Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Decydujące starcie w Aleppo; IRA i ETA jak dżihadyści?; Strajk prawników po ataku terrorystycznym w Pakistanie; Próba zamachu we Lwowie; Rosyjski pilot z zarzutami; Sojusz talibów z bojownikami PI

Fot. Staff Sgt. Jonathan Snyder/USAF
Fot. Staff Sgt. Jonathan Snyder/USAF

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Długa bitwa o Aleppo": Do niedawna wspierani przez Zachód - rebelianci - idą ręka w rękę z bojownikami Państwa Islamskiego w obronie Aleppo przed natarciem sił rządowych Baszara Al - Asada. "Wydaje się, że to najważniejsza tegoroczna batalia w Syrii. Aleppo od 2012 r. jest pokrojone na dzielnice kontrolowane przez liczne grupy powstańców i siły rządowe; swoje enklawy wykroili dookoła Kurdowie i Państwo Islamskie (PI). Opanowanie miasta przez jedną ze stron mogłoby być punktem zwrotnym pięcioletniej wojny domowej - gra idzie o objęcie kontroli nad (niegdyś) głównym ośrodkiem gospodarczym Syrii i nad szlakiem do Turcji."


Bartłomiej Niedziński, Dziennik Gazeta Prawna, "IRA czy ETA uderzały w konkretne cele. Dla islamistów celem jest wszystko": Analiza zamachów terrorystycznych przeprowadzanych w latach 70' i 80' ubiegłego wieku z obecnymi zamachami, które mają miejsce w Europie i były przeprowadzone przez dżihadystów z Państwa Islamskiego. W przykładach zamachów z poprzedniego wieku, opisany jest m. in.  zamach na linie PanAm nad szkocką miejscowością Lockerbie.


D.Z., Rzeczpospolita, "Azja": "Pakistańscy prawnicy przeprowadzili we wtorek, dzień po zamachu samobójczym, w którym zginęło ich wielu kolegów, ogólnokrajowy strajk. W poniedziałkowym ataku terrorystycznym na szpital w Kwecie życie straciło około 60 prawników, którzy przyszli tam pożegnać zabitego parę godzin wcześniej szefa rady adwokackiej. Do ataku przyznały się i rozłamowa organizacja talibów, i tzw. Państwo Islamskie."


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, "Terroryści chcieli wysadzić w powietrze Lwów": Na Ukrainie udaremniono serię zamachów bombowych. Ukraińskie służby przejęły po zatrzymaniu zamachowców m. in. granatniki przeciwpancerne RPG-7 i RPG-26, 5 kg materiału do produkcji bomb ix-25 i ponad pół kilograma trotylu, detonatory elektryczne, trzy pistolety i duże ilości amunicji. "Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) aresztowała pięć osób, które próbowały podłożyć ładunki wybuchowe na trzech strategicznych, międzynarodowych szlakach kolejowych w regionie Lwowa. Przy zatrzymanych znaleziono gigantyczną ilość broni, w tym granatniki, karabiny i amunicję. Tymczasem władze w Kijowie ostrzegają przed nową ofensywą Rosji w Donbasie."


PAP, Nasz Dziennik, "Zarzut dla pilota": Incydent z naruszeniem zakazu lotów i interwencją myśliwców F-16, znalazł swój finał w prokuraturze. "Zarzut naruszenia przepisów Prawa lotniczego przedstawiła częstochowska prokuratura rosyjskiemu pilotowi, który wleciał w strefę ograniczenia lotów ustanowioną przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży."


Och, Dziennik Trybuna, "Bliżej sojuszu talibów z dżihadystami": Bojownicy Państwa Islamskiego łączą siły w walce o światowy kalifat. "Od dwóch miesięcy trwa formalny, albo nieformalny rozejm między talibami i dżihadystami z Państwa Islamskiego (PI) w Afganistanie, l powstał swego rodzaju podział pracy przy atakowaniu wojsk rządu w Kabulu. W rezultacie, PI skupiło się na walce ze wspieranymi przez USA siłami rządowymi w prowincji Nangarhar i przesunęło się na północ do prowincji Kunar. Tam utworzyło nowy przyczółek w wieloletnim bastionie talibów, a wcześniej al-Kaidy."

Reklama

Komentarze

    Reklama