Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Pierwsze komentarze po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu; Wywiad z kandydatem na urząd Prezydenta RP; PGZ i międzynarodowe kontrakty

Fot. KPRP
Fot. KPRP

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Radosław Korzycki. Zbigniew Parafianowicz, Elżbieta Rutkowska, Julita Żylińska, Dziennik Gazeta Prawna, „Wizyta wielkich oczekiwań i wielkich ogólników”: Pierwsze komentarze po wczorajszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. „Wiele o gospodarce, niewiele o wojsku. Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA - mimo oczekiwań - w zasadzie marginalnie potraktowała temat Fort Trump. Nie mówiono o znacznym wzmocnieniu sił USA w Polsce. Nie padły konkretne liczby, mimo że jeszcze na początku tygodnia nieoficjalnie informowano o 2 tyś. żołnierzy USA w Polsce”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Obecność amerykańskich wojsk w Polsce”: Podsumowanie liczebności obecnego kontyngentu wojsk amerykańskich w Polsce. „W efekcie dwustronnych polsko-amerykańskich uzgodnień, w ramach amerykańskiej operacji Atlantic Resolve, do Polski trafiła Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, której wojska stacjonują w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu, zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego stacjonujący w Powidzu oraz pododdziały logistyczne. Obecnie trwa budowa olbrzymich magazynów wojskowych (APS) w bazie w Powidzu. Dotychczas takie instalacje w Europie znajdowały się w Niemczech, Belgii i Holandii.”


Artur Ciechanowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Żołnierze u granic Rosji to sygnał”: Wywiad z Thomasem O'Donnellem, analitykiem spraw międzynarodowych i rynku energetycznego, wykładowcą prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance. „[…] zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce to oczywiście dobra wiadomość. Działania Pentagonu od jakiegoś czasu szły w tym kierunku, choć amerykańscy wojskowi są zdania, że powinno się to odbywać nieco wolniej i nie kosztem Niemiec. [...] Istnieje zatem taktyczny powód, żeby utrzymać część wojska nieco dalej od granicy z Rosją.”


Rzeczpospolita, „Polska Grupa Zbrojeniowa patrzy za ocean”: Czy wielkie kontrakty zbrojeniowe, zawierane z Waszyngtonem i amerykańskimi koncernami, to okazja dla krajowych producentów na technologiczną współpracę? „W styczniu tego roku firmy uzgodniły, że będą współpracować przy obsłudze i naprawach eksploatowanych w polskich Siłach Zbrojnych wielozadaniowych samolotów F-16 oraz transportowych C-130 Hercules. Eksperci obu firm mają teraz precyzyjnie nakreślić ramy współdziałania przy budowaniu centrów obsługi samolotów w oparciu o przemysłowy potencjał PGZ..”


Jakub Czermiński, Rzeczpospolita, „Chcę być pasterzem przedsiębiorców”: Wywiad z kandydatek na urząd Prezydenta RP, Markiem Jakubiakiem. „To szef MON i komisja obrony narodowej rządzą armią. Dlatego w nowej konstytucji powinno zostać zapisane absolutne zwierzchnictwo prezydenta nad siłami zbrojnymi i prawo do powoływania ministra obrony narodowej. To samo dotyczy spraw międzynarodowych. Premier i rząd powinni skupiać się na poprawnym działaniu państwa, a prezydent wziąć na siebie sprawy polityki zagranicznej i obronności.”


Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, „Miłe słowa, niewiele konkretów”: Komentarze po zakończonej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. „Skończyło się, jak powiedział Andrzej Duda, na <<zapewnieniu o możliwości rozmów dalszego zwiększenia>> sił amerykańskich. Z Ameryki Duda przywiezie na razie mgliste obietnice współpracy przy budowie elektrowni jądrowej i pracach nad szczepionką na koronawirusa”


Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (1)

  1. Roman

    A jakby tak ruskich POprosić? Oni zapewne i ze 100 tys by nam przysłali, prawda kacapoPOdobni?

    1. miki

      Ja jestem kacapopodobny i co mi zrobisz, wstyd, że troll może publikować takie słowa na takim forum.

    2. Darek

      To wracaj do olgino tam gdzie twoje miejsce zakompleksiony chłopaczku. To nie miejsce dla ciebie ani kraj.

Reklama