Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: PHO bliskie realizacji indyjskiego kontraktu; Radziszewska szefową speckomisji; Konsolidacja zbrojeniówki odsunięta w czasie

200 WZT-3 być może niebawem jednak trafi do Indi. Fot. Wikipedia
200 WZT-3 być może niebawem jednak trafi do Indi. Fot. Wikipedia

Środowy przegląd pod kątem bezpieczeństwa.



Polska Głos Wielkopolski, Radziszewska szefową speckomisji- Elżbieta Radziszewska (PO) została wczoraj wybrana na szefową sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Funkcja przewodniczącego speckomisji jest rotacyjna. Zmiana następuje co pół roku. Od lutego szefem komisji był Marek Opioła (PiS), a wiceprzewodniczącą Radziszewska. Radziszewska jest posłanką okręgu piotrkowskiego od 1997 r. W speckomisji zasiadła po raz pierwszy.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, Bojowo do Azji. Bumar blisko kontraktu z Indiami- Według nieoficjalnych informacji na finiszu są rozmowy w sprawie sprzedaży około 200 wozów zabezpieczenia technicznego do Indii za 800 mln zł (...) Według nieoficjalnych informacji do podpisania kontraktu ma dojść już we wrześniu. Przy czym strona indyjska zadeklarowała chęć odstąpienia od niekorzystnych dla polskiej firmy klauzuli kontraktu (...) Według naszych informatorów w negocjacjach przełomowe znaczenie ma deklaracja ze strony indyjskiej, że chce odstąpić od „ponadnormatywnych" i restrykcyjnych kar umownych w przypadku niewypełnienia warunków kontraktu ze strony polskiej. WZT oficjalnie produkowane są w Indiach przez spółkę indyjską BEM. Z wypowiedzi naszych informatorów wynika, że to Indie dążą do wyjaśnienia sprawy i zawarcia kontraktu.

Czytaj także: Kto i dlaczego blokuje rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego?

Marek Henzler, Polityka, To może wypalić- Wiceminister Baniak nie ma już zbrojeniówki w swoim portfelu kompetencji (...) Główni gracze zapewne doszli do przekonania, że Baniak innej koncepcji już nie wymyśli i sporu o jej model miedzy MSP a MON (w tle z Hutą Stalowa Wola i podległymi ministrowi obrony Wojskowym i Przedsiębiorstwami Remontowo-Produkcyjnymi) nie uda się zakończyć czy choćby załagodzić (...) Oddanie nadzoru nad zbrojeniówką Gawlikowi, który swe nowe zadanie musi dokładnie poznać, pozwoli jakoś usprawiedliwić odsunięcie terminu decyzji o dalszej konsolidacji.

Nasz Dziennik, 150 tysięcy za Nangar Khel- Major Olgierd C, prawomocnie uniewinniony w sprawie ostrzelania wioski Nangar Khel w Afganistanie, dostanie 150 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszny areszt - orzekła wczoraj prawomocnie Izba Wojskowa Sądu Najwyższego.

Zobacz również: Wraca sprawa Nangar Khel

Katarzyna Wójcik, Rzeczpospolita, Mundurowi przeciwni niższym pensjom- Związki zawodowe wszystkich służb mundurowych zaprotestowały przeciwko obniżeniu uposażenia chorobowego do 80 proc. (...) Wciąż nieuregulowana pozostaje kwestia zapłaty za nadgodziny. Funkcjonariusze nie otrzymują też wyższego uposażenia za pracę w nocy ani w dni ustawowo wolne od pracy - powiedział Grzegorz Nems, przewodniczący NSZZ Policjantów (...) Projekt przewiduje także, że funkcjonariusz będzie mógł chorować nieprzerwanie tylko 182 dni zamiast 12 miesięcy. Dłuższa nieobecność pociągnie za sobą pożegnanie ze służbą. Zdaniem przedstawicieli związków leczenie urazów doznanych na służbie może być znacznie dłuższe. Projektodawcy nie przeprowadzili jednak badań, ile trwa taka rekonwalescencja

Bartłomiej Łęczek, Fakt, Karabinami chronią premiera- Sytuacja jest nadzwyczajna, coś grozi premierowi Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu strzegący bezpieczeństwa premiera Donalda Tuska (56 l.) sięgnęli po długą broń! - Używana jest w sytuacjach podwyższonego zagrożenia, kiedy osoba chroniona może być szczególnie narażona na atak.

Czytaj: BOR przyznaje się do błędów

Cezary Gmyz, GPC, Tusk nie chce służb- Wszystko wskazuje na to, że służby specjalne zostały rozdzielone między dwa ośrodki - rządowy i prezydencki (...) Planowanych jest też wiele kuriozalnych rozwiązań. Niektóre z nich uderzają w wolność mediów - wprowadzone zostaną drakońskie kary za przecieki ze służb do mediów. Będzie można pójść siedzieć nawet na 12 lat. Kolejnym kuriozum jest to, że szefowie służb specjalnych zostaną obdarzeni większą władzą niż premier i prezydent. Będą mogli nawet ukrywać przed nimi tożsamość swoich tajnych źródeł informacji. Obecna reforma służb wydaje się próbą odsunięcia się Tuska od tych struktur.

(PAM)
Reklama

Komentarze

    Reklama