Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Rosja przeprowadza masowe ataki ogniowe na pozycje IS; ORP Ślązak bolączką Marynarki Wojennej RP; Gulfstreamy w Polsce na jesieni przyszłego roku; Przygotowania do przerzutu wojsk amerykańskich do Europy

ORP "Ślązak". Fot. M. Dura
ORP "Ślązak". Fot. M. Dura

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, "Ofensywa Putina": Rosyjska armia rozpoczęła wczoraj masowy ostrzał pozycji ISIS. Rosjanie również potwierdzają użycie przez dżihadystów broni chemicznej. "Według ministra obrony Siergieja Szojgu rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły wielką operację, przeprowadzając masowe ataki ogniowe na pozycje ISIS w syryjskich prowincjach Idlib i Hims. Szojgu na spotkaniu z prezydentem meldował, że celami uderzeń są arsenały, obozy szkoleniowe terrorystów i zakłady produkujące broń masowego rażenia. – Wie pan, że wysłaliśmy tam dużą grupę naszych wojsk obrony chemicznej, radiologicznej i bakteriologicznej dla określania środków trujących, jakie stosują terroryści – przyznał minister i wyjaśnił: – Ostatnio użyli ich dwukrotnie".


Patrycja Modracka, Gazeta Polska Codziennie, "Winni opóźnień muszą ponieść odpowiedzialność": Niekończąca się od 15 lat budowa korwety Gawron, przemianowanej na okręt patrolowy ORP Ślązak, ciągle jest największą bolączką morskiego komponentu Sił Zbrojnych RP. "[...] Wstępna ocena wykazała występowanie problemów w SMW w zakresie zarządzania projektem o tak skomplikowanym poziomie technologiczno-technicznym, co przyczyniło się do powstania opóźnień – ocenił MON. Ponadto, zdaniem gen. Adama Dudy z resortu obrony, SMW nie jest zdolna do prowadzenia budowy kolejnych okrętów dla Marynarki Wojennej. – Nasza ocena wskazuje, że SMW nie ma potencjału do realizacji tak skomplikowanego zadania […]. Problemem jest też co najmniej niewystarczający nadzór nad stocznią ze strony urzędników MON-u. Nie mówi się o tym publicznie, ale wystarczy prześledzić chronologię zdarzeń przy budowie Ślązaka […]".


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Kupujemy gulfstreamy": Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z amerykańską firmą Gulfstream Aerospace Corporation umowę na dostawę dwóch małych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. "Te egzemplarze, które kupuje MON, będą też wyposażone w wojskowy system identyfikacji swój-obcy w standardzie NATO. Amerykańskie samoloty znajdą się w zasobach 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, która stacjonuje na warszawskim Okęciu, a obecnie dysponuje tylko śmigłowcami. G550 mają osiągnąć gotowość operacyjną jesienią przyszłego roku, co oznacza, że wtedy będą mogły zacząć wykonywać normalne loty z pasażerami. [...] Jeszcze w tym roku MON chciałoby też rozstrzygnąć przetarg na zakup średnich samolotów: dwóch nowych i jednego używanego. Potencjalni dostawcy mają jeszcze czas na złożenie wiążących ofert".


Dziennik Trybuna, "Brygada pancerna rusza do Europy": Żołnierze amerykańskiej brygady pancernej, której znaczna część ma być rozmieszczona w Polsce, rozpoczęli przygotowania nad przerzutem broni i sprzętu do Europy. "Szykowanie transportu odbywa się w bazie Fort Carson w stanie Colorado, ponad tysiąc kilometrów od najbliższego portu. Z Fort Carson do nieznanego jeszcze portu wyjedzie ok. 2 tys. wagonów wyposażenia, które ma dotrzeć do niemieckiego portu Bremerhaven w styczniu. Tam zostanie załadowane na wagony i rozesłane do 6 państw, na których terytorium brygada będzie stacjonować. Największa jej część znajdzie się w Giżycku i na pobliskim poligonie Orzysz".

Reklama

Komentarze

    Reklama