej bandyckich działąń

poniedziałek, 8 marca 2021, 07:53

Ty jestes jasnowidzem wszytko widzacym.

niedziela, 7 marca 2021, 18:01

Akurat samej broni chemicznej jak i fabryk do jej produkcji to Irakowi nie dostarczali rosjanie. Nie jest tajemnicą kto to robił.

środa, 10 marca 2021, 10:15

Nie jest też tajemnicą, że Hussain i Asad używali broni chemicznej przeciw własnym obywatelom.

gegroza
niedziela, 7 marca 2021, 01:01

po inwazji na Irak nie znaleziono żadnej broni chemicznej ! Takie są fakty. Jeśli ktoś twierdzi inaczej to kłamie

Piotr
niedziela, 7 marca 2021, 08:31

A w Syrii Asad użył broni chemicznej i są na to niepodważalne dowody, a jak ktoś twierdzi inaczej to kłamie.

niedziela, 7 marca 2021, 18:01

No nie ma niepodważalnych dowodów.

Piotr
niedziela, 7 marca 2021, 21:33

No są niepodważalne dowody w tym przypadku

poniedziałek, 8 marca 2021, 02:30

Dawaj te dowody.

w.
sobota, 6 marca 2021, 10:17

Gdzie i kiedy? Jak wspólnie z Turcją walczył z Kurdami?

Wania
piątek, 5 marca 2021, 20:32

Rosja tez zablokowała rezolucję o uznaniu jej za dokonującą zbrodni wojennych, poprzez bombardowania szpitali lekarzy bez granic. Gdy organizacja lekarze bez granic przekazala współrzędne szpitali walczącym stronom Rosja je zbombardowala. Ostatnio nawet pokazali filmik obrazujący celność iskanderów trafiających w szpitale.

Rastafari
sobota, 6 marca 2021, 13:48

Warto tu dodać, że ewakuowane szpitale

gegroza
piątek, 5 marca 2021, 18:54

jedna i druga strona używała resztek broni chemicznej

Davien
sobota, 6 marca 2021, 08:34

Cieżko nazwać resztkami wielokrotne ataki Asada z uzycie broni chemicznej zrzucanej z samolotów/Smig łowców czy atakach pociskami artyleryjskimi z gazem. A niby gdzie rebelianci czy SDF uzywali broni chemicznej?

Qwe
sobota, 6 marca 2021, 15:30

Napisz jeszcze jakich to używali środków. Jeśli masz odwagę.

sobota, 6 marca 2021, 08:17

Nie mają już na co nałożyć sankcje to umyślili sobie teraz broń chemiczna .

AutorJaśko
piątek, 5 marca 2021, 18:35

Przecież za tymi atakami stoją służby Izraela.

środa, 10 marca 2021, 10:18

Za Czarnobyl też?

Piotr
niedziela, 7 marca 2021, 21:34

A nie GRU czy ruskie FSB ?

piątek, 5 marca 2021, 23:08

nie Amerykanie?

qwert
sobota, 6 marca 2021, 15:23

Na jedno wychodzi

Jehowa
sobota, 6 marca 2021, 14:19

To jest to samo.

autor widmo
piątek, 5 marca 2021, 17:33

Z tego co się orientuję to chlor ma wielorakie zastosowanie.Wystarczy zająć w jakiejś wiekszej miejscowości wodociągi ,zeby wejść w jego posiadanie.

Davien
sobota, 6 marca 2021, 09:33

Ale jeszcze trzeba mieć śmigłowce i bomby beczkowe by go uzyc tak jak był uzywany

Qwe
niedziela, 7 marca 2021, 11:17

Kolego widziałeś kiedykolwiek jak przechowuje się chlor??? W beczkach??? Chyba w beczkach śmiechu... Zanim dalej będziesz brnął w takie idiotyzmy przynajmniej zajrzyj do netu lub zgłoś tym co ci te kartki piszą...

Kapitan LWP
niedziela, 7 marca 2021, 22:40

W mojej jednostce przechowywany był w 30l. beczkach

Piotr
niedziela, 7 marca 2021, 21:38

Dobra... już nie jęcz, wystarczy odpowiedni pojemnik beczko-podobny...

tyle w temacie
sobota, 6 marca 2021, 17:07

Do prowokacji nie trzeba żadnych latających środków przenoszenia.

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 11:13

Wiec mimo twich kłamstw ni była to zadna prowokacja.

Tweets Defence24