Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Podwodne drapieżniki czają się w Bałtyku; Rakiety manewrujące - polski sen o potędze; Odpowiedź sojuszu na prowokacje Rosji; I ty możesz zrzucić się na karabiny

fot. DCNS
fot. DCNS

Środowy przegląd prasy pod kątem obronności.

Adam Zadworny, Gazeta Wyborcza, Podwodne drapieżniki czają się w Bałtyku"Okręty podwodne, podobnie jak czołgi, wydawały się na początku wieku bronię archaiczną. Dziś wszyscy na wyścigi odbudowują podmorskie floty". Autor opisuje obecny stan polskiej floty podwodnej i jej perspektywy rozwoju, związane z kupnem nowych jednostek.


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Pit-Radwar sięga po półprzewodniki: "Radary produkujemy (...) od 80 lat, a teraz zbrojeniówka chce je uczynić narodową specjalnością". Dziennik przedstawia propozycje polskich zakładów zbrojeniowych, chcących wykorzystać możliwość współpracy z Amerykanami do wkroczenia w erę radarów półprzewodnikowych.


Adam Zadworny, Gazeta Wyborcza, Rakiety manewrujące - polski sen o potędze: "Dla potęg militarnych rakiety manewrujące to broń, która może zmienić losy wojny. Dla słabszych państw, jak np. Polska, jest to przede wszystkim tzw. broń odstraszania (...)". Perspektywy kupna przez naszą armię pocisków manewrujących i krótki przegląd ich możliwości i producentów.


Ludwik Dorn, Dziennik Gazeta Prawna, Ból głowy i kłopot: artykuł poświęcony również tematowi modernizacji polskiej floty podwodnej. "(...) największym przeciwnikiem pozyskania rakiet manewrujących (..) i jednocześnie największym zwolennikiem (...) U-212A jest dowództwo Marynarki ".


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, Odpowiedź sojuszu na prowokacje Rosji: "Na Morzu Północnym rozpoczęły się manewry "Dynamic Mongoose" (...). Jednostki marynarki wojennej z 11 państw, w tym niewchodzącej w skład NATO Szwecji, rozpoczęły w poniedziałek dwutygodniowe wielkie manewry (...).


Piotr Subik, Polska - Głos Wielkopolski, I ty możesz zrzucić się na karabiny: "Każdy (...) będzie mógł przekazać darowiznę lub spadek na zakup broni dla naszych żołnierzy". Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje obecnie nad nowelizacją prawa, która pozwoliłaby na przekazywanie wsparcia finansowego przez obywateli Polski na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP.


Wojciech Mucha, Gazeta Polska, Odessa pod napięciem: "W wielu obwodach Ukrainy odnotowywany jest skrajnie wysoki stopień zagrożenia rosyjską agresją. I nie chodzi tylko o zajęte przez prorosyjskich terrorystów części obwodów ługańskiego i donieckiego. - Dla Putina najwspanialsza wiadomość byłaby taka, że krew płynie po schodach potiomkinowskich w Odessie".

Reklama

Komentarze (3)

 1. sokole oko

  " I ty możesz zrzucić się na karabiny ", tak jak przed II WS zbierać chcą datki na broń. To oznacza że na pewno będzie wojna !!!

  1. ppł Alojzy Bombel

   Wojny były są i będą i nic i nikt tego nie zmieni. Wojny napędzając rozwój technologiczny i stanowią naturalna depopulację są również stymulatorem procesów rozwojowych.

 2. ziom

  A POgonić złodzei! Wsadzają swoich ludzi w każdą możliwą państwową spółkę, mnożą zarządy ponad miarę, mnożą urzędy i urzędników, marnują podatki na lewackie i partyjne projekty ideologiczne typu penodolino, dofinansowanie aborcji, gejotęcze, a nie ma nikogo do pilnowania mostu, a teraz chcą wyciągać łapska po mój majątek? A won mi stąd! Kopa w d... i wynocha za drzwi.

 3. sorbi

  "Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP"??!!!, z którego rządowa wataha będzie łatać dziury budżetowe? Albo jak znajdzie się na nim uzbieranych np. 20mln zł, to równowartość tej kwoty przeznaczoną na innym program modernizacyjnmy, zwrócą na koniec roku do budżetu??!! Wała!!!. CHcą tworzyć fundusz grając na emocjach i patriotyzmie, a nie potrafili przez 8 lat wydawać tego co mieli!!!!!!!!! Rząd szuka znowu haka i pieniędzy, aby móc ławać dziury swojej nieudolności i niekompetencji!!!!. A ponieważ coraz mniej ludzi im wierzy i w związku z zagrożeniem na wschodzie, uderzają w werbel patriotyzmu !!!!! Kocham Polskę i polską armię ,ale nienawidzę PO-lskich kłamców, oszustów, złodziei, nepotystów, manipulantów itd.itp. i dlatego nie dam złamanego grosza - że o całym nie wspomnę!!! CHcecie pieniędzy na broń? Sam sobie kupię "kałacha" na własność z całym wyposażeniem i umundurowaniem, a wy tylko pokażcie, w której jednostce, czy na której strzelnicy będę mógł go trzymać i trenować. Ale będzie tylko mój i to będzie gwarancja wydanych na 'Fundusz" pieniędzy!! A jak mnie Bóg do siebie powoła, to przekażę go innemu patriocie. Ale będę wiedzał na co wydałem kasę - nie na kolejny stołek w administracji, nagrodę ,albo premię dla jakiegoś POciotka, czy na załatanie dziury w gminnej drodze, aby jakaś rządowa marionetka mogła dalej piastować swoją nepotystyczną posadkę!!!!!!!!!!!!!!

  1. sokole oko

   Sorbi... dobrze mówisz, popieram 100 %

  2. OMEN

   Taa... 100% racji, Panie Sorbi! Najpierw niech MON wykaże, że potrafi skutecznie i uczciwie wydać wszystkie pieniądze otrzymane z budżetu Państwa, a dopiero potem niech wyciąga rękę po datki od społeczeństwa. Skąpy na obronę kraju nie będę!

  3. K

   Sorbi - 100 % racji!!! Nie będą naszymi pieniędzmi załatwiać polityczne deal'e jak w przypadku caracala

Reklama