Reklama

Geopolityka

Szef MON na Bałkanach; z Chorwacją współpraca dot. śmigłowców i sił specjalnych

Szef MON Antoni Macierewicz. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl
Szef MON Antoni Macierewicz. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

Polska siły specjalne będą wspierać budowę centrum doskonalenia NATO, które ma powstać w Chorwacji – zapowiedział w poniedziałek w Zagrzebiu szef MON Antoni Macierewicz. Poinformował także o możliwości współpracy przy remoncie śmigłowców. Minister jest na Bałkanach od niedzieli. Odwiedzi także Czarnogórę i Albanię.

Wizyta szefa MON w trzech bałkańskich państwach NATO potrwa do wtorku. W poniedziałek, po spotkaniu z ministrem obrony Chorwacji Damirem Krstičeviciem Macierewicz poinformował, że polskie siły specjalne będą wspierać budowanie centrum doskonalenia NATO, które ma zostać uruchomione w Chorwacji. – Porozumieliśmy się co do uczestnictwa polskich sił specjalnych we wsparciu budowania centrum doskonalenia NATO, które Chorwacja zamierza uruchomić – powiedział minister.

Chorwacja ma doświadczenia, z którymi my chętnie się zapoznamy, a z kolei polskie siły specjalne – Jednostka (Wojskowa) Komandosów, jednostka Nil, jednostka Grom, te wszystkie inne, które są skupione w Wojskach Specjalnych – mają historię tak długą i tak pełną wielkich osiągnięć, że chętnie się nimi podzielimy.

szef MON Antoni Macierewicz

Minister poinformował także, że oba kraje porozumiały się co do możliwości współpracy przy remoncie śmigłowców. – To ważne przedsięwzięcie zarówno dla Chorwacji, jak i dla Polski – powiedział Macierewicz cytowany na stronie internetowej MON. Zapowiedział, że teraz nastąpią techniczne rozmowy między zakładami. Ocenił, że chorwacka propozycja jest interesująca. Chorwacja dysponuje m.in. śmigłowcami z rodziny Mi-8/17.

Macierewicz podziękował też swojemu chorwackiemu odpowiednikowi za wysłanie do Polski pododdziału artylerii. Ma on wejść w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonuje w Polsce, w rejonie Orzysza w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na jego wschodniej flance (ang. enhanced Forward Presence, eFP).

Trzon batalionu stanowią żołnierze z USA, wspierani przez pododdział rozpoznawczy z Wielkiej Brytanii i przeciwlotniczy z Rumunii. Żołnierze z tych państw są w Polsce od wiosny. Chorwaci, w liczbie do 90, dołąćzą do nich w ciągu najbliższych dwóch tygodni – zapowiedział Krstičević.

Macierewicz podziękował także Chorwacji za udział w pracach znajdującego się w Polsce centrum doskonalenia kontrwywiadu NATO.

Szef MON zapowiedział podpisanie dwustronnego porozumienia o współpracy wojskowej w trakcie wizyty chorwackiego ministra obrony w Polsce. Podkreślił zbliżone poglądy obu ministrów na obronę europejską.

W poniedziałek szef MON spotkał się także z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem. Odwiedził również fabrykę broni HS Produkt. 

Czytaj więcej: Ppłk L'Heureux nowym dowódcą batalionowej grupy bojowej NATO

Macierewicz wizytę w Chorwacji rozpoczął w niedzielę. Razem ze swoim chorwackim odpowiednikiem uczestniczył w jubileuszowej 25. pielgrzymce służb mundurowych w miejscowości Marija Bistrica. Również wówczas Macierewicz dziękował Chorwacji za zaangażowanie na wschodniej flance NATO. Z kolei Krstičević podkreślał, że dla Chorwacji Polska jest krajem przyjacielskim i braterskim.

Plan podróży szefa MON po Bałkanach obejmuje także wizyty w Czarnogórze (w poniedziałek po południu) i Albanii (we wtorek) oraz rozmowy z ministrami obrony tych państw – Predragiem Boškoviciem i Oltą Xhaçką.

Czarnogóra od czerwca jest oficjalnie 29. członkiem NATO. Z kolei żołnierze z Albanii wchodzą w skład batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonuje na Łotwie. Polska wysłała w jej skład kompanię czołgów PT-91 Twardy z 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie. Trzon oddziału wystawiła Kanada. Pod koniec września przedstawiciele resortów obrony Łotwy i państw wchodzących w skład batalionu – Albanii, Hiszpanii, Kanady, Łotwy, Polski, Słowenii i Włoch – spotkali się bazie Adazi koło Rygi.

Zobacz też: Modernizacja śmigłowców i produkcja w WZL nr 1 [Defence24.pl TV]

RAL/PAP

Reklama

Komentarze (9)

  1. catcher

    My będziemy remontować ich śmigłowce, a oni nasze. Niech żyje współpraca między narodami !!!

  2. Orcio

    Gdyby był piłkarzem a jego słowa dryblingiem to w sprawie śmigłowców dla naszej armii wywróciłby się o własne nogi.

  3. Lewandos

    ciekawe, jakimi doświadczeniami unikalnymi mogą się z nami podzielić...

  4. Bajki dla dzieci

    Już niech ten człowiek nic nie bredzi o śmigłowcach,wpierw mieliśmy je robić z Ukrainą a teraz zrobimy z Chorwacją.... A dwa pierwsze BH lecą do nas od końca zeszłego roku....

    1. Vincold

      A wystarczy przeczytać ze zrozumieniem. Nie robić, a remontować.

  5. Cezar

    Wiadomo, Chorwacja to wiodący producent śmigłowców...

  6. Zawiedziony

    Pan Minister nie raz juz "coś" mowil. Np o pierwszych dwóch heli "najpóźniej" w... marcu! Znaczy się cytując Szekspira: Słowa, słowa, słowa.... Szkoda, ale działanie mu wychodzi dużo gorzej niż gadanie!

  7. jurgen

    jeśli da się z Chorwatami współpracować przy śmigłowcach, to czemu nie

    1. dtr

      Jeżeli to my mamy im remontować ich maszyny, to faktycznie czemu nie, ale jeśli to jest jakiś plan żeby Chorwaci remontowali nasze to nie.

  8. Kamil

    Już się bałem ogłoszenia Polsko-Chorwackiego projektu śmigłowca tak jak w wypadku Ukrainy.

  9. jurgen

    w sumie dobry ruch - Chorwacja i Czarnogóra nic nie kupią z Serbii (a tym samym pośrednio z Rosji), więc jest szansa wejść w tę lukę przy remontach i modernizacji postsowieckiego sprzętu

Reklama