Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

System BMS JAŚMIN wyróżniony po raz kolejny

 • Fot. Flickr/Geogre Rex
  Fot. Flickr/Geogre Rex
 • zdjęcie poglądowe/Fot. Kyle Pearce/Wikimedia Commons/CC 2.0
  zdjęcie poglądowe/Fot. Kyle Pearce/Wikimedia Commons/CC 2.0

Firma TELDAT została uhonorowana nagrodą GRAND PRIX w konkursie Lider Bezpieczeństwa Państwa 2017 za system zarządzania walką szczebla taktycznego BMS JAŚMIN.

Konkurs Lider Bezpieczeństwa Państwa 2017 odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wręczenie nagrody GRAND PRIX miało miejsce podczas uroczystej Gali, zorganizowanej 28 czerwca 2017 r. w Centrum Konferencyjnym MON w Warszawie. Uroczystości tej towarzyszyła wystawa rozwiązań dedykowanych dla bezpieczeństwa RP, w tym jej obronności. Przedstawiono na niej również „kompleksową i zunifikowaną paletę wyrobów wchodzących w skład Systemu Systemów JAŚMIN, w tym jego najwyżej nagrodzony BMS oraz w pełni spójne z nim inne systemy tej platformy teleinformatycznej, m.in.: HMS, DSS i JFSS JAŚMIN”.

Fot. TELDAT

Zgodnie z komunikatem: „o przyznaniu wyróżnienia dla BMS zdecydowały głównie jego: innowacyjność, perspektywiczność, kompleksowość, dojrzałość, szerokie, wieloletnie i wiarygodne sprawdzenia, zdolności interoperacyjne, referencje eksploatacyjne oraz unifikacja z innymi rozwiązaniami (sprzętowymi i programowymi) platformy JAŚMIN, w tym tymi, które w dużej ilość są wykorzystywane przez Siły Zbrojne RP”.

Jest to kolejny sukces rozwiązania opracowanego przez firmę TELDAT. System zarządzania walką JAŚMIN otrzymał już bowiem wcześniej jedenaście prestiżowych wyróżnień, w tym: nagrodę Prezydenta RP, wyróżnienie ministra Obrony Narodowej, pięć Defenderów w ramach Międzynarodowych Salonów Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz trzy nagrody Air Fair w czasie międzynarodowych wystaw lotniczych w Bydgoszczy (ostatnie takie wyróżnienie JAŚMIN otrzymał w maju 2017 r.). Firma TELDAT podkreśla, że wyróżnienia te są tym cenniejsze, że podobnego typu nobilitacji „nie posiadają inne polskie rozwiązania tej klasy”.

Fot. TELDAT

BMS JAŚMIN (Battlefield Management System) to zaawansowany technologicznie, kompleksowy i sieciocentryczny system zarządzania walką batalionu, kompanii, plutonu i drużyny lub działaniami np. ratowniczymi niższego szczebla. Jest to pokładowa wersja Sieciocentrycznej Platformy Teleinformatycznej JAŚMIN przeznaczonej do wsparcia oraz automatyzacji procesu dowodzenia i wspomaga działania struktur wojskowych na szczeblu taktycznym.

Fot. TELDAT

BMS JAŚMIN może być instalowany na różnego typu sprzęcie stosowanym w Siłach Zbrojnych: pojazdach, jednostkach pływających a także obiektach latających. „Może być również wykorzystywany w mobilnych oddziałach i pododdziałach różnego rodzaju służb publicznych, po odpowiednim dostosowaniu do ich specyficznych potrzeb itp.

Fot. TELDAT

Pomaga w tym modułowa budowa systemu, która pozwala tworzyć dowodne konfiguracje poszczególnych urządzeń pod potrzeby użytkowników i wykonywanych przez nich zadań. Teldat stosuje przy tym wydajny i odporny sprzęt teleinformatyczny oraz specjalistyczne oprogramowanie wsparcia dowodzenia i działania wojsk – BMS C3IS JAŚMIN. Całość powstała na bazie doświadczeń uzyskanych podczas wielu ćwiczeń i manewrów wojskowych: w tym specjalistycznych: NATO CWID oraz NATO CWIX.

Reklama

Komentarze (17)

 1. JSM

  W końcu armia się zdecydowała na zakup licencji na Jaśmina. Pewnie Amerykanie kazali. Teraz terminale i montować do czołgów i Rośków.

 2. Victor

  Wspaniały POLSKI produkt, liczne nagrody i tylko brak zamówień MON, które po prostu nie chce niczego od prywatnej firmy. Dramat.

 3. Sas

  WB Electronics biję na głowę ten system.

