Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Szesnaście Su-34 dla Rosji w 2017 roku

Fot. syria.mil.ru/
Fot. syria.mil.ru/

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o planach dostarczenia siłom powietrznym tego państwa 16 samolotów Su-34 w 2017 r.

Wiceminister obrony narodowej Rosji Jurij Borisow przekazał 10 marca 2017 r. informację o planach dostarczenia rosyjskim siłom powietrznym 16 nowych samolotów Suchoj Su-34. Nowe samoloty mają trafić do służby do końca roku.

16 nowych maszyn to część z zamówionych w Nowosybirskim Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego 92 samolotów tego typu, jakie trafią do służby w lotnictwie wojskowym. Zdaniem rosyjskiego wiceministra realizacja zamówienia wyprzedza o rok założony plan dostaw. Borisow poinformował media, że "zobowiązania producenta na ten rok zostaną z całą pewnością wypełnione, plan dostaw jest uzgodniony i nie spodziewamy się żadnych niespodzianek".

Wiceminister obrony narodowej Rosji dodał również, że "Su-34 to przedstawiciele praktycznie nowej generacji samolotów", z uznaniem wyrażał się też o służbie tych maszyn w działaniach nad Syrią.

Czytaj też: Rosyjski "poligon" bomb kierowanych w Syrii. Su-34 na Bliskim Wschodzie.

Choć główną rolą Su-34 są misje bombowe, samoloty te są również zdolne do zwalczania celów powietrznych poza obszarem widoczności wzrokowej, dzięki wielofunkcyjnej stacji radiolokacyjnej W004 posiadającej antenę z pasywnym skanowaniem elektronicznym. Su-34 mogą przenosić pociski kierowane powietrze-ziemia i powietrze-powietrze jak np. R-73 i R-77 oraz bomby kierowane i niekierowane. Uzbrojenie o łącznej masie sięgającej 8 ton jest przenoszone na 12 pylonach pod skrzydłami i kadłubem. Podczas działania na niskim pułapie Su-34 osiąga prędkość 1,2 Macha i ma zasięg 1100 km. Samolot posiada również możliwość tankowania w locie.

Reklama

Komentarze (10)

 1. tadek

  ale co nam do tego ? niech sobie kupią i 160 jak je tak lubią..po Ukrainie gdzie utknęli już od paru lat i nie zrobili kroku do przodu to widać że nic już nie mogą, ,,geniusz" Putina sprawił że jak TRUMP zechce to postawi mu rakietkę 600km od Moskwy i 180km ods Piotrogradu ! WOŁODIA domysli się jakie tam ,,prezenciki " dla niego czekają ? jak myślicie? I TO BYŁOBY TYLE TYCH DYWAGACJI!

  1. Lajq

   Przecież na ukrainie przecież osiągnęli wszystko co chcieli, więc jakie utknęli?

  2. 23lata

   W Ukrainie nie utknęli drogi panie. Robią wszystko z planem państwo zdestabilizowane - nikt ich nie przyjmie do UNII ani do NATO. sami wrócą do ruskich

 2. Darek S.

  Ja mam wrażenie, że ta maszyna jest chyba troszkę bezpieczniejsza dla pilota od A-10. Podobno trochę taniej kosztuję też latanie tym ustrojstwem. No i koszt pozyskania jest bardzo niski. Cóż, gdyby nie obecne sojusze wojskowe, pewnie chętnie byśmy to kupowali, tak jak Mi-17. Pewnie kilka osób stwierdzi, ze nie prawda, bo chętniej kupowalibyśmy najdroższe z możliwych modele uzbrojenia, bo przecież jesteśmy super bogaci.

  1. Lavi

   Ja myślę, że Su34 i A10 to "trochę" inny typ maszyn.

  2. Davien

   Su-34 jest odpowiednikiem jezeli chodzi o zadania dla F-15E nie dla A-10. Jego odpowiednikeim jest Su-25, troche ci sie maszyny pomylily.

 3. Azza

  Wypada bardzo blado w porównaniu np. do F15E która może zabrać praktycznie 2x więcej uzbrojenia i nowocześniejsze rakiety.

  1. Nojatotamnwm

   F-15E przenosi do 10 ton, a Su-34 do 12 ton.

 4. obalaczmitow

  Ja wiem że trudno napisać coś z głową - ale oprócz Su-34, który w zasadzie nie ma konkurencji - bo jest to ciężki bombowiec z możliwością walki powietrznej manewrowej, / poczytajcie o nowej stacji walki Tarantula/, do tego dostaną su-30, su-35, śmigłowce - w sumie w roku 2017 wojska FR mają otrzymać 160 !!!! samolotów i śmigłowców - ja wiem że to wg miszczów tego forum bardzo mało.

  1. kola

   F15E jest porownywalny o kle nie zdecydowanie lepszy.

 5. Lońka

  Su-34 to odgrzewany kotlet. Żadna modernizacja tu nic nie pomoże. Ta konstrukcja ma służyć wyłącznie poprawie samopoczucia Rosjan i tyle...

  1. Marek1

   Skąd u was tyle ignorancji i głupiej bufonady ? Su-34, to b. dobry samolot bombowy, zdolny również do zwalczania celów powietrznych pozahoryzontalnych. Jego osiągi, awionika/radiolokacja i przenoszone uzbrojenie(również precyzyjne) o wagomiarze do 8 ton sprawia, że jest groźnym samolotem bojowym.

 6. bubu

  amerykanie odsprzedają nam linię produkcyjną F-16, będziemy je klepać w kraju na potęgę planowane jest 300szt. dla siebie i v4 oraz dla zea

 7. Arek

  Dla zastąpienia SU-22 Polska powinna wziąć 711 sztuk SU-34, 97 egzemplarzy samolotów Ahrlac z RPA, 7 pakistańskich czołgów al-khalid, wszystkie wycofane rumuńskie MiGi-21 oraz półtorej sztuki rakiety Taepodong-2 od Korei połnocnej

  1. Marcin

   a ja myślę że 96 F-16 ze złomowiska w Arizonie uczyni nasze lotnictwo niezwyciężonym !

 8. Zan

  Tez beda remontowac za pare lat jak kuzniecowa?

 9. lolo

  No proszę aż 16 sztuk - no ! no ! Ciekawe ile nasze MON zakupi w tym roku jakieś samoloty i czy będziemy mieć do nich jakieś realne uzbrojenie ? Mam nadzieje że nasza odpowiedz będzie adekwatna do postępu Kremla ? Mam nadzieje że nasze MON kupi na już F-35 w tej samej ilości ?

 10. Olo

  Normalnie POTĘGA ! Kupili 16 samolotów ! Prawdziwe imperium , w stanie upadłości, chyba nie mamy się z ich strony czego obawiać .

  1. Gosc

   Oni kupili 16 nowych sztuk a u nas pewnie w tym roku wyjdzie resurs na 16 sztuk i nic nie robimy. Zawsze mozna odmalowac Su22 albo MiIg29 .

  2. cooky

   my jak na razie nawet 16 nie kupilismy, a do zadań bombowych mamy super złom Su22 więc naprawdę nie masz sie czego obawiać.....

  3. olaf

   Ale to i tak więcej niż 2 niekupione cywilne samoloty dla vip?

Reklama