Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środowy przegląd prasy: Zbrojny lobbing generała; Wyciszona Afera; Gen. Nosek nie może zeznawać w Sejmie; Nie lekceważmy rosyjsko-białoruskich manewrów; Głośne aresztowania, ciche wyroki
Przegląd prasy
Dziennik Polski, Zbrojny lobbing generała: Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęta śledztwo z zawiadomienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego „w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną". Według portalu dziennik.pl chodzi o wiceministra obrony narodowej Waldemara Skrzypczaka. Rzecznik prokuratury Dariusz Ślepokura powiedział wczoraj, że 16 września do prokuratury wpłynęły - za pośrednictwem prokuratury wojskowej - materiały Służby Kontrwywiadu Wojskowego. -19 września wszczęto śledztwo - dodał Ślepokura. Zastrzegł, że z powodu niejawnego charakteru sprawy nie może podać szczegółów, w tym osoby, której dotyczy zawiadomienie. Wcześniej prokurator generalny Andrzej Seremet mówił, że zdecyduje, jaka jednostka - cywilna czy wojskowa - zbada zawiadomienie SKW dotyczące rzekomego lobbingu w sprawach zbrojeniowych.
Rzeczpospolita, Wyciszona afera, Andrzej Talaga: Zdymisjonowany szef kontrwywiadu wojskowego czeka na przesłuchanie w sejmowej komisji ds. służb specjalnych, wiceminister obrony odpowiedzialny za kontrakty zbrojeniowe - pozbawiony dostępu do dokumentów tajnych. Poza kilkoma artykułami i audycjami nie słychać, by ktoś się tym specjalnie przejął. Szkoda, bo w tle owej wyciszonej afery są kontrakty na sprzęt dla polskiej armii rzędu prawie 140 miliardów złotych i - co jeszcze ważniejsze - jej modernizacja. Nie można wykluczyć, że kontrwywiad zarzuca Waldemarowi Skrzypczakowi, byłemu szefowi Sztabu Generalnego WP, korupcję. Dotyczy ona okresu, gdy po odejściu z armii był lobbystą izraelskich koncernów zbrojeniowych. W środowisku producentów i sprzedawców broni huczy od plotek - kto bierze i za co. Branża ta na całym świecie jest podatna na korupcję, bywa ona nawet tolerowana przez rządy jako dodatkowa forma promocji. Nigdy jednak kraje cywilizowane nie pozwalają, by obce koncerny zbrojeniowe korumpowały ich urzędników.
Gazeta Wyborcza, Wojna generałów. ile wydaje wiceminister Skrzypczak, Paweł Wroński: (...) Wniosek szefa MON w sprawie dymisji gen. Noska ma zaopiniować komisja ds. służb specjalnych. - Generał Nosek chciałby złożyć wyjaśnienia na temat powodów jego odwołania przed komisją ds. służb, niestety, uniemożliwiła to postawa przewodniczącej komisji Elżbiety Radziszewskiej z PO - powiedział "Gazecie" członek komisji, poseł Ruchu Palikota Artur Dębski. Jego wniosek o zaproszenie Noska poparł poseł PiS Marek Opioła. Elżbieta Radziszewska - twierdzi Dębski - uznała, że nie ma powodów, by generał był obecny na posiedzeniu, opinia komisji bowiem nie jest wiążąca.(...) Jak się dowiadujemy, głównym powodem odmowy dostępu do informacji niejawnych dla gen. Skrzypczaka jest doniesienie o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa, które kontrwywiad wojskowy złożył w kwietniu tego roku. Miało ono dotyczyć przyjęcia korzyści majątkowych. Wątpliwości SKW wzbudziły kontakty generała z lobbystami różnych firm zbrojeniowych oraz przeprowadzony bilans wydatków i dochodów. Wynika z niego, że gen. Skrzypczak zdecydowanie więcej wydaje, niż zarabia.
Gazeta Polska Codziennie, Gen. Polko: Nie lekceważmy rosyjsko-białoruskich manewrów, Jacek Lizinkiewicz: - Pierwszym działaniem z naszej strony powinno być przedstawienie całego problemu sojusznikom z NATO, gdyż jesteśmy państwem granicznym paktu. Należy odpowiednio zareagować, tym bardziej że scenariusze, które są ćwiczone, nie są pokojowe - mówi "Codziennej" gen. Roman Polko, były szef BBN-u. - Jednocześnie warto podjąć działania i zacząć przeprowadzać podobne manewry obronne na własnym terenie. Dziś często o tym zapominamy, skupiając się głównie na misjach zagranicznych - mówi nam gen. Polko. - Mam nadzieję, że te manewry są cały czas obserwowane, a nasze służby zbierają na bieżąco informacje. To niezbędne, aby pokazać, z jak poważną sytuacją mamy do czynienia.
Polityka, Głośne aresztowania, ciche wyroki, Juliusz Ćwieluch: Korupcja to dobry towar. Łatwo się nią handluje, zwłaszcza w mediach. Tym razem trafiło na wojsko i 22 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Były spektakularne doprowadzenia na przesłuchania, nagłówki o wielomilionowych stratach. O tym, że sąd odstąpił od aresztowań, pisano już znacznie mniej. Po takim zadęciu głupio informować, że ci wielcy przestępcy wyszli za poręczeniem 80 tys. zł. To niemal reguła, że głośne aresztowania i spektakularne sprawy o korupcję w wojsku jakoś się kurczą, rozmywają, ciągną się latami. A wyroki bardzo często nie powalają nie tylko opinii publicznej, ale nawet samych oskarżonych. W zeszłym roku prokuratorzy wojskowi pracowali nad 2898 sprawami o przestępstwa i wykroczenia. W tym samym roku do sądów skierowali 283 sprawy. 37 aktów oskarżenia dotyczyło spraw o korupcję. W liczbach wygląda to okazale. W rzeczywistości gorzej.
XYZ
No cóż, w tzw. mediach jest taki sam syf jak w polityce. A wyjątki, np. ten portal - tylko potwierdzają regułę.