Reklama

Środa z Defence24.pl: MON powołał cyberarmię; Macedonia nowym członkiem NATO; USA wycofa się z NATO?; Ciąg dalszy afery korupcyjnej; Problemy polskiego grafenu w PGZ

fot. MON
fot. MON

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Powstaje wojsko obrony wirtualnego świata”: Ministerstwo Obrony Narodowej powołuje pełnomocnika ds. cyberbezpeiczeństwa i zwiększa limity przyjęć na studia związane z informatyką na Wojskowej Akademii Technicznej. Siły ochraniające cyberprzestrzeń powinny powstać do 2022 r. „W tym roku na cyberbezpieczeństwo, nie licząc projektów badawczo-rozwojowych, wydamy ok. 800 mln zł i ta kwota będzie w najbliższych latach rosnąć - zapowiadał wiceminister obrony Tomasz Zdzikot. Podstawowym problemem w tworzeniu nowego rodzaju wojsk są kadry.”


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Od dzisiaj mamy w NATO nowego sojusznika”: Macedonia wstąpi do NATO. W Macedonii pomimo partyjnych sporów, większość obywateli chce aby ich kraj został członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. „<<6 lutego napiszemy historię. Natowscy sojusznicy podpiszą protokół o akcesji przyszłej Republiki Macedonii Północnej>> - napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Gdy protokół zostanie ratyfikowany, Macedonia Północna stanie się 30. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.”


Marek Świerczyński, Polityka, „Ameryka odpływa”: Działania prezydenta Donalda Trumpa, które godzą w stary porządek świata – mogą odcisnąć piętno na strukturach NATO. Europa już się obawia wyjścia USA z NATO. „USA właśnie wycofuje się z kolejnego traktatu chroniącego Europę. Czy następne będzie NATO? [...] Trump uruchomił jednak dynamikę, która działa też w drugą stronę i nawet po jego odejściu może zaowocować innym ułożeniem relacji Europy z USA. [...] Oczywiście rodzi się wielkie ryzyko - podziału NATO na kraje trzymające się kurczowo USA i te, które uznają, że mogą sobie pozwolić na rozluźnienie transatlantyckich więzów. Nic jednak nie trwa wiecznie, a 70 lat sojuszu to już i tak wielkie osiągnięcie. Nie zdziwmy się za bardzo, gdy następnej okrągłej rocznicy nie będzie.”


Jan Przemyłski, Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Polska buduje swoją cyberarmię”: Wczoraj odbyła się uroczystość powołania polskiej cyber armii w Siłach Zbrojnych RP. „Minister Mariusz Błaszczak powołał nową formację w Wojsku Polskim Polska buduje swoją cyberarmię Wojska Obrony Cyberprzestrzeni - powołanie takiej nowej formacji w Wojsku Polskim ogłosił wczoraj minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Do zadań jej żołnierzy będzie należało m. in. odpieranie ataków hakerskich zagrażających bezpieczeństwu naszego kraju. Pełnomocnikiem ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni został płk Karol Molenda, dotychczas służący w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Polska cyberarmia stała się faktem”


Super Express, „Chcą aresztu dla byłego posła PiS”: Ciąg dalszy afery korupcyjnej w resorcie obrony narodowej oraz Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Prokuratura domaga się aresztowania wykładowcy Akademii Sztuki Wojennej. „Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu zapowiadają wysłanie do sądu zażalenia na odmowę aresztowania byłego posła PiS Mariusza Antoniego K. (41 l.)! Przypomnijmy, że w sprawie dotyczącej niegospodarności i szkód w Polskiej Grupie Zbrojeniowej sąd zdecydował, że wobec byłego posła wystarczy poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł i zakaz opuszczania kraju.”


Barbara Oksińska, Parkiet, „Stracona szansa na rozwój polskiego grafenu”: Ogromna strata dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Polski grafen, który miał trafić do zakładów przemysłowych na całym świecie, utknął w laboratoriach. Zabrakło pieniędzy. „Miała ogromne atuty: unikalną technologię wytwarzania grafenu od polskich naukowców z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), najwyższej klasy urządzenia dostępne w Polsce, a do tego bogatych właścicieli, kontrolowanych przez państwo - Polską Grupę Zbrojeniową (PGZ) [...]”


Anna Ambroziak, Nasz Dziennik, „Bezpieczna cyberprzestrzeń”: Ministerstwo Obrony Narodowej wdraża plan budowy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. MON zainwestuje również w młodzież ponadgimnazjalną. „Od 1 września tego roku przy Wojskowej Akademii Technicznej zacznie funkcjonować liceum informatyczne. Jego uczniowie będą mogli kontynuować naukę w zakresie cyberbezpieczeństwa na WAT. MON deklaruje przy tym powołanie szkoły podoficerskiej ds. łączności i informatyki w Zegrzu.”


WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie
Reklama

Komentarze (2)

  1. Dumi

    Skoro gonimy świat i stawiamy czoło przyszłym zagrożeniom to kiedy można spodziewać się polskiej rakiety hipersonicznej??? Dziś brzmi absurdalnie??? Przy tych finansach na modernizację polskiej armii faktycznie tak jest, ale to kolejny kierunek o którym dziś generałowie wstydzą się mówić. Nie dziwię się skoro nie mamy nawet własnej satelity. Proponuję MON zmianę nazwy modernizacja armii na łatanie dziur. docenima największy budżet na modernizację naszej armii w historii Polski, ale to nie jest adekwatne do zagrożenia z jakimi nam przychodzi zmierzyć się... Ktoś powie: że na armię zawsze będzie za mało... Dopóki nie mamy Wisły, Narwi, Orki i Mieczników będę się upierał, że finanse na modernizację to śmiech na sali.

  2. dim

    Po pierwsze, już nie żadna "Macedonia". Gdyż punkt 7 umowy międzypaństwowej stanowi, że w przestrzeni publicznej państwo to nigdy nie może już być określane jako "Macedonia". Tak jak nie może używać symboliki starożytnej Macedonii, a "Macedonia", ale bez przymiotnika precyzującego, to tylko prowincja Republiki Grecji.

Reklama