Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Wyzwania dla polskich służb podczas nadchodzących imprez masowych; Wiceminister Kownacki o Caracalach; SKW już nie będzie współpracować z FSB; Śledztwo ws. nielegalnej inwigilacji opozycji; Prezydent Duda na Ukrainie

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, "Jak ochronimy 3 wielkie imprezy": W 2016 roku, Polskę czekają trzy duże imprezy masowe. W marcu ma się odbyć Światowy Dzień Kobiet, na początku lipca szczyt NATO, zaś pod koniec lipca Światowy Dzień Młodzieży. Obecny rząd narzeka na stan przygotowań związanych z zabezpieczeniem wszystkich imprez i zapowiada utworzenie specjalnych zespołów resortowych i międzyresortowych w celu naprawy wielu zaniedbań w tym obszarze.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Jak zarobić na rezygnacji z Caracali": Wywiad z wiceministrem obrony narodowej, Bartoszem Kownackim. W rozmowie poruszany jest temat kontynuacji negocjacji offsetowych na śmigłowce wielozadaniowe. Poprzedni rząd parafował umowę z Airbus Helicopters, co sprawia, że unieważnienie przetargu będzie miało bardzo poważne konsekwencje prawne. Obecnie Ministerstwo Gospodarki zadecyduje, czy offset dla Polski, oferowany przez francuską firmę będzie korzystny.


Dorota Kania, Gazeta Polska, "Kulisy współpracy rządów PO z bezpieką Putina": Szef MON wypowiedział umowę o współpracy międzynarodowej z rosyjską FSB. Według ustaleń Gazety Polskiej kilku oficerów SKW odbyło szkolenie organizowane przez Rosjan w Moskwie. "Kilka dni temu MON wypowiedział umowę o współpracy pomiędzy Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. W minionym tygodniu minister obrony Antoni Macierewicz podjął też decyzję o odwołaniu z Centrum Eksperckiego ds. Kontrwywiadu NATO płk. Krzysztofa Duszy i płk. Piotra Pytla. To właśnie oni byli we władzach SKW, gdy zawarto umowę z FSB. Dawała ona rosyjskim służbom specjalnym możliwość bezkarnej infiltracji polskiego kontrwywiadu wojskowego."


Samuel Pereira, Gazeta Polska Codziennie, "Śledztwo ws. inwigilacji opozycji przez Platformę"Trwa śledztwo w sprawie naruszeń prawa przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Inni pokrzywdzeni przez wojskową służbę, również zastanawiają się nad złożeniem doniesienia do prokuratury w tej sprawie. "Na początku grudnia br. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo 'w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego' – poinformował 'Codzienną' rzecznik prokuratury Przemysław Nowak. Śledczy zbadają sprawę inwigilacji posłów opozycji i dziennikarzy za rządów PO-PSL."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Szczyt z Ukrainą": Podczas wizyty dyplomatycznej polskiego prezydenta na Ukrainie, zapewniono stronę ukraińską o wsparciu ze strony Polski w sporze z Rosją. Z powodu nie wypełnienia postanowień mińskich przez Rosję oraz zaostrzenia sytuacji w Donbasie, sankcje w stosunku do Rosji powinny zostać utrzymane.  "Prezydent Andrzej Duda zaprasza Ukrainę na szczyt NATO w Warszawie. – Bardzo bym chciał, aby Ukraina była obecna na szczycie NATO w lipcu w Warszawie i będę zabiegał, aby miejsce dla Ukrainy było przy tym stole – powiedział polski prezydent po rozmowach z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką w Kijowie."

Reklama

Komentarze (1)

  1. Gość

    "Szef MON wypowiedział umowę o współpracy międzynarodowej z rosyjską FSB" - Serio? A przed 1981 tak wspaniale się dogadywali...

    1. Tomasz Stelmach

      Akurat przed tymi imprezami w 2016 roku? Nie wiem czy to mądre.

Reklama