 4. Podatnik

  Mamy dobre, sprawdzone polskie rozwiązanie na poziomie światowym, dostrzegane nawet za wielką wodą. I co? Jakie utrzymali wsparcie od naszych wybrańców? Nagroda Prezydenta RP to jakiś sygnał może coś znaczy zobaczymy. Projekt Rosomak po 15 latach nie został jeszcze zakończony a główne braki to wyrzutnia PPK Spike robiona przez PGZ i właśnie BMS który jest gotowy ale zablokowany. Pewnie będziemy czekali kolejne 15 lat aż PGZ coś wymyśli albo opracuje polskie napisy do zachodniego przestarzałego systemu. Obym się mylił.

  1. gts

   Projekt Rosomak to juz jest przestarzaly. Boxer wlasnie bedzie modernziowany do standardu A2, a u nas co? Jedziemy dalej z tym samym plywajacym kaldubem, bez SPIKE i wiezy bezzalogowej? W tym czasie korzystajac z naszych doswiadczen z Agganistanu Patria przedstawia nowy wariant AMV XP... u nas dalej nic. No i nad kwestia tego BMS od PGZ to spuscmy zaslone milczenia... co tu komentowac wymysl naszych "ekspertow" z MON.

 5. fala

  To nie tylko najlepszy system ale rozwiązanie zunifikowane z tego typu SpW wykorzystywanym w WP, posiada referencje eksploatacyjne oraz certyfikaty NATO itp.

 6. Ad_summam

  Czy to przypadkiem nie ten system na który przetarg został anulowany? Bo nie spełnia wymagań. :O

  1. Odpowiadajacy

   Jeżeli chcesz wiedzieć to tylko ten może spełnić wymagania, bo jest jedynym dojrzałym i narodowym systemem tej klasy - to tyle na ten temat.

  2. K.K.

   Ten akurat spelnial, ale włodarze zechcieli kupic od państwówki, więc stary przetarg uniewazniono i rozpisano nowy dla pgz...

  3. Piotr

   Tu akurat teldat mógł być liderem wśród konkurencji

 7. oficer

  To jest jedyny system który może wiarygodnie spełnić potrzeby/wymagania WP. Liczne dowody na to są w dokumentach MON, NATO itp.

 8. Tom

  ładnie te tableciki wyglądają ale czy twórcy zdają sobie sprawę, że wszelka komunikacja bezprzewodowa może zostać namierzona - a miejsce emisji "pokryte salwą" np z Grada?

  1. Afgańczyk

   Najprościej można Ci odpowiedzieć tak i trochę podedukować. Jeżeli byłoby tak jak twierdzisz, to najlepsze i największe armie nie stosowały by takich rozwiązań, a jednak je stosują i zalecają, także NATO. Są one oczywiście stosownie zabezpieczone. Nadto komputery również pracują w sieciach przewodowych itd. i to warto wiedzieć.

 9. chcący dobrze

  Nad czym tu się jeszcze zastanawiać? Przede wszystkim kierować się dobrem SZ RP i wybierać najlepsze systemy dla nich - jest to zdrowe, proste, motywacyjne, prorozwojowe itp.

 10. Piotr34

  Co mnie obchodza wyroznienia!!!!Kiedy ta firma dostanie duzy kontrakt dla polskiej zbrojeniowki?

  1. Obywatel

   Jak zostaną zidentyfikowani i usunięci tacy szkodnicy jak np. ci którzy zostali ostatnio aresztowani za korupcję w jednej z warszawskich spółek obronnych itp. Może warto by w tym samym kontekście przyjrzeć się niektórym urzędnikom resortowym którzy mają "osiągnięcia" w wieloletnim blokowaniu dobrych firm i produktów tylko dlatego że są "nieswoje" i "niepowiązane" z nimi?

 11. kuchart

  Jeśli Polskie firmy produkują sprzęt na najwyższym światowym poziomie , sprzęt który jest niezbędny dla naszej armii , a MON nie kupuje tego sprzętu to rodzi się jedno pytanie. W czyim interesie działa obecne kierownictwo tej '' firmy '' ?. I może dodatkowo jakiego państwa jest MON-em ? .

 12. Robert

  Jak Teldat sprzeda 50% swoich udziałów PGZ, to może MON coś od nich kupi.

 13. Marek1

  No i CO z tego, AM&Co nie przewiduje zakupu BMS jaśmin !! Kiedy w końcu zrozumiecie, że jakość sprzętu NIE ma żadnego znaczenia. Dla MON liczy się wyłącznie ... pochodzenie. Sabotaż, czy głupota ?

 14. Żołnierz

  Gratulacje i jeszcze raz gratulacje !!!

 15. Znawca

  BYDGOSZCZACY SĄ KLASĄ SAMĄ DLA SIEBIE i to tyle na ten temat

 16. Michał

  Gratulacje dla firmy. Mam nadzieję, że w końcu MON przejrzy na oczy i przestanie traktować prywatną zbrojeniówkę jak trędowatych...

 17. .

  A BMS jak nie ma ,tak nie ma... PGZ nie puści bez marży 3000%

Reklama