Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Starcie Rosji i Turcji w Syrii?; Wojska brytyjskie ćwiczą w Jordanii; Francuski koncern DCNS przegra kontrakt zbrojeniowy na rzecz Japonii; NATO szykuje się na zagrożenia ze wschodu
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, "Rosja i Turcja rywalizują w Syrii": Turcja szykuje się do ofensywy lądowej w Syrii. Na granicy syryjsko - tureckiej skoncentrowano dwa tureckie korpusy. Rosja natomiast niespodziewanie rozpoczęła manewry w Południowym Okręgu Wojskowym, gdzie oddziały piechoty trenują desant. Wiele rzeczy wskazuje na nieuchronne starcie Rosji i Turcji w Syrii, co zapewne będzie mogło skutkować uruchomieniem piątego artykułu Traktatu Północnoatlantyckiego - na co liczy Rosja - aby nasilić kryzys w NATO.
Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, "Brytyjczycy gotowi na wypadek ataku Rosji": Wielka Brytania prowadzi manewry pod kryptonimem Shamal Storm. Ćwiczenia mają przygotować brytyjska armię na ewentualność szybkiego przerzucenia wojsk do Europy Wschodniej na wypadek konfliktu Rosja - NATO. "Według informatorów brytyjskiej gazety, mimo że na teren manewrów wybrano Jordanię, która graniczy z Syrią, ich celem nie są przygotowania do walki z Państwem Islamskim (IS). 'To nie są ćwiczenia przeciw IS. Jeśli już, to raczej mamy być gotowi do tego, by dołączyć do Amerykanów na Ukrainie, a nie w Syrii. To nie jest ten rodzaj sił, które można by przerzucić pod Aleppo, by walczyć z bandą dżihadystów' - twierdzi jeden z wojskowych."
JB, Parkiet, "Ostra walka o kontrakt zbrojeniowy": Trwają negocjacje na wyłonienie firmy, która wybuduje dla Australii okręty podwodne. Doradcy z USA jednak odradzili rządowi Australii francuski koncern DCNS. Wszystko wskazuje na to, że Japonia dostarczy okręty. "[...] pojawiły się wątpliwości, czy francuska państwowa stocznia będzie w stanie ochronić pilnie strzeżone amerykańskie tajemnice wojskowe. Armia Stanów Zjednoczonych nie kryje obaw, że produkująca okręty podwodne firma DCNS może być bardziej podatna na 'wycieki' tajnej technologii niż inni uczestnicy przetargu na dostarczenie okrętów Australii. - Francja jest członkiem NATO i z politycznego punktu widzenia sprawa jest dość delikatna, zwłaszcza że amerykańskie uzbrojenie było już wcześniej instalowane na francuskich okrętach - powiedział jeden z pracowników działu zaopatrzenia Pentagonu"
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Zagrożenie ze wschodu": NATO wzmacnia wschodnią flankę i przygotowuje plany odstraszania militarnego. Obecnie wszystkie działania Sojuszu, skupione są na zagrożeniu ze wschodu. "W obliczu konfliktu na Ukrainie i agresywnej polityki Rosji Sojusz zdecydował o powiększeniu tzw. Sił Odpowiedzi (NRF) z 13 tys. do 40 tys. żołnierzy, z czego 5 tys. to zdolne do najszybszych działań siły VJTF. Wzrosła rola wielonarodowego korpusu w Szczecinie, podobna jednostka powstaje w Rumunii. Ważną rolę mają odegrać jednostki integracyjne sił NATO w Europie Wschodniej (NFIU). Powstają one od września ub.r. i będą gotowe jeszcze przed szczytem w Warszawie. Znajdują się one w Tallinie, Rydze, Wilnie, Bydgoszczy, Bukareszcie i Sofii."
łowca mustangów
mam nadzieje,że ktoś powstrzyma turków od tej awantury.niech ruscy i assad bierze sobie tą zrujnowaną syrię.to nie jest powód do wybuchu 3 wojny św. i zagłady nas wszystkich.
jaa
Niestety, odnoszę wrażenie, że sułtanowi rozum odebrało. Co prawda jestem laikiem ale z obserwacji nie wynika żeby ktoś CHCIAŁ ich powstrzymać. Z drugiej strony czy USA na pewno dała na to przyzwolenie? Nie sądzę by zależało im na bezpośredniej konfrontacji NATO z Rosją, jak wiemy NATO to głównie USA, a im chyba bardziej zależy na podporządkowaniu Rosji niż na zagładzie.
29r
w 39r Zachod uwierzyl, ze malo znaczacymi panstwami da sie nakarmic rosnace potwory.