Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Trwa eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego; Arktyka w zainteresowaniu dyplomacji USA; Atak imigrantów na granice Hiszpanii; Nowe przepisy mobilizacyjne uderzą w inwestycje transportowe dla wojska?

Fot. MON
Fot. MON

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Zawieszenia broni nie będzie”: W poniedziałek o zawieszenie broni apelował w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Beniaminem Netanjahu prezydent USA, jednakże jest to mało prawdopodobne. „Izraelska armia kontynuuje ataki na pozycje Hamasu, skupiając się przede wszystkim na niszczeniu tunelów służących do celów militarnych i wyrzutni rakiet. Ze Strefy Gazy w kierunku Izraela wciąż wystrzeliwane są pociski. [...] Siły Obrony Izraela poinformowały, że w sumie zniszczyły już 100 km tuneli służących Hamasowi do celów militarnych, a w trakcie ostatnich ataków zniszczyć miały co najmniej 10 wyrzutni rakietowych, w tym sześć dalekiego zasięgu. W atakach miało zginąć ponad 150 członków ekstremistycznych organizacji, w większości Hamasu, ale także Islamskiego Dżihadu.”


Gazeta Polska Codziennie, „USA wzmacniają relacje z Europą Północną”: Podczas spotkania Rady Arktycznej, dyplomacja USA będzie mogła porozmawiać z Rosją na temat przedłużenia traktatu Nowy START dotyczącego ograniczenia nuklearnych zbrojeń strategicznych. „Amerykański sekretarz stanu kontynuuje podróż po krajach północnej flanki NATO. Antony Blinken wczoraj pojawił się na Islandii, gdzie weźmie udział m.in. w posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych Rady Arktycznej. [...] W poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken został uroczyście przyjęty w Kopenhadze przez premier Danii Mette Frederiksen. Politycy rozmawiali m.in. o współpracy bilateralnej w kwestiach gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa energetycznego oraz o współpracy na Arktyce.”


Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Szturm nielegalnych imigrantów na Hiszpanię”: Wczoraj władze Ceuty poinformowały, że w ciągu zaledwie 24 godzin granicę hiszpańskiej eksklawy w Maroku sforsowało 6 tysięcy imigrantów. „Ponad 6 tyś. nielegalnych imigrantów wtargnęło na terytorium hiszpańskich eksklaw w Afryce - Ceuty i Melilli. Rekordowo wysoka liczba imigrantów wykorzystała brak kontroli marokańskich służb i zaatakowała granicę z wody i lądu. W tle konflikt dyplomatyczny na linii Rabat-Madryt. [...] Przełożeni hiszpańskich funkcjonariuszy straży granicznej deklarują, że nigdy dotąd służby nie mierzyły się z migracją na podobną skalę. Działania Europejczyków utrudniało to, że imigranci forsowali za równo granicę lądową, jak i morską.”


Puls Biznesu, „Wojskowy szlaban na inwestycje transportowe”: Nowe przepisy mobilizacyjne zagrożą inwestycjom w zakup pociągów dla wojska oraz budowę i modernizację infrastruktury kolejowej? „Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) opracowało projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa. Nowe regulacje budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców i urzędników. Długą listę zastrzeżeń przedstawiło m.in. Ministerstwo Infrastruktury (MI). [...] W katalogu zadań nie uwzględniono inwestycji w zakup pociągów dla wojska oraz budowę i modernizację infrastruktury kolejowej i portowej na potrzeby armii. [...] Nowe przepisy mogą skutkować zakłóceniem dostaw i realizacji zadań transportowych przewidzianych w programie pozamilitarnych przygotowań obronnych (PPPO).”


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „Biden: Czas na rozejm na Bliskim Wschodzie”: Czy uda się amerykańskiemu prezydentowi doprowadzić do zawieszenia broni w strefie Gazy? „<<Prezydent Biden wyraził wsparcie dla rozejmu>> - brzmi oświadczenie Białego Domu opublikowane po poniedziałkowej rozmowie Joego Bidena z izraelskim premierem Beniaminem Netanjahu. <<Rozmowa dotyczyła amerykańskiego zaangażowania wraz z Egiptem i innymi partnerami w realizację tego celu>> - czytamy w oświadczeniu. [...] Tym samym Biden po raz pierwszy wezwał Izrael do zawieszenia ognia, jednak- ponieważ USA niezmiennie są za prawem Izraela do obrony przed atakami rakietowymi - oświadczenie prezydenta jest ostrożne i nie wzywa do natychmiastowego wstrzymania nalotów.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama