Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Projekt ustawy o udzieleniu cudzoziemcom ochrony na terenie RP; PGZ wyprodukuje własne rakiety?; Konflikt Ankara - Moskwa coraz poważniejszy; Belgijskie służby w ogniu krytyki; Groźba zamachu w pałacu prezydenckim

Fot. US Army
Fot. US Army

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

KWA, Rzeczpospolita, "Dłuższe sprawdzenie cudzoziemca": Odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o udzieleniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Projekt zakłada wydłużenie z 7 do 45 dni, procedury sprawdzenia cudzoziemca oraz ustawowy obowiązek służb, które będą musiały jednoznacznie określić, czy dana osoba stwarza zagrożenie dla obywateli RP.


Juliusz Ćwieluch, Polityka, "Prezentujemy broń": Wywiad z Arkadiuszem Siwko, prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. "Czy wyprodukowanie własnej rakiety jest pana ambicją? Tak. To broń przyszłości. Musimy mieć taką technologię. Szukamy partnera, który pomoże nam postawić pierwsze kroki. A polscy naukowcy pociągną te projekty. Są państwa, np. Turcja, które z powodzeniem rozwinęły swój potencjał w ten sposób."


Antoni Rybczyński, Gazeta Polska, "Wielka gra nad Morzem Czarnym":  Napięcia na linii Ankara - Moskwa może zrodzić poważny konflikt. Rosja modernizuje swoje siły zbrojne, natomiast Turcja szuka sojuszników. "Nic tak nie zbliża jak wspólny śmiertelny wróg. Konflikt z Rosją zmusza Turcję do szukania sprzymierzeńców w regionie. Naturalnym staje się Ukraina, ale Ankara prowadzi też swoją grę na Kaukazie. Tylko czy sytuacyjne sojusze przerodzą się w strategiczne przymierze grupy państw, zdolne oprzeć się rosnącej w siłę na Morzu Czarnym Rosji?"


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Belgijskie służby jak dzieci we mgle": Coraz głośniej podnoszone są w mediach opinie na temat niekompetencji belgijskich służb. "Lekceważenie informacji o nadchodzącym niebezpieczeństwie, brak podstawowej wiedzy o islamskich terrorystach zamieszkujących Belgię, wreszcie uwalnianie z aresztu osób, którym udowodniono poglądy ekstremistyczne i werbowanie do Państwa Islamskiego (IS) - tydzień po zamachach w Brukseli tamtejsza policja i służby są coraz bardziej krytykowane za swoje błędy."


Piotr Czartoryski - Sziler, Nasz Dziennik, "Alarm w pałacu": Biuro Ochrony Rządu w związku z groźbą wzmocniło ochronę prezydenta Andrzeja Dudy.  "2 marca do Kancelarii Prezydenta zadzwonił mówiący z niemieckim akcentem mężczyzna, który powiedział, że 'pewna grupa ludzi' przygotowuje zamach. Dopiero 4 marca prezydenckie służby poinformowały o zdarzeniu, na piśmie, Biuro Ochrony Rządu"


Marta Danielewicz, Polska - Głos Wielkopolski, "Zbrojeniówka chce być bardziej innowacyjna": Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej - Arkadiusz Siwko - ogłosił w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych, że program modernizacyjny Sił Zbrojnych jest ogromną szansą na zmianę innowacyjności w przemyśle. Prezes Siwko wspomniał również o uruchomieniu przemysłu kosmicznego.


Andrzej Mielnicki, Dziennik Elbląski, "Co robią Amerykanie na lotnisku w Szymanach": Przedstawiciele amerykańskiej armii przylecieli najprawdopodobniej w celu rozpoznania terenu do ćwiczeń wojskowych zaplanowanych w czerwcu.  "Amerykanie przylecieli do Szyman wczoraj po południu. Najpierw pojawił się dwuwirnikowy transportowy chinook, a potem zgrabnie siadły na płycie trzy black hawki, które Amerykanie wykorzystują do transportu i jako maszyny wsparcia piechoty. [...] Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, żołnierski rekonesans może mieć związek z dużymi ćwiczeniami wojskowymi Anakonda, które odbędą się w Polsce w dniach 7-17 czerwca."

Reklama

Komentarze

    Reklama