Reklama

Siły zbrojne

Sześciu zabitych w walkach na Ukrainie

Fot. Ministry of Defense of Ukraine
Fot. Ministry of Defense of Ukraine

Centrum prasowe ukraińskiej Operacji Sił Połączonych poinformowało dziś rano o serii 25 ataków na pozycje armii ukraińskiej w Donbasie, do jakich doszło w ciągu minionej doby.

W ich wyniku śmierć poniosło dwóch ukraińskich żołnierzy, kolejnych dwóch odniosło rany. Według informacji przekazanych przez służby prasowe strony ukraińskiej śmierć miało też ponieść czterech bojowników strony przeciwnej, rany zaś odniosło sześciu kolejnych.

Do starć doszło w rejonie miast Swietłodarsk, Awdijwka i Marjinka i wsi Krymsie, Piski, Lebedjinskie, Hnutowe, Szyrokije, Pawłopił i Wodiane. Wykorzystywano granatniki, ciężką broń maszynową i broń osobistą, ale w trakcie trzech ataków separatyści mieli też użyć broni zakazanej na mocy postanowień mińskich.

Najbardziej zacięty przebieg miało starcie w pobliżu wsi Krymskie, gdzie doszło do próby przejęcia pozycji wojsk wiernych rządowi w Kijowie przez grupę dywersyjną tzw. "separatystów". W trakcie walki zginęło dwóch żołnierzy ukraińskich i czterech separatystów, sześciu kolejnych zostało rannych. Ukraińcy twierdzą, że w części starć działaniami separatystów kierowali żołnierze rosyjscy.

Reklama

Komentarze (19)

 1. Davien

  Panei zły, Wg Moemorandum Budapesztańskiego Stany i WB miały podjąc działąnia jedynie w razie uzycia broni broni jądrowej przeciwko ukrainie lub grożby takiego uzycia, naprawdę warto przeczytac memorandum. Forum ONZ nie jest organem mającym to rozstrzygać, to sprawa RB ONZ a tam jakby pan zapomniał rosja ma prawo veta. I nie ani stany ani WB nie są tu niczemu winne, wiec nie wybielaj rosji na siłę.

 2. zły

  Panie Davien naruszeniu granic Ukrainy winna jest wyłącznie Rosja ale grzech zaniechania popełniły (tak umiłowane przez ciebie) Stany wspólnie z Wielką Brytanią, które wbrew Memorandum Budapesztańskiemu nie zrobiły w zasadzie nic istotnego na forum RB ONZ. A przy rządach Trumpa umowy z USA są jeszcze mniej warte i nie ma żadnej gwarancji, że po wydaniu 2 mld $ na ewentualną amerykańską bazę w Polsce Trump nie dogada się z Putinem i nie zabierze chłopaków do domu.

 3. fasdf

  Rosji opłaca sie trzymać \"bliską zagranicę\" w szachu. No chyba że Ukraina zrobi to co jej karzą. Tak samo nie oddadzą wraku samolotu ze Smoleńska.

 4. Davien

  LLg Rosjanie mieli raczej dokładne rejestry i to oni a nie Amerykanie przejmowali ta broń wiec na pewno dopilnowali by całą wywieżć. Natomiast na Ukrainie z pewnością potrafiliby skonstruować głowice jądrową, maja dostep do materiałów rozszczepialnych ale to się im po prostu nie opłaca> jakby cos takiego zrobili i uzyli to Rosja praktycznie otrzymałąby wolna rękę w sprawie Ukrainy

 5. Fun funów USA

  Prawda jest taka, że sytuacja na wschodzie Ukrainy jest niestabilna i taka pozostanie do czasu dopóki Rosja nie zdecyduje inaczej. Sytuacja gospodarcza Ukrainy staje się z dnia na dzień coraz gorsza i wegetuje ona tylko dzięki zachodnim pożyczkom. Problem jest jeszcze większy gdyż w roku następnym Ukraina będzie musiała zacząć spłacać raty idące w mld. USD od kredytów zaciąganych od 2015 roku (m. in. w MFW, który teraz jeszcze dodatkowo wstrzymał kolejne transze kredytu w związku z nierealizowaniem przez ukraiński rząd wymaganych reform)), oraz mające się odbyć wybory. I zaklinanie rzeczywistości przez dzieciaki twierdzące, że \"w Rosji jest kryzys finansowy\" kiedy ta odnowiła rezerwy walutowe, rozkręca \"gospodarkę\", pozostaje największym producentem ropy, zbudowała w rekordowym czasie most na Krym czy zorganizowała Mundial za 12 mld. USD są żałosne. Rosja \"przetrwała\" sankcje i idzie naprzód czy to się komuś podoba czy nie. A bełkot typu \"obniżająca się jakość wypowiedzi, mechanizm dość prosty - mniej pieniędzy na propagandę -> niższy sort intelektualnego pułapu pracowników odpowiedzialnych za kreowanie obrazu rosyjskiej agresji na Ukrainie\" żałosny nawet nie jest. Świadczy o całkowitym oderwaniu od rzeczywistości (dane ekonomiczne można przecież znaleźć w sieci w 5 minut) i zastąpieniu jej światem fantazji i myślenia \"życzeniowego\" (problem ten został dość szeroko opisany w \"specjalistycznej\" literaturze). Chroń nas więc Boże przed takimi (pseudo)patriotami!

