Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Analiza wyników finansowych polskiej zbrojeniówki; Wywiad z prezesem PGZ; Amerykański program wsparcia wymiany postsowieckiego sprzętu wojskowego; Kolejny krok MON do pozyskania myśliwców F-35

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „PGZ prawie 40 mln zł na plusie”: Komentarze po prezentacji wyników finansowych Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Eksperci wskazują, że pomimo tegorocznych zysków, następne lata w polskiej zbrojeniówce będą dużo mniej dochodowe ze względu na brak wymogów offsetowych w następnych programach modernizacyjnych dla wojska. „Zysk Polskiej Grupy Zbrojeniowej za 2018 r. to zasługa wsparcia z MON. Przed rokiem spółka miała ponad 100 mln zł straty [...] Duży wpływ na wynik na poziomie 37,4 mln zł miały pieniądze, które PGZ otrzymała od resortu obrony w ramach Programu Mobilizacji Gospodarki. Około ćwierć miliarda złotych, prawie tyle samo, co w sumie przez pięć poprzednich lat, resort zapłacił za utrzymywanie niewykorzystanych linii produkcyjnych.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Pancerny <<Wilk>> miałby szansę przełamać impas w zbrojeniówce”: Wywiad z Witoldem Słowikiem, prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Aby przyspieszyć powstanie nowego, polskiego czołgu, trzeba oczywiście wykorzystać komponenty i podzespoły pozyskiwane od światowych, renomowanych producentów i integrować je u nas w finalny produkt, ale to obecnie w branży obronnej normalna i jak najbardziej racjonalna praktyka.”


Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu, „PGZ poprawiła efektywność”: Analiza wyników finansowych Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Grupa zbrojeniowa zaczyna zarabiać. Skumulowana EBITDA po pierwszym kwartale sięgnęła prawie 124 mln zł. Po pierwszym kwartale tego roku skumulowane przychody ze sprzedaży Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) wyniosły 1,33 mld zł, podczas gdy rok temu sięgały 1,09 mld zł. Zysk na sprzedaży przekroczył 53 mln zł wobec straty po pierwszym kwartale ubiegłego roku wynoszącej 43,3 mln zł.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykanie kuszą dolarami za porzucenie rosyjskiego sprzętu”: Wśród krajów, które skorzystały z amerykańskiego wsparcia znalazła się Albania, która otrzymała 30 mln dolarów na zakup śmigłowców oraz Bośnia, która otrzymała 30,6 mln dolarów na helikoptery. „Departament Stanu chce, by European Recapitalization Incentive Program, którego celem było wsparcie państw byłego Układu Warszawskiego w wymianie sprzętu sowieckiego bądź rosyjskiego na zachodni, został znacząco rozszerzony. Chodzi o to, aby inicjatywa ta przekształciła się z lokalnej w globalną. Pozwoli to każdemu z sojuszników Stanów Zjednoczonych otrzymać wsparcie w modernizacji sił zbrojnych oraz zrezygnować nie tylko z rosyjskiego, lecz także chińskiego sprzętu wojskowego - informuje portal Defence One.”


Gazeta Polska Codziennie, „Supersamoloty coraz bliżej”: Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o wysłaniu zapytania ofertowego w sprawie zakupu myśliwców 5. generacji. „Wysłaliśmy zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A - poinformował we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Najwyższy czas zastąpić postsowiecki sprzęt najnowszymi myśliwcami - podkreślił. [...] Pod koniec kwietnia sekretarz sił powietrznych USA Heather Wilson poinformowała, że Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wyślą do Polski zespół, który przedstawi polskim specjalistom wielozadaniowy myśliwiec F-35 i jego możliwości.”


Reklama

Komentarze (6)

 1. Lord Godar

  A może tak szczegółowo ... które przedsiębiorstwa PGZ przyniosły zysk , a które nie ... Można prosić jakieś konkretne cyferki ?

 2. say69mat

  @defence24: Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Pancerny <<Wilk>> miałby szansę przełamać impas w zbrojeniówce”: .... Hmmm, a co się dzieje w temacie modernizacji czołgów Leopard2 A4 do standardu 2PL??? Bo ... jeżeli mamy problemy koncepcyjne i finansowe z modernizacją T72M/PT91 do standardu T72BM3. Jeżeli mamy problemy 'strukturalne' z modernizacją czołgów Leo2A do standardu 2PL. To jakim cudem ma się nam udać zgoła napoleoński manewr z MTB 'Wilk'???

  1. Mrm

   Say69mat no właśnie, dodałbym jeszcze po co skoro Cegielski przymierza się do K2

  2. say69mat

   Możeee ... dlatego??? Tym bardziej, że w Cegielskim przygotowują 'zeuropeizowaną' wersję K2, jako istotną alternatywę dla produktów niemieckiego tandemu Rh&KMW. A w dodatku, w Cegielskim kroi się potencjalnie atrakcyjny produkt dla całej EŚW.

  3. andy

   a zakup licencji od Korei ... to niby za darmo ... - trzeba policzyć koszt założenia składaka ... przez OBRUM i inne polskie firmy niż bulić potężną kasę na licencję

 3. tak myślę

  "następne lata w polskiej zbrojeniówce będą dużo mniej dochodowe ze względu na brak wymogów offsetowych w następnych programach modernizacyjnych dla wojska." To wyjaśnia wszystko.

 4. Victor

  Wspaniała sytuacja finansowa PGZ byłaby jaśniejsza, gdyby podano wartość eksportu PGZ. To właśnie eksport świadczy o nowoczesności sprzętu i jego światowym poziomie.

 5. dk.

  No to mamy właśnie okazję pozyskać używane śmigłowce od Albanii, w ramach programu ASSMS (Albania Swym Sojusznikom Miltry Sejls).

 6. Bart

  Amerykanie mogliby w ramach wsparcia wymiany sprzetu radzieckiego uruchomić jakąś linię kredytową na wymianę na nowy sprzęt. i wtedy bysmy sobie wzieli np na 20 lat z 30-40 mld i ładnie programiki modernizacyjne klepali

Reklama