Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Raki sukcesem czy porażką?; Bumar-Łabędy rośnie w siłę; Decydenci polityczni utrudniają modernizację armii; Polskie rakiety podstawą programu NAREW; Ćwiczenia antyterrorystyczne w Warszawie; Rosyjski system ostrzegania Dniepr

Leopardy 2a5- fot. Bundeswehra
Leopardy 2a5- fot. Bundeswehra

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "Moździerz - sukces to czy porażka": Nie milkną kontrowersje odnośnie samobieżnych moździerzy RAK w kontekście wystąpienia szefa MON w sejmie.  "Z sejmowej mównicy oskarżył swojego poprzednika Tomasza Siemoniaka, że wydał blisko 1 mld zł z budżetu na zakup moździerzy samojezdnych, ale nie ma do nich amunicji, co przypomina sytuację z Mrożka. Tyle że kontrakt na dostawę moździerzy Rak podpisała premier Beata Szydło 28 kwietnia i wtedy był to sukces. A na stronie MON ukazał się tekst chwalący mądrość pisowskich decydentów, bo do moździerza świetnie nadają się stare pociski 120 mm, których Polska ma nadmiar (nowy pocisk jest opracowywany)."


Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, "Leopard wyciąga Bumar z dołka": Dzięki podpisanemu kontraktowi z polskim rządem na modernizację 128 Leopardów, spółka Bumar - Łabędy zwiększyła zatrudnienie. Przyszłość firmy obecnie wygląda zdecydowanie optymistycznie.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Wojsko modernizuje się powoli, a politycy nie pomagają": Zaplanowane wydatki w ramach Planu Modernizacji Technicznej w polskiej armii nie są wydawane zgodnie z założeniami, a decyzje polityczne utrudniają jakiekolwiek rozstrzygnięcia przetargowe. Największe wydatki planowane są dopiero na 2018 rok, jednak do tego czasu pieniędzy może zabraknąć.


Gazeta Polska, "Nauka i przemysł odpalą rakiety": Wchodząca w skład Polskiej Grupy, firma MESKO SA zorganizowała seminarium w Chlewiskach, aby rozmawiać o modernizacji technicznej polskiej armii w zakresie amunicji i rakiet."Największe wyzwanie stanowią programy obrony powietrznej w ramach PMT, czyli Wisła i Narew. O ile w przypadku realizacji pierwszego konieczny będzie udział partnerów zagranicznych, o tyle system „Narew" powinien zostać w całości wykonany przez polski przemysł zbrojeniowy - ocenił dr Głębocki. - W związku z tym konieczne jest podjęcie prac badawczo-rozwojowych nad technologiami rakietowymi. Polska ma potencjał do prowadzenia takich działań. Nasze państwo stać również na własny efektor rakietowy"


Gazeta Polska Codziennie - Warszawa, "Ćwiczenia antyterrorystów w Victorii": "Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, żołnierze Żandarmerii Wojskowej i odpowiedzialni za bezpieczeństwo pracownicy hotelu Sofitel Warsaw Victoria ćwiczyli wczoraj sprawność w działaniu w sytuacji zagrożenia polegającej na wtargnięciu do hotelu osób uzbrojonych w broń i materiały wybuchowe."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Dniepr na Krymie": Rosja buduje swoją tarczę antyrakietową w odpowiedzi na instalacje budowane przez Amerykanów w Europie. Na Krymie ma wkrótce powstać instalacja systemu ostrzegania Dniepr. "To kompleks radarów mających wykrywać wystrzał rakiet balistycznych, pocisków o prędkości ponaddźwiękowej oraz tzw. rakiet skrzydlatych w basenach Morza Czarnego i Morza Śródziemnego. Podobne systemy obejmujące zasięgiem północną część Europy Rosja posiada na Białorusi.."

Reklama

Komentarze

    Reklama