 6. Jarema

  Putin od dawna ma już połączenie lądowe z Krymem. Most drogowy już działa niedługo zacznie działać most kolejowy. W tym roku Krym bije rekordy turystów.

 7. LLg

  @zły: Tak swoją drogą, ciekaw jestem, czy Ukraina nie zostawiła sobie w zanadrzu kilka głowic na czarną godzinę. Jak miała broń A na swoim terytorium to grzechem byłoby nie skorzystać. Pytanie jak dokładne rejestry mieli Rosjanie i czy zależało im, żeby takie dokładne rejestry dostali Amerykanie.

 8. tak tylko... (Michał Rakowski)

  W Rosji czuć kryzys. Finansowy. W Polsce jego symptomem jest obniżająca się jakość wypowiedzi, mechanizm dość prosty - mniej pieniędzy na propagandę -> niższy sort intelektualnego pułapu pracowników odpowiedzialnych za kreowanie obrazu rosyjskiej agresji na Ukrainie. Żałosne...

 9. wania

  jirlij - przekraczają te konwoje - mieszkam blisko przejścia to widzę ? A ile towaru wjeżdża bez oclenia - na specjalnych taryfach - nocą ?

 10. nic nowego

  Też mi sensacja... co drugi o mundialu pisze, że się skończyło i się zacznie, tylko co? Tam trwa to cały czas bez przerwy. W samym tylko czerwcu jednostki podległe po-majdanowemu rządowi w Kijowie straciły 21 ludzi, w lipcu 13, a w maju 18. Licznik tam obecnie wskazuje (jeśli idzie o stronę Kijowską) 4006 zabitych oficjalnie w tym i są to straty nie tylko od ognia przeciwnika.

 11. Davien

  Panei zły, USA, Rosja i WB grawantowały w Memorandum Budapesztańskim że nie naruszą granic Ukrainy, no i zobacz kto dotrzymał traktatu a kto go bezczelnie złamał wiec nie wciskaj kitu bo winna jest wyłacznie Rosja

 12. wer

  Prawdopodobnie realizuje się scenariusz, że po wygaszeniu Syrii, Putin weźmie się za Ukrainę.

 13. PKP kargo

  Liczę na to, że ci wszyscy polskojęzyczni co opowiadają się za Ukraina... Porzuca co mają w Polsce i pojedziecie walczyć ze złymi separatystami w ukraińskich barwach za fabryki czekoladek Poroszenki w Rosji, wolny Krym i Ukraiński Wolyn...

 14. zły

  @el Ukraina nie jest w Unii więc UE może się interesować tą sprawą z dobrej woli ale prawdziwymi zainteresowanymi są Wielka Brytania i USA, którzy mieli gwarantować nienaruszalność terytorium Ukrainy po rezygnacji z broni A. Tylko, że Wielka Brytania ma Ukrainę tam gdzie miała Polskę w \'39 roku a Trump też coraz bardziej odpuszcza Putinowi więc nie ma co na niego liczyć.

 15. jrli

  Kolejny konwój humanitarny dojechał i dowiózł \"bratnią\" pomoc

 16. tak właśnie jest

  Prawda jest taka, że na zachód od Dniestru wszyscy wiedzą jak wygląda sytuacja polityczno-gospodarcza na Ukrainie. I smutne realia biznesu są takie, że na wojnie można doskonale zarobić. Nie tylko Amerykanie sprzedają broń Ukrainie, ale też i Niemcy, Francuzi oraz również i my. I przyjdzie czas, kiedy Ukraina będzie musiała za to zapłacić. Każdy wie, że nie ma czym, więc każdy wie, jak się rozliczą. Putin otrzyma połączenie lądowe z Krymem i nikt nie będzie tego kwestionował.

 17. Observer

  Ta informacja jest niepokojąca i niesie za sobą groźbę eskalacji konfliku i być może jest tego oznaką więc bacznie spogladajmy na takie doniesienia i róbmy swoje aby nie znleźć się w takiej sytuacji.

 18. el

  Zapewne do jesieni tego roku Putin uzyska lądowe połączenie z Krymem, a skostniała UE nawet nie zdąży pierdnąć w odpowiedzi do tego czasu. Putin dostał zielone światło do załatwienia tematu na Ukrainie i nie przepuści okazji. Ten kto jest w temacie doskonale wie co mam na mysli.

 19. Sailor

  Znaczy się już po Mundialu.

Reklama