Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Rozpoczyna się szczyt NATO-Rosja; MON szykuje przetarg na samoloty dla VIP-ów; Awarie polskich operatorów cyberatakiem Rosji?; Stocznia MW w upadku; Rosyjskie prowokacje podczas szczytu; Punkt dowodzenia NATO na Węgrzech

S-70i fot. JS
S-70i fot. JS

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, „NATO z Rosją nie negocjuje”: Dziś w Brukseli ma obradować Rada NATO-Rosja, czyli ambasadorzy krajów Sojuszu i Rosji. „Tematem rozmów będą m.in. postanowienia warszawskiego szczytu Paktu Północnoatlantyckiego co do wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu, w tym przez żołnierzy USA w Polsce. A także usprawnienie kanałów politycznej i wojskowej komunikacji z Moskwą, by ograniczyć ryzyko incydentów między siłami NATO a Rosji min. na Bałtyku. A gdyby do takich wypadków doszło - by móc zapobiec ich eskalacji.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Rządowe skrzydła na koszt armii”: Wojsko ma ogłosić na jesieni przetarg na samoloty dla VIP-ów. Na ten cel MON chce przeznaczyć 1,7 mld zł. Na rynku samolotów tego typu, królują cztery koncerny: amerykański Gulfstream, kanadyjski Bombardier, brazylijski Embraer oraz francuski Dassault Aviation.


Fakt, „Macierewicz szuka winnych”: Ostatnie problemy telekomunikacyjne znanych operatorów skutkiem działań Kremla?  „Rozpatrujemy możliwość intencjonalnego działania - powiedział szef MON. W ostatni czwartek klienci Orange nie mogli dzwonić, wysyłać wiadomości i korzystać z internetu. Tego samego dnia hakerzy zaatakowali stronę Netii - wykradziono dane tysięcy osób.”


Sławomir Jastrzębski, Super Express, „Chcę pochwalić ministra Macierewicza”: Wywiad z generałem Stanisławem Koziejem, ekspertem ds. bezpieczeństwa. „Po szczycie NATO w Warszawie Polska jest bezpieczniejsza? -Jest. Sojusz okazał się zwarty. NATO okazało się skutecznym instrumentem reagowania na zmiany sytuacji strategicznej. Postawa NATO zrównoważyła nowe zagrożenia, które nawarstwiały się przez ostatnie 2 lata ze strony Rosji.”


Jull, Polityka, „Okręt bez dna”: Stocznia Marynarki Wojennej tonie w długach, pomimo zapewnień ministra Antoniego Macierewicza, że zakład uratuje MON. Na dokończenie budowy w stoczni, ciągle oczekuje ORP Ślązak. „Pomysłem na uratowanie SMW byłoby przejęcie jej przez Polską Grupę Zbrojeniową i włączenie w program odbudowy polskiej Marynarki Wojennej. Tyle że MON od niemal roku blokuje wszystkie programy modernizacyjne. A PGZ nie pali się do przejęcia bankruta i ciężkiej pracy nad postawieniem zakładu na nogi.”


Grzegorz Wierzchołowski, Gazeta Polska Codziennie, „Rosyjskie prowokacje podczas szczytu NATO”: Rosja podjęła próby działań hybrydowych podczas szczytu NATO. „Fałszywe wywiady z polskimi generałami i cyberatak na operatora telekomunikacyjnego to dobrze przygotowana akcja rosyjskich służb i rosyjskiej propagandy, przeprowadzona w czasie szczytu NATO i tuż przed jego rozpoczęciem. Na szczęście akcja Moskwy nie odniosła większego skutku.”


PAP, Nasz Dziennik, „Przyczółek dowodzenia”: Czterdziestu żołnierzy będzie stacjonować w nowym wysuniętym punkcie dowodzenia NATO, który ma powstać w Szekesfehervarze.  „Państwa członkowskie NATO zdecydowały o utworzeniu 8 Jednostek Integracyjnych Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units - NFIU), z czego sześć działa już od ubiegłego roku - w Polsce, w Rumunii, na Łotwie, w Estonii i w Bułgarii oraz na Litwie. Dwie kolejne mają powstać na Węgrzech i na Słowacji. Rolą jednostek jest współdziałanie w czasie ewentualnego przemieszczania wojsk NATO na kontynencie.”


KAP, Puls Biznesu, „PGZ liczy na black hawki i drony”: Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała porozumienie z Sikorsky oraz PZL Mielec. W ten sposób PGZ będzie współdziałać przy produkcji śmigłowców S-70i. PGZ również podpisała list intencyjny z izraelskim koncernem Elbit, w celu kooperacji przy produkcji dronów.  

Reklama

Komentarze (1)

 1. Miszczu

  Jaki problem? Ogłosić upadek stoczni i od syndyka kupić za grosze, po cenie złomu kadłub "Ślązaka". Niech z długami się bujają inni, nie MON

  1. Darek

   Stocznia MW jest w upadłości likwidacyjnej.

  2. MK

   SMW jest w upadłości już od kilku lat. I nic, może jeszcze tak długo wegetować.

Reklama