Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Raytheon podpisał kontrakt na zwiększenie możliwości bojowych nieznanego państwa; Rosja naciska na Białoruś; Zgoda USA na pociski JASSM dla polskich jastrzębi; Analiza przetargu na śmigłowce wielozadaniowe
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Rzeczpospolita, "Przemysł obronny": "Raytheon, producent przeciwrakietowych zestawów Patriot, podpisał wart 225 mln dol. kontrakt na zwiększenie możliwości broni pozostającej w dyspozycji jednego z 13 użytkowników systemu. Nie ujawniono państwa, które unowocześni swe patrioty. Kontrakt podpisano po tym, jak Polska oficjalnie wystosowała prośbę ofertę na zakup systemu Patriot do rządu Stanów Zjednoczonych, a Holandia przyznała firmie Raytheon kontrakt na modernizację jej własnych jednostek Patriot. Od grudnia 2014 roku 13 państw partnerskich systemu Patriot zainwestowało już ponad 7,2 mld dolarów w kupno i modernizację systemu".
Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, "Rosjanie zwiększają presję na Białoruś": Rosja naciska na Białoruś w temacie budowy bazy wojskowej na jej terytorium. Ilość przetargów na transport kolejowy dla rosyjskiego wojska na tereny Białorusi, sugerują przerzucanie znacznej ilości sprzętu wojskowego w rejon Białorusi. Oczywiście oficjalną powodem są zbliżające się ćwiczenia wojskowe "Zapad". Rosja od dawna daje do zrozumienia prezydentowi Łukaszence, że ocieplające się stosunki Białorusi z Zachodem, nie są mile widziane przez władze Kremla.
Super Express, "Polskie F-16 z nową bronią?": "Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 70 rakiet JASSM-ER do samolotów wielozadaniowych F-16. Jeśli dojdzie do transakcji, Polska będzie drugim po Stanach Zjednoczonych użytkownikiem tej nowoczesnej broni. Kontrakt opiewa na ok. 800 mln zł."
Adrian Stankowski, Gazeta Polska Codziennie, "Czego nas uczy sprawa caracali": Analiza nieudanego przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, oraz próba odpowiedzi na pytanie, jak dobierać kryteria przetargowe w postępowaniach dla polskiej armii. "Zasadniczo mamy kilka opcji rozwiązania kwestii śmigłowców. Interesujący byłby wariant przejęcia części (być może większości) udziałów jednej z firm produkujących śmigłowce w Polsce przez skarb państwa (Polska Grupa Zbrojeniowa), co byłoby optymalne również w aspekcie kontroli nad dostawami części zamiennych, serwisowaniem czy szkoleniem załóg. Dla obecnego właściciela perspektywa szybkiego kontraktu o wartości kilkunastu miliardów złotych, w realiach ograniczonych zamówień na rynku europejskim i nie tylko, stanowiłaby motywację do bardzo daleko idącego kompromisu".
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Bezpieczny Bałtyk": Prezydent Andrzej Duda z wizytą dyplomatyczną w Szwecji. "[...] Szwecja należy do państw podobnie jak Polska oceniających rosyjskie zagrożenie. Szwedzi są zaniepokojeni rosyjskimi pro wokacjami i coraz częstszym wywoływaniem incydentów z udziałem rosyjskiego lotnictwa i marynarki wojennej. [...] Po Brexicie pozostaniemy ze Szwedami największymi krajami w takiej sytuacji. Szwecja jest także sojusznikiem Polski w zabiegach o bezpieczeństwo energetyczne Europy i w walce z grożącymi mu projektami, takimi jak Nord Stream 2. Andrzej Duda będzie przekonywał szwedzkich polityków do negatywnej oceny decyzji KE o oddaniu 80 proc. mocy gazociągu OPAL rosyjskiemu Gazpromowi".
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie